banner464

2. Uluslararası Deneysel Hematoloji Kongresi

KAYSERİ (AA) - Deneysel Hematoloji Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Uluslararası Katılımı Deneysel Hematoloji Kongresi" Kayseri'de başladı.Deneysel Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Ünal, bir otelin konferans salonunda...

2. Uluslararası Deneysel Hematoloji Kongresi

KAYSERİ (AA) - Deneysel Hematoloji Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Uluslararası Katılımı Deneysel Hematoloji Kongresi" Kayseri'de başladı.Deneysel Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Ünal, bir otelin konferans salonunda...

17 Nisan 2015 Cuma 12:22
63 Okunma
2. Uluslararası Deneysel Hematoloji Kongresi

KAYSERİ (AA) - Deneysel Hematoloji Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Uluslararası Katılımı Deneysel Hematoloji Kongresi" Kayseri'de başladı.

Deneysel Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Ünal, bir otelin konferans salonunda gerçekleştirilen kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'deki kanser araştırma ve çalışmalarını multidisipliner yaklaşımla yapabilmek için bilim adamlarını bir araya getirdiklerini söyledi.

Kanserin teşhis ve tedavisinde çeşitli disiplinlerin bir arada çalışması gerektiğine dikkati çeken Ünal, hematologların, onkologların kanserle ilgili çalıştıklarını ancak öncelikle hastalığın teşhisinin konulması gerektiğini ifade etti.

Kanserin "hemato patoloji ve onko patoloji" birimleri tarafından teşhisinin konulduğunu belirten Ünal, şunları kaydetti:

"Bu patoloji birimlerinin üstün teknoloji kullanarak kanseri doğru teşhis etmesi gerekiyor. İkinci olarak teşhis ettiğimiz kanserin genetik yapısını çok iyi bilmemiz gerekiyor. Hem kanserin sebebini hem de kanserde oluşan değişik mekanizmaları bilmemiz için de moleküler yapısını bilmemiz gerekiyor. Bu da bize genetik yapısını gösteriyor. Genetik yapıyı öğrenebilmek için de hemato genetik dediğimiz genetik üzerinde çalışan bilim insanlarına ihtiyacımız var. Bunlarla da kanserin genetiğini çok iyi tespit ediyoruz. Üçüncü aşama immünoloji, yani vücudun savunma sistemiyle ilgilenen bilim dalı. Biz hemato immünoloji dediğimiz branşla özellikle kanser tanısı koyduğumuz hastaların neden kanser olduğunu, vücudun bununla neden savaşamadığını veya kansere karşı savaşmak için immünolojik olarak hangi mekanizmaları kullanabiliriz, bunları uyarıp kanseri nasıl daha iyi tedavi edebiliriz, bunu bilmemiz gerekiyor. Tüm bunların ortak çalışması bizim kanseri doğru teşhis edip tedavi edebilmemizi sağlıyor."

Ünal, bu tür kongrelerle hemato patoloji, immünoloji hematoloji, immünoloji onkoloji ve hemato genetik branşlarıyla ilgilenen bilim adamlarını bir araya getirebildiklerini dile getirdi.

Bu kongreler sayesinde kanserle mücadele yöntemlerinin geliştirildiğini anlatan Ünal, "Bilim adamları kanserin her şeyini anlamak, araştırmak için toplanıyor, aynı zamanda da kanserin genetiğini öğrenerek kökünü kazımak için bir araya geliyor" diye konuştu.

Dünyada ölüm nedenleri arasında kanserin ilk sırada geldiğine dikkati çeken Prof. Dr. Ali Ünal, nüfus yaşlandıkça kanser görülme oranının da arttığını, bilim adamları olarak insanların daha sağlıklı yaşaması için kanserin temelini bilip buna yönelik önlemler almaya çalıştıklarını vurguladı.

ABD, İngiltere, İsrail ve Almanya'dan 10, yurt içindeki üniversite ve araştırma merkezlerinden de 200 civarında bilim insanının katıldığı kongre, pazar günü sona erecek.

Yorumlar