banner464

28. Ahilik Haftası

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Osmanlı'yı küçük bir aşiretten büyük bir imparatorluk haline getiren düşünce, felsefe, inanç ve aksiyonun Ahilik olduğunu söyledi. Ahilik Haftası kutlama etkinlikleri, Kırşehir'de Anıt...

28. Ahilik Haftası

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Osmanlı'yı küçük bir aşiretten büyük bir imparatorluk haline getiren düşünce, felsefe, inanç ve aksiyonun Ahilik olduğunu söyledi. Ahilik Haftası kutlama etkinlikleri, Kırşehir'de Anıt...

11 Mayıs 2015 Pazartesi 15:52
44 Okunma
28. Ahilik Haftası

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Osmanlı'yı küçük bir aşiretten büyük bir imparatorluk haline getiren düşünce, felsefe, inanç ve aksiyonun Ahilik olduğunu söyledi. 

Ahilik Haftası kutlama etkinlikleri, Kırşehir'de Anıt Meydanı’nda düzenlenen törenle başladı. Mehter takımının konserinin ardından Anıt'a çelenkler sunuldu. 

Vali Şentürk, törende, Ahiliğin Türk milletinin en büyük medeniyet projesi olduğunu ifade etti. Türklerin tarih boyunca 3 büyük imparatorluk ve 100'e yakın devlet kurduğunu anlatan Şentürk, bu imparatorlukların en büyüğü ve en uzun ömürlüsünün Osmanlı İmparatorluğu olduğunu dile getirdi.

Osmanlı İmparatorluğu'nun gittiği her yere medeniyet, adalet, ışık, uygarlık ve insanlık götürdüğünü belirten Şentürk, şöyle konuştu:

"400 çadırlık bir aşiretten cihan imparatorluğu çıkıyor. Bunun altında bir sır yatıyor olması gerekiyor. Kendi kendine olmaz. Bu medeniyetler lafla, sözle olmaz. Bizim en büyük medeniyetimiz de Osmanlı medeniyetidir. Osmanlı'yı küçük bir aşiretten büyük bir imparatorluk haline getiren düşünce, felsefe, inanç, aksiyon, eylem Ahilik'tir. Eğer Ahilik olmasaydı belki de Osmanlı, Anadolu dışına çıkamayacaktı. Onun için bu medeniyetin en önemli mayası olan Ahiliği biz bugün çok iyi anlamalı ve anlatmalıyız. Bu fikri ve aksiyona aktarmalıyız." 

- "Hedefimiz Ahilik ateşini daha güçlü şekilde yakmaktır"

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel de Ahiliğin kimseye el açmayan, elinin emeği ve alnının teriyle geçinen, toprağına, vatanına, devletine ve manevi değerlerine bağlı yaşamayı, örnek insan olmayı hedefleyen bir ruh aşıladığını belirtti.

Anadolu'da kargaşanın yaşandığı günlerde, Ahiliğin insanları birlik, beraberlik ve kardeşliğe davet ettiğini vurgulayan Yücel, şöyle devam etti:

"Bir buğday tanesi düşer toprağa filizlenir ve sonucunda yüzlerce buğday tanesine dönüşür. Bu topraklara ekilen ilim irfan tohumları Mevlana olmuş, Yunus Emre olmuş, Hacı Bektaş-ı Veli olmuş, Aşıkpaşa, Şeyh Süleyman Türkmani olmuş ve Ahi Evran-ı Veli olmuştur. Ahi Evran-ı Veli Ahilik düsturlarını sönmeyen bir ateş gibi yüzyıllar boyunca esnaf ve sanatkarlarımız ile tüm insanlık için kılavuz haline getirmiştir. Ahilik ecdadımızın oluşturduğu ticaret ve sosyal yaşama dair köklü bir gelenektir, köklü bir kültürdür. Ticaretin gözetiminden ve denetiminden görevli bakanlık olarak Ahiliği her geçen yıl toplum olarak, daha fazla bilinir ve yaşanır hale gelmesinden büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bakanlık olarak hedefimiz Kırşehir merkezli olmak üzere ülke genelinde yaptığımız çalışmalarla Ahilik ateşini çok daha güçlü bir şekilde yakmaktır."

Katılımcılar, konuşmaların ardından Ahi Evran-ı Veli'nin türbesini ziyaret etti.

Törene, AK Parti Kırşehir Milletvekilli Muzaffer Aslan, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü Necmettin Erkan, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

17 Mayıs'a kadar sürecek Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Kırşehir'de Cacabey Meydanı'nda her gün vatandaşlara ahi pilavı ve helvası dağıtılacak. Çocuk tiyatrolarıyla Ahilik kültürünün öğrencilere aktarılması amaçlanan etkinliklerde, "Ahilik ve Tasavvuf" konulu konferanslar da düzenlenecek. 

Ulusal ve uluslararası takımların katılımıyla halk oyunları gösterilerinin sunulacağı hafta kapsamında 16 Mayıs Cumartesi günü resmi kutlama töreni gerçekleştirilecek. 

Yorumlar