banner464

ABD ve Rusya arasında kritik görüşme!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Karabağ sorununun çözümü için bazı teklifler hazırladıklarını ve Azerbaycan ile Ermenistan arasında anlaşmaya varılması için yardımlarını etkinleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

ABD ve Rusya arasında kritik görüşme!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Karabağ sorununun çözümü için bazı teklifler hazırladıklarını ve Azerbaycan ile Ermenistan arasında anlaşmaya varılması için yardımlarını etkinleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

07 Nisan 2016 Perşembe 09:18
60 Okunma
ABD ve Rusya arasında kritik görüşme!

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’yü ziyaret eden Lavrov, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile gerçekleştirdiği görüşmede, “Ermenistan ve Azerbaycan’a yakın bir ülke ve AGİT Minsk Grubu eş başkanı olarak uğraştığımız Karabağ’da çözüm süreci sorunla karşılaştı. Yeniden başlatılan silahlı eylemler, son yılların en kapsamlı çatışmaya dönüştü” dedi.

Tarafların ateşkes anlaşmasına varması için Rusya Devlet Başkanı, Başbakanı, Dışişleri ile Savunma bakanlıkları ve Genelkurmay Başkanlığı düzeyinde gereken her şeyi yaptıklarını belirten Lavrov, “Anlaşmanın ihlal edilmemesi için yardımcı olmaya hazırız. Durumu sakinleştirmek çok önemli ve aktif olarak siyasi çözüm üzerinde çalışacağız. Tekliflerimiz var. Azerbaycan ve Ermenistan arasında anlaşmaya varılması için yardımımızı etkinleştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Dün Bakü’yü ziyaret eden ve yarın cephe hattına gidecek olan AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının çabalarını da desteklediklerini kaydeden Rus bakan, “AGİT’in yardımıyla sanırım başaracağız. En kısa sürede güven önlemlerini almak ve siyasi sürecin yeniden başlaması için koşullar yaratmak çok önemli” ifadelerini kullandı.

AZERBAYCAN: MÜZAKERE SÜRECİNE BAĞLIYIZ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise Karabağ sorununun çözümü için görüşmelere devam etme niyetinde olduklarını belirterek, “Rusya yine bir girişimde bulundu, arabuluculuğunda taraflar ateşkes anlaşmasına vardı. Son günlerde temas hattında yaşanan olaylara insan kaybı eşlik etti. Bu elbette dünyada ve bölgede endişelere yol açtı” dedi.

Azerbaycan’ın sorunun barışçıl yollarla çözümüne ve müzakere sürecine bağlı olduğunu kaydeden Aliyev, “Bu, tırmanmayı önlemenin tek yolu” diye konuştu.
Rusya’yla ilişkilere önem verdiklerini söyleyen Azerbaycan lideri, “Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin nasıl geliştiğinden memnunuz. Çok yüksek düzeyde olan bu ilişkileri ve stratejik ortaklığı tüm alanlarda geliştirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan, İran ve Rusya dışişleri bakanlarının yarın yapılacak üçlü görüşmesinin çok önemli bir bölgesel işbirliği sürecini başlatacağını kaydeden Aliyev, “Azerbaycan, hem İran hem de Rusya ile sınırı olan tek ülke. Coğrafi faktör ve üç ülke arasındaki ilişkilerin geçmişi, üçlü ve çok taraflı işbirliğini geliştirmek için iyi bir temel oluşturuyor” dedi. (Sputnik News)

SARKISYAN DESTEK İSTEDİ

Diğer yandan Sarkisyan Dağlık Karabağ için destek istedi. Berlin'i ziyaret eden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığının tanınması için uluslararası toplumdan destek istedi. 
Sarkisyan, Berlin'de Başbakan Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile bir araya geldi. Dağlık Karabağ ihtilafı konusunda açıklamalar yapan Sarkisyan, bölgedeki insanların kendi kaderlerini kendilerinin tayin etmek ve geleceklerini özgürce şekillendirmek istediklerini belirterek, bunun uluslararası toplum tarafından tanınması gerektiğini ifade etti. Sarkisyan, Azerbaycan'ı ise Dağlık Karabağ'a "silahlı saldırı" düzenlemekle suçladı.

"Dağlık Karabağ savaş istemiyor" diyen Sarkisyan, bölge halkının uluslararası toplumdan sadece bağımsızlık haklarının tanınması yönünde bir talebi olduğunu söyledi. Azerbaycan toprakları içinde bulunan Dağlık Karabağ 90'lı yıllarda Azerbaycan'dan bağımsızlığını ilan etmişti. Ancak bölge üzerinde hem Ermenistan hem de Azerbaycan hak iddia ediyor.

Almanya Başbakanı Merkel ise ihtilafın yıllardır çözülemediğine dikkat çekti. 23 yıldan bu yana süregelen bir sorunun bir ziyaretle çözülemeyeceğini belirten Başbakan Merkel, Almanya'nın sorunun çözümü için 'yapıcı şekilde yardım edeceğini' söyledi. Haziran ayında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir görüşme planladığını ifade eden Merkel, bu görüşmede konunun Azerbaycan'ın perspektifinden tartışılacağını belirtti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı dün bölgede ateşkesin yürürlüğe girdiğini duyurmuştu. Ancak taraflar birbirini ateşkesi ihlal etmekle suçluyor. Başbakan Merkel'in yanı sıra Fransa ve Rusya da tarafları ateşkese bağlı kalmaya çağırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise "Azerbaycan-Ermenistan arasında taraf aranacaksa burada en 
önemli taraf Rusya'dır" sözleriyle Rusya'nın tarafgir davrandığı eleştirisinde bulunmuştu.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında son günlerde tırmanan çatışmaların son 20 yılın en ağır çatışmalı dönemi olduğu ifade ediliyor. Çatışmalar süresince her iki taraftan yaklaşık 80 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. (Deutsche Welle Türkçe)

Yorumlar