banner464

Afad’dan Ermenek Maden Kazasına İlişkin Açıklama

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ermenek maden kazası çalışmaları sırasında madenden bugüne kadar toplamda 475 vagon hafriyat malzemesi çıkarıldığını bildirdi.AFAD Ermenek maden kazasında yürütülen çalışmalar ile ilgili...

Afad’dan Ermenek Maden Kazasına İlişkin Açıklama

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ermenek maden kazası çalışmaları sırasında madenden bugüne kadar toplamda 475 vagon hafriyat malzemesi çıkarıldığını bildirdi.AFAD Ermenek maden kazasında yürütülen çalışmalar ile ilgili...

05 Kasım 2014 Çarşamba 18:18
35 Okunma
Afad’dan Ermenek Maden Kazasına İlişkin Açıklama
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ermenek maden kazası çalışmaları sırasında madenden bugüne kadar toplamda 475 vagon hafriyat malzemesi çıkarıldığını bildirdi.

AFAD Ermenek maden kazasında yürütülen çalışmalar ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Madende su boşaltma, hafriyat çıkarma ve tahkimat çalışmalarının devam edildiği belirtilen açıklamada, “Başbakanlık AFAD koordinasyonunda 50’ye yakın kamu kurumu, özel ve sivil toplum kuruluşu, toplamda 878 kişilik bir ekiple seferber olmuş durumda. Madenden bugüne kadar toplamda 475 vagon hafriyat malzemesi çıkarıldı. Tünellerdeki tahkimat çalışmaları için ise 94 vagon tahkimat malzemesi kullanıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Karaman Valisi Murat Koca ile AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay çalışmaları ilk günden beri yerinden koordine ediyor” denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek ve çalışma alanının güvenli bir hale dönüştürülmesi için su çekildikten sonra çamur ve hafriyat tahliye ediliyor; gerekli tahkimat (güçlendirme ve tünel açma) çalışması yapılıyor. Alan temizlendikçe pompalar aşamalı bir şekilde daha aşağıya indiriliyor. Çalışmalar, alana kurulan seyyar aydınlatma cihazları ille geceleri de devam ediyor. Su ve hafriyat tahliyesi için çok sayıda motopomp, çamur pompası, jeneratör, hidrosap getirildi. 522’si arama-kurtarma ve tahkimat işlerinde, 126’sı su boşaltma faaliyetlerinde görevli 648 personel, alanda büyük bir özveriyle çalışmayı sürdürüyor. Psiko-sosyal destek ve teknik destek çalışmalarında ise158 personel görev alıyor. Su ve hafriyat tahliyesi, tahkimat ve arama kurtarma çalışmaları toplamda 857 kişilik ekip ve 178 araçla aralıksız devam ediyor. Ekipler ile araç ve malzemelerin hızla sevk edilmesi için 3 helikopter ve 2 uçak kullanıldı. Çalışmalar sırasında kesintisiz iletişim sağlanabilmesi için 8 mobil baz istasyonu kuruldu. Arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra, mahsur kalan madencilerin aileleri ile sahada görevli personelin dinlenmesi ve barınması için tesisler oluşturuldu. Medya çalışanları ve güvenlik güçleri için de özel alanlar kuruldu. AFAD ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın psikososyal destek ekipleri, kömür ocağında mahsur kalan madencilerin çocukları için çeşitli etkinlikler düzenliyor, ailelere destek oluyor. Çocuklar için bölgede bir oyun çadırı kuruldu. Büyük bir özveriyle çalışan ekipler için, alana çok sayıda çadır, battaniye ve uyku tulumu, seyyar mutfak, mobil yatakhane, kumanya sevk edildi. Çalışmalar AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi’nden yönetiliyor.”

Yorumlar