banner464

Akaryakıt istasyonları denetlendi

Akaryakıt istasyonları denetlendi

05 Mart 2016 Cumartesi 14:57
28 Okunma
Akaryakıt istasyonları denetlendi

ÇANKIRI (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Meteoroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Çankırı'da akaryakıt istasyonlarının denetiminin yapıldığı bildirildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, denetimlere Samsun, Amasya, Tokat, Çorum, Ordu, Kastamonu, Zonguldak ve Yozgat Bilim, Sanayi ve Teknoloji müdürlüklerinden 24, Meteoroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğünden 2, Çankırı İl Jandarma Komutanlığından 3 ve Çankırı İl Emniyet Müdürlüğünden 2 personelin katıldığı belirtildi.

Bu kapsamda 67 lisanslı akaryakıt istasyonu ile 59 lisanslı LPG otogaz istasyonunun denetlendiği anlatılan açıklamada, 4 akaryakıt istasyonu ile 4 LPG istasyonunun faaliyetle olmadığının tespit edildiğini kaydetti.

Denetimden geçen tüm istasyonların lisanslı olduğu bildiren açıklamada, "Faaliyette olan istasyonlarda satışa arz edilen akaryakıt ürünlerinin kaçak olup olmadığının tespiti amacıyla ulusal marker denetimi de yapıldı. 142 marker ölçümü yapılmış olup, tamamı geçerli çıkmıştır. Otomasyon sistemi çalışmayan istasyonu bulunmamaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, LPG istasyonlarına yapılan denetimlerle ilgili de şu bilgilere yer verildi:

"Sayaçlarda yapılan miktar kontrollerinde 352 akaryakıt sayacı ve 105 LPG sayacı olmak üzere 457 adet sayaç denetlendi. Miktar kontrollerinde 1 akaryakıt sayacı, 3 LPG sayacının hatalı olduğu tespit edildi. Hatalı tespit edilen sayaçlar için 3516 sayılı Ölçüler Ayar Kanununa muhalefetten idari para cezası uygulanmıştır."

Yorumlar