banner464

Anne-Babalar Dikkat! Benim Çocuğum Uyuşturucu Almaz Demeyin!

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri uyuşturucu haplara ilişkin anne ve babaları uyardı.

Anne-Babalar Dikkat! Benim Çocuğum Uyuşturucu Almaz Demeyin!

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri uyuşturucu haplara ilişkin anne ve babaları uyardı.

12 Ocak 2017 Perşembe 09:43
2963 Okunma
Anne-Babalar Dikkat! Benim Çocuğum Uyuşturucu Almaz Demeyin!

Yapılan uyarıda, "Çocuğunuzun çantasında bunlardan birini görürseniz bilin ki uyuşturucudur" ifadesi yer alırken, madde kullanan çocuklardaki belirtiler sıralandı.Emniyet yetkililerinden yapılan açıklamada şunlar denildi;

“Madde kullanan çocuğunuzda hangi işaretler var?

1-Madde kullanmaya başlayan kişilerdeki ilk değişiklik çevrelerinde yapmış oldukları değişikliklerdir. Eski arkadaşların yerini yeni arkadaşlar alır. Maddeye daha rahat ulaşım sağlayabilecek kişilerle yakınlaşır, eski arkadaşları ile görüşmez.

2- Duygu durumu çok çabuk değişiyorsa çok dikkatli olunmalı. Bu süre içerisinde bazen çok neşeli, bazen de çok öfkeli, huzursuz, keyifsiz olabilir.

3- Ders durumunda ani değişiklikler olur. Notları düşmeye başlar, okula devamsızlık görülür.

4- Evde tek başına kalmak istiyorsa ya da arkadaşları ile birlikte dışarıda nerede olduğunu söylemeden buluşmaya başladıysa dikkat.

5- Ailesi ile olan ilişkileri mümkün olduğunca mesafeli tutmaya başlar. Evde daha az zaman geçirmek ister ki ailesiyle çatışmasın.

6- Kılık-kıyafet ya da görünür bir şey almadığı halde, fazla para harcamaya başlar.

7- Kişisel bakımı azalmıştır. Giyimine dikkat etmez. Gözleri kızarır, şişer, vücudunda değişiklikler başlar.

8- Sinirlilik, gerginlik, kişilerarası ilişkilerde sorunlar yaşar, dalgınlık, dikkatsizlik başlar.

9- İçine kapanır. Uyku düzeni değişir. Ya çok uyur, ya da çok az uykuya ihtiyaç duyar.

10- Psikolojisinde karamsarlık, umutsuzluk ya da inançsızlık gibi duygu durumları olabilir. Onunla konuşmaktan kaçınmayın!

Bu dönemde siz çocuğunuzla alkol/madde/sigara hakkında konuşmaktan kaçınırsanız, başkaları sizden önce konuşup yanlış bilgilendirebilir. Kısa ve basit mesajlar vermek her zaman etkilidir. Önemli olan yaşına ve beklentisine uygun bilgi vermektir. Meraklandıracak, ilgi çekecek şekilde anlatmaktan kaçınmalıdır. Çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren kendilerini, bedenlerini korumayı ve riskli durumlarda hayır demenin gerektiğini öğretmeliyiz”

Yorumlar