banner464

Antalya’da Üç İlçede Merkez Caddeleri Büyükşehir Belediyesine Devredildi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı devam meclisi Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mesut Kocagöz’ün başkanlığında Antalya Su ve Atık Su İdaresi konferans salonunda devam etti. Alanya, Manavgat ve Finike belediyelerinin ana...

Antalya’da Üç İlçede Merkez Caddeleri Büyükşehir Belediyesine Devredildi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı devam meclisi Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mesut Kocagöz’ün başkanlığında Antalya Su ve Atık Su İdaresi konferans salonunda devam etti. Alanya, Manavgat ve Finike belediyelerinin ana...

16 Aralık 2014 Salı 16:53
72 Okunma
Antalya’da Üç İlçede Merkez Caddeleri Büyükşehir Belediyesine Devredildi
Antalya Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı devam meclisi Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mesut Kocagöz’ün başkanlığında Antalya Su ve Atık Su İdaresi konferans salonunda devam etti. Alanya, Manavgat ve Finike belediyelerinin ana caddelerinin büyükşehire devredilmesi konusu meclis üyelerinin sesinin yükselmesine neden oldu. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in rahmetli babasının adının verildiği caddenin de bulunduğu caddelerin bir kısmı büyükşehire devredildi.

Bütünşehir Yasası’nın ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne verilen yetki kapsamında ihtiyaç gördüğü ilçelerdeki caddelerin büyükşehire devredilmesini ön gören madde mecliste gergin dakikaların yaşanmasına neden oldu.

RAHMETLİ BABASININ ADINI TAŞIYAN CADDE BÜYÜKŞEHİRE DEVREDİLDİ

Yasanın ardından meclis gündemine Alanya, Manavgat ve Finike’nin ana caddelerinin gelir, gider ve tüm kaynaklarının büyükşehire devredilmesi gündeme geldi. Oylamaya sunulmadan önce söz alan CHP Grup Sözcüsü Songül Başkaya, “CHP grubu olarak yeterli bilgiye sahip olmadığımız için reddediyoruz” dedi.

MHP’DEN RET OYU

MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli de ret oyu verdiklerini belirterek, “Ret oyu veriyoruz. Bu şehrin hepsi bir bütündür. Burada eksik olan diyalog eksikliğidir. Birlikte oturup çalışma yapamayız. Büyükşehir’in sınırları çerçevesinde herkesin çalışması gerekir. Sanki burada bir güç zehirlenmesi görüyorum” dedi.

Manavgat Belediyesi’nden alınması gündeme gelen caddelerin içinde Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in babası İbrahim Sırrı Sözen’in adının verildiği caddenin de gündeme gelmesi üzerine Başkan Sözen söz aldı. İlçe sınırları içerisinde 32 kilometre caddenin büyükşehire devredilmesine karşı çıkan Başkan Sözen, şöyle konuştu:

“Şaşkınlık içerisinde ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Üç ilçe için tarihi kararlardan birisidir. Her zaman mecliste yapıcı olmaya gayret ettik. Her zaman müşterek çalışmaya gayret ettik. Aksi bir tavrımız hiç olmadı. Ama görüyorum ki bu tutum tek taraflı. Vicdanımız rahat ancak görüyorum ki bu tek taraflı. Biz, halkın oyları ile gelen insanlarız. Bizim heyecanımızı kimsenin kırmaya hakkı yoktur. Bütün meclis üyesi arkadaşlarıma sesleniyorum. Aynı koşullar kendi ilçelerine geldiğinde ne yapacaklar. Manavgat Belediye Başkanı bu çalışma içinde olmalıydı. Bir haftadır harp ediyorum. Beni çağırmaları ve çalışmak için. Türel Başkan’a defalarca söyledim ancak hangi caddelerimizin alınacağını daha henüz öğrendim. Manavgat’ın müşterek yapılması gereken çalışma ne koşullarda yapıldı. Hangi caddeler olduğunu neden bilmiyoruz. Benim rahmetli babamın da adının verilmiş olduğu caddelerin tamamı büyükşehire kaymış oluyor.”

“SABRIMIZ ZORLANMASIN”

“Biz, birbirimizin yetkilerini yok sayıp birbirimizi budayarak mı Antalya’ya hizmet edeceğiz?” diyen Başkan Sözen, büyükşehire devredilmesi söz konusu olan caddelerin hiçbir yatırıma gerek duyulmayacak derecede iyi yerler olduğunu savundu. Başkan Sözen, “Neden 3 ilçe belirlendi?" diyerek "Böyle önemli bir konu bugün sabah komisyona geldi, konuşup sonra meclise gelecek. Hizmette zafiyete döneceğini biliyoruz. Büyük olmak yasanın kendisine verdiği yetkileri istediği gibi değil paylaşarak kullanmak olur. Bir sonraki meclise eksik kalan yönleriyle bunu tekrar gündeme getirebiliriz. Bunu meclisten istirham ediyorum. Bahsedilen caddelerde birlikte gezebiliriz. O caddelerin tamamını revize ettik. Yatırım gerektirmeyen caddelerdir bunlar. Yerinden yönetilen bir belediyenin haberi olmadan neden böyle bir çalışma yapılıyor. Sabrımız zorlanmasın lütfen” diye konuştu.

“SANKİ CADDELERİ ALIP ANTALYA’YA GETİRECEĞİZ”

Sözen’in ardından konuşan AK Parti Grup Sözcüsü Bahattin Bayraktar, “Orada 10 lira gelir olacaksa kat kat gideri de olacaktır. Sanki caddeleri alıp Antalya’ya merkeze getirecekmişiz gibi algılanıyor. Bu kadar rahatsız olacak bir şey yok. Bu durum Büyükşehir’in oraları önemsediğini gösteriyor” dedi.

AK Partili Bayraktar’ın konuşmasının ardından salondakilerin sesi yükseldi. CHP’li Başkaya, Bayraktar’ı Antalyalıların zekasıyla alay etmekle suçlayarak “Zaman zaman Bayraktar, bizimle ve bizi izleyen Antalyalıların zekasıyla alay ediyor. Elbette caddeler buraya gelmeyecek bunu biliyoruz. Burada amaç muhalefet başkanların elindeki gücü kararı elinden almaktır. Eğer gerçekten iyi niyet varsa komisyona gönderelim yeterli çalışma yapılıp bunlar yeniden ele alınsın. Çok önemsedikleri için aldıklarını söylüyorlar ama bende şunu sorarım sadece 3 ilçeyi alıyorsunuz. Diğer 16 ilçe önemsiz mi?” dedi.

Konuşmaların ardından caddelerin durumu hakkında Ulaşım Daire Başkanlığı’na gönderilmesi ve yeniden görüşülerek bir sonraki mecliste tekrar gündem edilmesi teklif edildi. Oylama sonunda ilgili madde Ulaşım Daire Başkanlığı’na gönderilmesi yüzde 42 oyla reddedildi. Tekrar yapılan oylama ile yüzde 39 oyla komisyondan geldiği haliyle kabul edildi.

Meclis gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam etti.

Yorumlar