banner647

Asimder Başkanı Gülbey: “Türk Yurdu (3K) Karabağ, Kırım ve Kerkük’ün kaderi aynı oldu”

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, Rusya’nın üç Türk yurdunun işgalinde resmen müdahalesi bulunduğunu ve Karabağ, Kırımı Rusya işgal etti. Kerkük’te de Rusya’nın...

banner491
Asimder Başkanı Gülbey: “Türk Yurdu (3K) Karabağ, Kırım ve Kerkük’ün kaderi aynı oldu”
banner567

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, Rusya’nın üç Türk yurdunun işgalinde resmen müdahalesi bulunduğunu ve Karabağ, Kırımı Rusya işgal etti. Kerkük’te de Rusya’nın parmağı olduğunu söyledi.

Karabağ’ı işgal ederken Rusya Federasyonu açıkça Ermenistan’ı desteklediğini, Kırım’ın ise zaten Rusya tarafından işgal edildiğini, kısaca (2K) işgal eden temelde Rusya’nın olduğunu, büyük ihtimalle Kerkük’te de Rus parmağı bir şekilde olacağını belki de Rus parmağı değil Rus yumruğu bile olabileceğini, diğer 2K’nın durumuna bakarsak Kerkük’ün geleceğinin hiç de iç açıcı olmadığını söyleyen Asimder Genel Başkanı Gülbey, “Kırım’da ki Ruslar Dağlık Karabağ’ı hem Dağlık Karabağ Ermeniler’i, Kırımı kendilerine örnek olarak göstermektedirler. Sözde Karabağ Ermenilerinin Devlet Başkanı’na danışman olan David Babayan Mart 2014’te yapılan sözde referandumun Dağlık Karabağ için iyi bir örnek olacağını belirtmiştir. Bu arada Ermenistan’ın Birleşmiş Milletlerde Kırım’ın işgal edilmesinde Rusya’yı destekleyen 10 ülke arasında olduğunu da unutmamak ve tekrar hatırlamak gerekir. Rusya’nın Dağlık Karabağ çatışmasında arabuluculuk yapan Minsk Grubunun üyesi olduğunun ve askeri güvenlik ve ekonomik alanlarda Ermenistan ile sıkı ilişkiler içinde bulunduğu da göz ardı edilemez bir gerçekliktir. Hatta Ermenistan, Rusya ile gümrük birliği anlaşması imzalamış ve Ermenistan sınırını Rus askerleri korumaktadır” dedi.

3K ilgili olan başta Kırım Tatarları, Irak’lı Türkmenler ve Azerbaycan Türklerinin bir an önce bir araya gelerek ortak hareket etmesi ve 3K Türk yurdu Karabağ ve Kırım işgal altında, Kerkük’ün geleceği de diğer 2K’ya benzeyecek gibi olduğunu belirten Gülbey, “Dağlık Karabağ Ermenileri Kırım referandumunu emsal olarak kullanıyorsa Kuzey Irak yönetiminin bu yönde propaganda yaptığını görebiliriz. Kuzey Irak yönetiminde yer alan Irak Dışişleri Bakanı Zebari, Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’un Rudaw’a verdiği mülakatta sözde bağımsızlık referandumunu desteklemesinin Berzani’nin elini ‘Pozitif’ yönde Avrupa Birliği ve ABD’nin karşısında güçlendirdiğini belirtmiştir. 2008 yılından beri Zebari ile Lavrov’un arasında dostluk ilişkisi olduğunun da altını çizmek gerekir. Kerkük aslında Kırım ile başlayan Rusya’nın Türkiye’yi “Çifte Çevreleme Politikası”nın bir halkası olarak görülebilir. Suriye’de ki Kürtleri kullanan Rusya bu amaçla Irak’lı Kürtleri de kullanacaktır. Rusya geçen aylarda Kuzey Irak yönetimi ile iki milyon dolarlık ekonomi anlaşması yapmıştır. Buda Rusya’nın bölgede ki niyetini ortaya koymuştur” şeklinde konuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner619

banner644

banner612

banner590