banner464

ASÜ'de "Bir Dava Adamı Olarak Mehmet Akif" paneli düzenlendi

ASÜ'de "Bir Dava Adamı Olarak Mehmet Akif" paneli düzenlendi

09 Mart 2016 Çarşamba 11:24
23 Okunma
 ASÜ'de

AKSARAY (AA) - Aksaray Üniversitesi (ASÜ) İslami İlimler Fakültesi (İİF) öğrencileri tarafından "Bir Dava Adamı Olarak Mehmet Akif" konulu bir panel ve şiir dinletisi düzenledi. Etkinlikte, Mehmet Akif Ersoy’un yaşamı, eserleri, düşünceleri ele alındı.
İİF Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol, ASÜ'de düzenlenen panelde, Mehmet Akif'in çok farklı anlamlar ifade ettiğini, Akif'i dün ve bugün olduğu gibi gelecekte de okumaya ve anlamaya devam edeceklerini söyledi.

"Esasen olay Mehmet Akif özelinde, taşıdığımız ve parçası olduğunu iddia ettiğimiz İslam medeniyet ve kültürünün, inanç, bilgi ve birikiminin bir yansımasıdır" diyen Varol, "Biyolojik manada insanlar doğar, yaşar ve ölür. Öldükten sonra geriye dönük mesaj bırakabilmek ise her yiğidin harcı değildir. Mehmet Akif misali bizlere ruh, maneviyat ve geleceğe güvenle bakma duygusu aşılayan değerlere ihtiyacımız var" dedi.

Akif'in daha iyi anlaşılabilmesi için yılın belli dönemlerinde çeşitli programlar düzenlediklerini aktaran Varol, "Bazı zamanlarda ilmi ve aksiyonu kendi ruhunda meczetmiş, yaşantısını düşüncesine göre şekillendiren, hayatını ona göre çizen insanlar ortaya çıkmıştır. Biz bunlara “mütefekkir” diyoruz. Duygu ve düşünce dünyasında fırtınalar estiren, bunu da aksiyon olarak yaşamına aktaran ilk mütefekkirimiz Peygamberimizdir. Ondan sonra gelen nesiller hep onu örnek almıştır ve Mehmet Akif de onu örnek almıştır" dedi.
Konuşmanın ardından İİF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Şen moderatörlüğünde öğrenciler, Mehmet Akif’i anlattı, şiirlerini seslendirdi.

Anahtar Kelimeler:
Aksaray Üniversitesi
Yorumlar