banner464

Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 95. yıl dönümü

ANKARA (AA) - Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 95. yıl dönümü törenlerle kutlandı.Ankara Vali Vekili Kemal Karadağ ve beraberindeki heyetin, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu.Karadağ...

Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 95. yıl dönümü

ANKARA (AA) - Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 95. yıl dönümü törenlerle kutlandı.Ankara Vali Vekili Kemal Karadağ ve beraberindeki heyetin, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu.Karadağ...

27 Aralık 2014 Cumartesi 17:19
36 Okunma
Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 95. yıl dönümü

ANKARA (AA) - Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 95. yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Ankara Vali Vekili Kemal Karadağ ve beraberindeki heyetin, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu.

Karadağ ve beraberindekiler daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Karadağ, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı: 

"Büyük Atatürk, milli mücadelemizin merkezi olarak seçtiğiniz başkent Ankara'ya gelişinizin 95. yıl dönümünde Ankara il yöneticileri olarak huzurunuzdayız. Vatanımızın kurtuluşu için Samsun'da yaktığınız bağımsızlık meşalesi, Ankara'ya gelişinizle destansı bir mücadeleye dönüşmüş ve Cumhuriyet ile taçlanarak zafere ulaşmıştır. Milli mücadelede hiç tereddüt etmeden yanınızda yer alan Ankaralılar 'Vatan ve millet için ölmeye hazırız, emrinizi bekliyoruz' beyan ve iradelerini muhafaza etmektedirler. Bu tarihi günü 95 yıl önce olduğu gibi aynı heyecan ve coşkuyla kutlamaktayız. Ruhunuz şad olsun."

-Atatürk, Ankara'da ilk karşılandığı yerde anıldı

İkinci tören, Atatürk'ün 27 Aralık'ta Ankara'ya gelişinde ilk karşılandığı yer olan Dikmen Keklikpınarı'nda düzenlendi.

Seymenler'in Ankara oyun havaları ile başlayan törende, TSK Hava Kuvvetleri Bandosu da hazır bulundu. 

Ankara Vali Vekili Kemal Karadağ, burada yaptığı konuşmada, bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün milli mücadele ateşini Anadolu'da yakmak üzere Ankara'ya gelişinin 95. yılının büyük bir heyecan, sevinç, coşku ve Atatürk'e minnet duygularıyla kutlandığını belirtti. 

Bu günün milli mücadelenin seyri ve zaferle neticelendirilmesi bakımından çok önemli bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Karadağ, şöyle konuştu:

"Bütün olumsuzluklara ve imkansızlıklara karşın milletine sonsuz bir güven duyan ve kurtuluş umudunu kaybetmeyen Mustafa Kemal Atatürk, milli mücadeleyi yönetmek ve yürütmek için Ankara'yı seçmiştir. Ankara stratejik bakımdan Anadolu'nun tam ortasında, yolların kavşak noktasında ve cephelere eşit mesafedeydi. Bu düşüncelerle büyük kurtarıcı ve Heyet-i Temsiliye üyeleri, 27 Aralık 1919'da tam da bu saatlerde Dikmen sırtlarında Ankara'ya gelerek milletimizin kaderini değiştirecek tarihi adımı attı."

-"Ankaralılar için bayram günü"

Karadağ, her 27 Aralık'ın Ankaralılar için bir bayram günü olduğunun altını çizerek, bundan 95 yıl önce Dikmen sırtlarında yakılan özgürlük ve istiklal meşalesinin, Ankara'da ebediyen sönmeyeceğini vurguladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Gökşin de bugünün bağımsızlık ve zaferin sembolü olduğunu dile getirerek, Ankara için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Metin Özaslan ise Atatürk'ün Ankara'ya gelişinde düzenlenen Seymen alayının basit bir karşılama töreninden öte ülkeyi içinde bulunduğu karanlıktan kurtaracak yeni bir liderin, Ankara halkı ve Seymenler tarafından seçilmesi anlamı da taşıdığını belirtti.

Konuşmaların ardından Ankaralı izciler, Vali Vekili Karadağ'a Türk bayrağı ve izci flaması sundu. Seymenler, kısa bir gösteri gerçekleştirdi.

Kutlama etkinlikleri kapsamında, Ankara Garı'nın önünden Ulus'taki Atatürk Anıtı'na kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirildi, Kara Harp Okulu'nun önünden Anıtkabir'e kadar Garnizon Koşusu düzenlendi.    

Yorumlar