banner464

Atü’ye ’yeşil Ofis’ Sertifikası

TAV Havalimanları ve Unifree ortaklığında kurulan Türkiye’nin en büyük gümrüksüz satış mağaza işletmecisi ATÜ Duty Free, Yeşil Ofis sertifikası alan ilk gümrüksüz mağazacılık şirketi oldu.ATÜ Duty Free, dünya çapında doğayı...

Atü’ye ’yeşil Ofis’ Sertifikası

TAV Havalimanları ve Unifree ortaklığında kurulan Türkiye’nin en büyük gümrüksüz satış mağaza işletmecisi ATÜ Duty Free, Yeşil Ofis sertifikası alan ilk gümrüksüz mağazacılık şirketi oldu.ATÜ Duty Free, dünya çapında doğayı...

24 Aralık 2014 Çarşamba 16:24
49 Okunma
Atü’ye ’yeşil Ofis’ Sertifikası
TAV Havalimanları ve Unifree ortaklığında kurulan Türkiye’nin en büyük gümrüksüz satış mağaza işletmecisi ATÜ Duty Free, Yeşil Ofis sertifikası alan ilk gümrüksüz mağazacılık şirketi oldu.

ATÜ Duty Free, dünya çapında doğayı korumaya yönelik çalışmalar yürüten ve çok sayıda ülkede temsilcilikleri bulunan Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye’nin Ekolojik Ayak İzi’ni azaltmaya yönelik girişimi ‘Yeşil Ofis Projesi’nde belirlenen kriterleri sağladı. Gerçekleştirdiği çalışma ve uygulamalarıyla ATÜ Duty Free merkez ofisinde ‘Yeşil Ofis’ sertifikası alan ilk gümrüksüz mağazacılık şirketi oldu.

ATÜ Duty Free Genel Müdürü Ersan Arcan, ATÜ olarak, sürdürülebilirlik yaklaşımımız doğrultusunda bugüne kadar ortaya koyduğumuz tüm çalışmalarda çevresel etkileri en aza indirgemek için çalışmaları sürdürüyoruz" dedi. WWF Türkiye ile işbirliği çerçevesinde, yılın başında dahil oldukları yeşil ofis projesi ile çalışmalara yeni bir boyut kazandırdıklarını anlatan Arcan, şöyle konuştu: "Genel merkezimizdeki tüm çalışanlarımızın konuya duyarlılıklarını artırmaya yönelik çok sayıda uygulamaya imza atıldı. Ofislerde en çok sözü edilebilecek kağıt tüketimi ve atık yönetimi konularında yaptığımız çalışmalarla başarılı sonuçlara ulaştık. Bu proje, yeryüzünde Ekolojik Ayak İzi’ni azaltmaya yönelik bir girişim olarak WWF Global tarafından başlatıldı. Tüm dünyada da ülke temsilcilikleri kanalıyla yürütülüyor. Bu önemli girişimin örnek gösterilebilecek nitelikteki sertifikalı kurumlar arasında yer almak bizim için çok önemli. Aynı zamanda sürdürülebilir bir çevre için yürüttüğümüz çalışmalarla konuya ilişkin farkındalığın artmasına katkı sağlamaktan da gururluyuz. Yeşil Ofis sertifikası ile ayrıca dünya çapında bu sertifikayı alan ilk duty free şirketi olduk. Sosyal sorumluluk paralelinde sürdürülebilirlik yaklaşımımızı tüm iş süreçlerimizde yürütmeye devam edeceğiz.”

ATÜ Duty Free, WWF Türkiye ile işbirliği içerisinde, projeyi denetleyen yeşil ekip tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda çalışanların bilinçlendirilerek farkındalık oluşturulması, kağıt tüketiminin azaltılması ve atık yönetimi konularında genel müdürlük ofisinde yıl boyunca gerçekleştirdiği başarılı uygulamalar sonucunda sertifikayı almaya hak kazandı.

ATÜ Duty Free’nin genel merkezinde uygulanmak üzere, Yeşil Proje kapsamında, WWF Türkiye tarafından üç kriter belirlendi: "Çalışanların bilinçlendirilmesi, kağıt tüketiminin azaltılması ve atık yönetimi. Bu başlıklar altında bilgilendirme e-postaları, afiş ve ilanlar, seminer ve toplantılar gerçekleştirildi. Ajanda, takvim, kartvizitlerde geri dönüşümlü kâğıt kullanımı uygulandı. Yazıcılarda çift taraflı baskı uygulaması yapıldı. Toner kartuşları, kâğıt, ambalaj malzemeleri ve elektronik cihazlardan çıkan atıklarla ilgili atık yönetimi prosedürleri benimsendi. Cam, plastik, kâğıt atıkların ayrıştırılarak geri dönüşümleri sağlandı. Geri dönüşümler sayesinde de 50 ağaç dikilmesi sağlandı.

Yorumlar