banner860

banner877

banner590

banner881

Son Dakika
banner722

B20 Enerji Forumu

- Zorlu Enerji Genel Müdürü Ak: "Enerji kaynakları için yeni fikirler bulmalıyız. Önümüzdeki 10 yıl içinde en büyük enerji kaynağı güneş olacak"

GENEL 02.10.2015, 17:15
28
B20 Enerji Forumu
banner762

İSTANBUL (AA) - Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, on yıl içinde az gelişmiş ülkelerin en büyük enerji kaynağının güneş olacağını söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve Uluslararası Ticaret Odası (ICC) iş birliğiyle, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen B20 Enerji Forumu'nda enerji sektörü ve dünya enerji piyasası farklı oturumlarda tartışıldı. 

Etkinliğin "Sürdürülebilir enerji ve yeni teknolojiler" konulu oturumunda konuşan Ak, "Enerji kaynakları için yeni fikirler bulmalıyız. Önümüzdeki 10 yıl içinde en büyük enerji kaynağı güneş olacak" dedi.

Enerji ihtiyacı ve sürdürülebilir enerji kaynakları yönetimi anlamında dünyanın gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler ve az gelişmiş ülkeler olarak ayrıldığını anlatan Ak, her bir gruba dahil olan ülkelerin farklı enerji politikaları izlemesi gerektiğini söyledi.

Sinan Ak, "Çevreye ve karbondioksit salınımını azaltmaya odaklanmalıyız. Özellikle gelişmiş ülkeler, yeni teknolojiler geliştirerek bu yönde çalışmalı" ifadelerini kullandı.

Gelişmekte olan ülkelerin özellikle yenilenebilir enerji kaynakları alanında atılım ve yatırım yapması gerektiğini vurgulayan Ak, az gelişmiş ülkelerde yaşayan 1,5 milyar insanın elektrik enerjisine istediği gibi ulaşamadığını kaydetti.

Güneş enerjisinin büyük bir fırsat sunduğunu dile getiren Ak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu sektörün içinde olanlar bile bu gücü yeni fark ediyor. Az gelişmiş ülkelerin en büyük enerji kaynağı güneş olacak. Zorlu Enerji olarak, güneş enerjisine dikkati çekmek için uluslararası bir rapor hazırlıyoruz. Raporun öncü verilerine göre güneş enerjisinde yatırım maliyetleri düştü. G20’ye vereceğimiz en önemli mesaj, güneş enerjisinin kullanımı konusundaki çalışmalara önem verilmesi ve çevreye daha duyarlı, sürdürülebilir enerji kaynakları kullanımı konusunda çalışılması olmalı." 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
24°
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 03:35
Güneş 05:21
Öğle 12:55
İkindi 16:46
Akşam 20:18
Yatsı 21:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@