Bakan Eker İle Muhabir Arasında İlginç “osmanlıca” Diyaloğu

Bir dizi ziyarette bulunmak için Eskişehir’in Mahmudiye ilçesine giden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile bir muhabir arasında ilginç bir ’Osmanlıca’ diyaloğu yaşandı.Bakan Mehdi Eker, Türkiye Damızlık Tavuk Islahı 2....

banner491
Bakan Eker İle Muhabir Arasında İlginç “osmanlıca” Diyaloğu
banner567
Bir dizi ziyarette bulunmak için Eskişehir’in Mahmudiye ilçesine giden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile bir muhabir arasında ilginç bir ’Osmanlıca’ diyaloğu yaşandı.

Bakan Mehdi Eker, Türkiye Damızlık Tavuk Islahı 2. Etçi Damızlık Projesi’ni yerinde incelemesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir TRT muhabiri Eker’e, son günlerde tartışılan Osmanlıca eğitimiyle ilgili görüşlerini sordu. Bu sırada Bakan Eker ile muhabir arasında şu diyalog geçti:

Muhabir: Son günlerde Osmanlıca tartışmaları var. Buna sizin yorumunuz ne olacak?

Bakan Eker: Osmanlıca dediğimiz Türkçe.

Muhabir: Osmanlı Türkçesi.

Bakan Eker: Türkçe.

Muhabir: Öz Türkçe diyorsunuz?

Bakan Eker: Türkçe, Türkçe. Tekrar ediyorum. Yani Türkçe.

Diyaloğun ardından konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Bakan Eker, şunları kaydetti:

“Zenginlik katıyor, başka bir şey değil. Onun için ne kadar dilimizi geliştirebilirsek, ne kadar çok kelimeyle, ne kadar çok kavramla düşünebilirsek, bunu hayatımızda, zihnimizde, konuşmamızda, yazımızda ne kadar çok kullanabilirsek ufkumuz o kadar genişler. Bunun için Osmanlıca düşmanlığını da anlamak mümkün değil."

banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535