banner464

Balıkesir’de 60 Mahallede Arsenikli Su Tehdidi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ), Balıkesir’deki içme sularında arsenik kirliliğinin bulunduğunu gözlemlediklerini belirterek, arsenikli su olan mahalleleri açıkladı.BASKİ tarafından...

Balıkesir’de 60 Mahallede Arsenikli Su Tehdidi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ), Balıkesir’deki içme sularında arsenik kirliliğinin bulunduğunu gözlemlediklerini belirterek, arsenikli su olan mahalleleri açıkladı.BASKİ tarafından...

26 Kasım 2014 Çarşamba 23:20
29 Okunma
Balıkesir’de 60 Mahallede Arsenikli Su Tehdidi
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ), Balıkesir’deki içme sularında arsenik kirliliğinin bulunduğunu gözlemlediklerini belirterek, arsenikli su olan mahalleleri açıkladı.

BASKİ tarafından yapılan açıklamada, arsenikli su olan bölgelerin genellikle maden ve termal kaplıcalarının yaygın olduğu yerlerde görüldüğü belirtildi. Balıkesir il ve ilçe mahallelerinde yapılan hassas değerlendirmeler sonucunda, içme sularında arsenik olduğu belirtilen açıklamada, “Yapılan değerlendirme sonucu, uzun yıllardır kullanılmakta olan fakat bu türden bir envanter çalışması yapılmamış olan içme sularında; Arsenik kirliliğinin bulunduğu gözlemlenmiştir. Arseniğin yoğun olarak görüldüğü bölgeler; genellikle maden sahalarının ve termal kaplıcalarının yaygın olduğu, içme suyu kaynaklarının volkanik kayaçların ve sülfürlü cevher yataklarının çevresinde bulunduğu bölgelerdir. Dünya Sağlık Örgütü 1993 yılında yapmış olduğu düzenleme ile izin verilen azami arsenik miktarını 50 µg/l’den 10 µg/lt’ye indirmiş olup, dünya ülkelerinde peyderpey yeni kriterler uygulanmaya başlanmış ve ülkemizde ise 2008 yılından bu yana uygulamaya koyulmuştur. Eğer Arsenik limit değeri 50 µg/lt olarak kalsaydı; Kırsalda 892 olan ve ilçe merkez mahalleleriyle birlikte toplam bin 114 olan mahalle sayımızın arsenik saptanan 60 adet eski köy statüsündeki kırsal mahallesi 10 µg/lt’ nin (litrede binde 10 miligram) üzerindedir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, arsenik kirliliğin giderilerek insani tüketim amaçlı sular hakkındaki yönetmeliğe uygun hale getirilmesine yönelik olarak 7 adet mahallede ’Balıkesir ili kırsal mahallerinde içme suyunda arsenik giderme sistemi yapım işi adı altında’ 17.09.2014 tarihinde sözleşme imzalanarak işe başlanıldığı, 2015 yılı Mayıs ayında da 2 milyon TL’lik işin biteceği belirtildi.

ARSENİKLİ SU OLAN MAHALLELER LİSTELENDİ

Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi, arsenikli su olan mahalleleri listeledi. Listede yer alan mahalleler şunlar:

"Altıeylül İlçesi; Bozen Mahallesi, Bigadiç İlçesi; Beğendikler, İlyaslar ve Salmanlı Mahalleleri, Savaştepe İlçesi; Söğütçük ve Mecidiye Mahalleleri, İvrindi İlçesi; Yağlılar Mahallesi, Altıeylül İlçesinde ; Konakpınar, Çınarlıdere, Ertuğrul, Küpeler, Bereketli, Karesi İlçesinde ; Davutlar, Ziyaretli, Ayvalık İlçesinde ; Mutlu, Beşiktepe, Balya İlçesinde ; Koyunyeri, Bandırma İlçesinde ; Aksakal, Bereketli, Şirinçavuş,Bigadiç İlçesinde ; İskele, Doğançam, Yolbaşı, Çamköy, Özgören, Emirler, Kayırlar, Esenli, Hamidiye, Bademli, Güvemçetmi, Dursunbey İlçesinde : Hacıömerler, Turnacık, Saçayak, Gömeç İlçesinde ; Ulubeyler, Kubaşlar, Gönen İlçesinde ; Osmanpazarı, Gökçesu, Saraçlar, Bostancı, Çotak, Yeniakçaçınar, Alaattin, Havran İlçesinde ; Tarlabaşı, İvrindi İlçesinde ; Akçaören, Mallıca, Gökçeyazı, Kınık, Büyükfındık, Kepsut İlçesinde ; Akçaköy, Sarıfakılar, Mahmudiye, Nusret, Beyköy, Manyas İlçesinde ; Esen, Savaştepe İlçesinde ; Kurudere, Karacalar, Sındırgı İlçesinde ; Eşmedere, Susurluk İlçesinde ; Sultançayır, Ömerköy."

BASKİ’nin açıklamasında, "BASKİ Genel Müdürlüğümüz Genel Kurul’unda, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Edip Uğur’un konuşması sırasında kendisinin Kimya Mühendisi olması ve konunun hassasiyetinin idraki ile, sorunu paylaşmak ve Balıkesirimizin İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe uygun, sağlıklı içme suyu temininin sağlanması yönünde ilk adımı attığını beyan etmiş ve bu çalışmaların bütçe imkanları çerçevesinde devam etmesi gerektiğini vurgulamıştır" denildi.

BASKİ yetkilileri, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un genel kurul konuşmasının, Büyükşehir Belediyesi’nin Web sitesinden yayınlanmış olmasına rağmen konunun çarpıtılarak farklı algılanması yönünde yapılan haberler ile konuşmanın amacı dışına çıkıldığını ifade ettiler. Açıklamada, "BASKİ Genel Müdürlüğümüz olarak halkımızın sağlığıyla doğrudan ilgili içmesuyu ve kullanma suyu kalitelerini olumsuz etkileyecek faktörlerin bertaraf edilmesi yönünde çalışmalarımıza bütçemiz imkanları dahilinde devam edecektir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de halkımızı ilgilendiren tüm bilgiler; hızlı, zamanında ve şeffaf olarak kamuoyuyla paylaşılacaktır" ifadeleri yer aldı.

Yorumlar