banner877

banner919

banner928

banner990

banner957

Son Dakika
banner722

"Barış Treni" Sivas Garı'nda mola verdi

SİVAS (AA) - Çözüm sürecine sivil toplum desteği sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlik çerçevesinde 10 ili gezerek Diyarbakır'a gidecek "Barış Treni", Sivas Garı'na geldi.Barışa Bak Platformu tarafından organize edilen etkinlik kapsamında 21...

GENEL 17.03.2015, 12:12
96
banner762

SİVAS (AA) - Çözüm sürecine sivil toplum desteği sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlik çerçevesinde 10 ili gezerek Diyarbakır'a gidecek "Barış Treni", Sivas Garı'na geldi.

Barışa Bak Platformu tarafından organize edilen etkinlik kapsamında 21 Mart'a kadar 10 ili gezecek "Barış Treni"nin duraklarından biri de Sivas oldu. "Barış Treni", Sivas Garı'nda Vali Alim Barut, İl Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan ve Sivas Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ahmet Dağüstü karşıladı.

Karşılama töreninde konuşan Barut, Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapan Sivas'ın Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı bir şehir olduğuna dikkati çekti. Sivas'ın huzurlu bir kent olduğunu belirten Barut, "İnsanlar birbirini anladığı, sevdiği ve tahammül ettiği müddetçe bir arada yaşama arzusunu da ortaya koymuş olur. İradeyi zorla sağlama mümkün değildir. Bu treni de ortak yaşama arzusunun bir tezahürü olarak görüyoruz" diye konuştu.

"Bu millet hiçbir şekilde oyunlara, tezgahlara gelmeyecektir" diyen Barut, "Bu millet nasıl asırlardır hür olarak yaşıyorsa gelecekte de aynı şekilde yaşayacaktır. Geçmiş geleceğimizin teminatıdır. Gelecekte de daha iyi yerlerde olacaktır. Dünümüzden daha güzel geleceğimiz olacağına inanıyorum. Bu organizasyonu yapanlara teşekkür ediyorum ve kendilerini bir gün de olsa ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. Yolunuz açık olsun" ifadelerini kullandı.

Platform Sözcüsü Cengiz Alğan ise trenin 6'ncı durağının Sivas olduğunu söyledi.

Yaklaşık 30 yıldır süren terör olaylarının ülkeye çok zarar verdiğini dile getiren Alğan, "Bu dönem inşallah sona erecek, silahlar bırakılacak. Bundan sonra silahların değil, fikirlerin konuşulmasını istiyoruz. Kardeş kavgası yaratılmaya çalışılıyor. Bu ülkede böyle bir şey yok. Bin yıldır bir arada yaşayan bir milletiz, bundan sonra da böyle olacağını biliyoruz. Bu çatışmalı dönem inşallah sona erecek. Bu yıl iki bahar birden yaşarız. Bundan sonra Türkiye olarak önümüz, yolumuz açık olsun. Ortak vatanımızda hep birlikte yaşamaya devam edelim" diye konuştu.

Etkinlikler kapsamında, Sivas Garı bahçesine "barış fidanı" dikildi.

Çevik kuvvet ekiplerinin etkinlikler boyunca geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 11 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@