banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

Başkan Serkan Acar, muhtarlarla buluştu

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, ilçede görev yapan mahalle muhtarları ile kahvaltıda bir araya geldi.İlçenin gelecek planlamasında muhtarların görüş, öneri ve isteklerine büyük önem veren Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, 2018...

GENEL 15.01.2018, 15:09
67
Başkan Serkan Acar, muhtarlarla buluştu
banner762

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, ilçede görev yapan mahalle muhtarları ile kahvaltıda bir araya geldi.

İlçenin gelecek planlamasında muhtarların görüş, öneri ve isteklerine büyük önem veren Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, 2018 yılının ilk muhtarlar toplantısında Aliağa Belediyesi’nin tamamlanan, devam eden ve hedeflenen projeleri hakkında bilgi verdi, muhtarların taleplerini dinledi. Öğretmenler Lokalinde düzenlenen programda Başkan Serkan Acar’a Başkan Yardımcısı Orhan Mahmut Çetiner ile Fen İşleri Müdürü Fahrettin Akış eşlik etti.

Yaklaşık 2 saat süren program Fen İşleri Müdürü Fahrettin Akış’ın Aliağa Belediyesi’nin 2014’ten bugüne tamamlanan ve devam eden projeleri hakkında yaptığı sunum ile başladı. 2017 yılında yapılan yol düzenleme çalışmaları kapsamında ilçe genelinde 108 bin ton sıcak asfalt döküldüğünün altını çizen Akış, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uhdesinde olan caddeler dahil çalışmaların yolu bozuk sokak ve cadde kalmayıncaya kadar devam edeceğini söyledi.

Aliağa’nın önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Aliağamız sanayi noktasında gelişmeye devam ediyor. Şuanda Türkiye’nin önemli sanayi şehri olan Aliağa, dünyanın da önemli sanayi şehri olmaya aday. Yapılan liman yatırımları ile Aliağamız potansiyeli ile İzmir’in 5 katı büyüklüğünde. Mevcut yatırımların devam ettiğini düşündüğümüzde önemli bir liman şehri olacak. Aliağa’nın sadece liman ve sanayi şehri olması yeterli değil. Bunun yanına şehirleşmeyi, eğitimi, kültür ve sanatı da katmamız lazım. Eğer ki bunları doğru bir şekilde yapabilirsek emin olunuz ki bugün Aliağa Bremen’i, Hamburg’u, Barcelona’yı yakalayabilir. Yaz aylarında yapacağımız uluslararası etkinliklerle Aliağa’nın tanıtımını yapacağız. Kültürel etkinlikler bazında biraz yoğun bir yaz geçireceğiz” dedi.

“2023’e kadar 600 milyon yatırım”

2014 yılında Aliağa Belediyesini 67 milyon bütçe ile devraldıklarını belirten Başkan Acar, “2014 yılında gerçekleşen bütçe 67 milyondu. Borç ise 35 milyondu. 2017 yılı sonu itibari ile gerçekleşen bütçemiz 94 milyona çıktı. 2018 yılı hedefimiz 120 milyon seviyeleri. 2020 yılındaki hedefimiz 200 milyon. Sabit giderimiz ise 80 milyon. Bütçe hedeflerini yakalayabilirsek Aliağa’da yıllık 120 milyonluk yatırım yapabilir duruma gelebiliriz. 2023’te, Cumhuriyetimizin 100. yılında Aliağa bir dünya şehri olacak. Finansal planlamamız gerçekleştiğinde 2023 yılına kadar 600 milyon gibi bir yatırımı Aliağa Belediyesi olarak yapmış olacağız” diye konuştu.

“Mesele Aliağa’ya hizmet etmek”

Aliağa’ya hizmette ayrım yapmadıklarını vurgulayan Serkan Acar, “İzmir Büyükşehir Belediyesi bizim, hükümet bizim, Aliağa Belediyesi bizim. Yapılan çalışmalarda bu büyükşehrin görevi, hükümetin görevi, Aliağa Belediyesi’nin görevi diye bir anlayışımız yok. Mesele Aliağa’ya hizmet etmek. Bütün derdimiz bu. Neticede Büyükşehir’in de çok büyük bir sorumluluk alanı var. Yetişebildiği yerler vardır yetişemediği yerler vardır. Bizim kavgayla, gürültüyle, polemikle ya da sorumluluk atmakla bir işimiz yok. Aliağa’da yaşanan her sorun bizim sıkıntımızdır. Aliağa olarak kendi kendimize yetecek potansiyelimiz var. Yollarımızı da yaparız, aydınlatmamızı da yaparız, peyzajımızı da yaparız, projelerimizi de yaparız” ifadelerini kullandı.

“Fikirler başka olabilir ama Aliağa hepimizin”

Aliağa’yı bir dünya şehri yapmak istediklerini de sözlerine ekleyen Başkan Acar, “Aliağa bir gün dünya şehri olacak. Hamburg’taki insan Aliağa’da yaşamaya heves edecek. Bu bir gün olacak. Çok uzun bir zamanda değil. Bizim ihtiyacımız birlik olmak. Görüşler ve fikirler farklı olabilir. Aşık Veysel’in dediği gibi ‘Koyun kurt ile gezerdi fikir başka başka olmasa’. Fikirler başka olabilir ama Aliağa hepimizin. Çok önemli güzelliklerimiz var, bunları konuşmamız lazım. Bugün Aliağa’da at-çek yarışması yapabiliyoruz. Aliağa’ya Mavi Bayrak alabiliyoruz. Aliağa için Mavi Bayraklı sanayi şehri diyebiliyoruz. Aliağa’ya yatırımcı getireceksek kötüleri değil güzellikleri konuşmalıyız. Birlikte hareket etmeliyiz” dedi.

Aliağa’nın sorunlarının istişare edildiği, yapılanların ve hedeflenen çalışmaların konuşulduğu muhtarlar buluşması çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 04 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@