banner464

Batman’da Tüpraş İşçileri İş Bıraktı

Batman TÜPRAŞ rafinerisinde çalışan sözleşmeli ve müteahhit elemanlarından oluşan 500 işçi bu sabah bir saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası (Petrol-İş) Batman Şube Başkanı Mustafa...

Batman’da Tüpraş İşçileri İş Bıraktı

Batman TÜPRAŞ rafinerisinde çalışan sözleşmeli ve müteahhit elemanlarından oluşan 500 işçi bu sabah bir saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası (Petrol-İş) Batman Şube Başkanı Mustafa...

15 Aralık 2014 Pazartesi 10:58
41 Okunma
Batman’da Tüpraş İşçileri İş Bıraktı
Batman TÜPRAŞ rafinerisinde çalışan sözleşmeli ve müteahhit elemanlarından oluşan 500 işçi bu sabah bir saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası (Petrol-İş) Batman Şube Başkanı Mustafa Tekik, "Burada kimsenin art niyetli veya bir hak aradı diye terörist ilan edilmesi gibi bir durum olmamalı. Zira hak arama mücadelesi, örgütlenme yürüyüş bunların tümü demokratik haklardır" dedi.

TÜPRAŞ ana kapısı önünde Petrol-İş sendikası öncülüğünde yaklaşık 500 işçi toplandı. TÜPRAŞ kapısı önünde toplanan işçiler adına Petrol İş Sendika Batman Şube Başkanı Mustafa Tekik basın açıklamasını okudu. Hükümetin özelleştirme politikalarını eleştiren Tekik, bugün ikincisini düzenledikleri eylemin pasif bir eylem olduğunu, herhangi ünite ve şahsa karşı olmadığını söyledi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın özelleştirileceği şeklindeki açıklamaları kınadıklarını ifade eden Tekik, "Bugün 15 Aralık TÜPRAŞ için önemli bir gün. İşverenin Kocaeli’deki tesislerinde çok önemli bir yatırımın açılış töreni yapılacaktır. Orada ne kadar yatırım ve istihdam yaratıldığın dahil nutuklar atılacak. Ama yatırıma, istihdama yönelik çalışmalar Batman’a yansımıyor. Bura da yaptığımız eylem herhangi bir üniteyi veya bazı kişileri kurtarmaya yönelik değildir. Bu eylemlerimiz işverenin ben yaptım oldu dediği uygulamaları protesto etmeye ve küçültme, daraltma anlamına gelebilecek uygulamaları protesto etmek, işvereni bu tutumundan vazgeçtirecek uyarılardır" diye konuştu.

Yapılan eylemin kimsenin bireysel çıkarına yönelik olmadığını dikkat çeken Tekik, "Burada tamamen Batman ve TÜPRAŞ işçisinin çıkarlarına kast edilen bir anlayışı mahkum etmeye geriletmeye çalışıyoruz. Bizim iççi sınıfı olarak kaybedeceğimiz bir şey yok. Ama işverenin kaybedeceği katrilyonları var. Hepiniz biliyorsunuz TÜPRAŞ son 5 yıldır Türkiye’de en çok kar eden kuruluşların başında geliyor. Bu karı da işçi arkadaşlarımız sağlıyor. Bu nedenle işverenin işçi arkadaşlarımıza ve Batman’a saygı duymalarını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Batman’da yoksulluk içinde boğuşan insanlara karşı işverenden saygı beklediklerini ifade eden Tekik, "Burada kimsenin art niyetli veya bir hak aradı diye terörist ilan edilmesi gibi bir durum olmamalı ve olamaz. Zira hak arama mücadelesi, örgütlenme yürüyüş bunların tümü demokratik haklardır. Hepimizin anasının ak sütü gibi helaldir. Hiç kimse bu anlamda bizleri bir ithamla yargılamasın. Bütün rafinerilere yatırımlar yapılıyor. İmar ve benzeri gerekçeler öne sürülerek. Aliağa, Kocaeli, Kırıkkale’ye çok ciddi yatırımlar yapılıyor. İyi oluyor ve seviniyoruz. Burada da ham petrol var. Burada da Irak Kürt bölgesinden, başka yerlerden gelen petroller var. Açık söylemek gerekirse ideoloji ve düşünce gözetmeksizin sahip çıkarsak, buradaki rafineri de hem personel hem istihdam açısından, hem üretim yeteneği bakımından ikiye, üçe katlanır. Ama burada bir avuç işçi ve sendikanın dışında petrol sektörü ile ilgili Batman’a sahip çıkan kişilik ve kuruluş yok. Bu anlamda Batman’ın ayağa kalkması lazım" ifadelerini kullandı.

Toplanan işçiler daha sonra toplu halde TÜPRAŞ tesislerinde sloganlar eşliğinde yürüyüş yaparak çalıştıkları bölümlere geçti.

Yorumlar