banner877

banner919

banner928

banner990

banner957

banner722

Bitlis’te ‘Öğretmen ve Medeniyet’ konferansı

Bitlis Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, idarecilerle bir araya gelerek, “Müşteri bekleyen tok esnaf muamelesiyle öğrenciyi kazanamazsınız” dedi.Bitlis Öğretmenevinde ilçe milli eğitim müdürleri ve merkez ilçe okul müdürleriyle bir...

GENEL 15.01.2018, 15:24
43
Bitlis’te ‘Öğretmen ve Medeniyet’ konferansı
banner762

Bitlis Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, idarecilerle bir araya gelerek, “Müşteri bekleyen tok esnaf muamelesiyle öğrenciyi kazanamazsınız” dedi.

Bitlis Öğretmenevinde ilçe milli eğitim müdürleri ve merkez ilçe okul müdürleriyle bir araya gelen Korkmaz, idarecilere bir yıl sonra okullarına gelecek olan öğrencileri ziyaret etme tavsiyesinde bulundu. Korkmaz, “Önümüzdeki eğitim öğretim yılında bu çocuklarımız sizin okullarınıza gelmeyecek mi? O zaman şimdiden tedbirinizi alın. Müşteri bekleyen tok esnaf muamelesiyle öğrenciyi kazanamazsınız. YBO’larımız her zaman hazır olmak ve iyi planlama yapmak zorunda. Planı programı uygun olmayan ve çağa cevap vermeyen arkadaşım varsa derhal yaptıkları planlamayı gözden geçirsin. Üçüncü bir konu madde bağımlılığıdır. Bu konuda çok hassas olmanız gerekir. Okulunuzun çevresinde kimler geziyor, ne iş yapıyor ve maksatları ne? Bunu bilmek zorundayız. Yoksa çocuklarımızı bu kötü insanlardan koruyamayız” diye konuştu.

Kitap okuma kampanyasından da söz eden Korkmaz, “Arkadaşlar bu konuyla birebir ilgilenin. Bu konuda gerekli özeni göstermezseniz yaptığımız çalışmaları heba etmiş oluruz. Bu hem zaman kaybı hem de büyük bir külfettir” dedi.

Korkmaz, toplantının ardından Tatvan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine ‘Öğretmen ve medeniyet’ konulu konferans verdi. Korkmaz, öğrencilere yönelik verdiği konferansta, Türkiye medeniyetinde öğretmenlerin yerinin çok büyük olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Aynen anne, baba gibi. Allah ‘en hayırlınız öğrenen ve öğretendir’ diye buyurur. O sebepledir Hz. Ali ‘bana bir har öğretenin kırk yıl kölesi olurum demiş.’ O nedenledir ki sahabe efendilerimizden Hz. Musap Bin Ömer, babasının ihtişamlı zenginliğini elinin tersiyle itip tebliğ yapmayı, okuma yazma öğretmeyi seçmiş. Bizim böyle bir medeniyetimiz var. İslam tarihine baktığımızda Peygamber Efendimize vahi geldiğinde cahiliye ve vahşi bir dönem yaşanıyordu. Kızlar diri diri toprağa gömülüyordu. Peygamber Efendimiz, o cahil ve vahşi halkı eğitti, medeni ve örnek bir toplum haline getirdi. Değerli gençler, size nasihatim olsun. Sizin enerjiniz, yaşadığınız devrin maarifini gerçekleştirecek. O nedenle iyi çalışın, araştırın ve öğretmenlerinize değer verin. Onlara güvenin.”

Okulun öğretmenleriyle de bir toplantı yapan Korkmaz, “Öğrencilerinizin güvenini kazanın, onlar dokunun bu çok önemli bir davranıştır. Size güvenmeyen, dokunuşunuzu hissetmeyen öğrenci size inanmaz. Sizin söylemlerinizi, anlattıklarınızı ciddiye almaz. Güven duygusu çok önemlidir. Şunu iyi bilin, eğitim öğretim süreci içinde başaramadığımız ne varsa dönüp dolaşıp sizi bulur. Eğitim ortamlarını ilgi çekici, problemlerin çözüldüğü, öğrenmenin aktif olduğu mekânlar haline getirin” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 06 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@