Bodrumlular Res’e Karşı

Muğla’nın Bodrum ilçesi Geriş Mevkii’ne kurulması planlanan Rüzgar Enerji Santralleri (RES) Projesi’ne karşı çıkan köylüler, basın açıklaması yaptı.Bodrum Yalıkavak’a bağlı Geriş Köyü’nde yapılması planlanan RES Projesi’ne...

banner491
Bodrumlular Res’e Karşı
banner567
Muğla’nın Bodrum ilçesi Geriş Mevkii’ne kurulması planlanan Rüzgar Enerji Santralleri (RES) Projesi’ne karşı çıkan köylüler, basın açıklaması yaptı.

Bodrum Yalıkavak’a bağlı Geriş Köyü’nde yapılması planlanan RES Projesi’ne karşı çıkan köy halkı, sabah saatlerinde basın açıklaması düzenleyerek tepkilerini dile getirdi. Basın açıklamasına köylüler ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra, HES’lere karşı açtığı davalarla tanınan Derelerin Kardeşliği Platformu Kurucu Başkanı Av. Remzi Kazmaz da katıldı.

Toplantıya katılan Yalıkavak Geriş sakinlerinden Hasan Yokarlar isimli vatandaş, RES’lere karşı olmadıklarını ifade ederek, “Enerji ihtiyacını biliyoruz ama yenilenebilir enerjilerin, aynı zamanda yaşamımızı sürdürebilir şekilde hayatımıza girmesini istiyoruz. Bakın Çeşme’de, Karaburun’da, Söke Ovası’nda RES’leri ne kadar yanlış yerlere kurdular ve hayatı çekilmez yapıyorlar. Sürdürülebilir bir yaşamdan ne kadar bahsedebiliyorsunuz? Aynı hatayı şimdi de Bodrum’da yapmak için kolları sıvadılar" dedi.

Köy sakinlerinden Pınar Kayacan söz olarak şu ifadelere yer verdi:

"Bizler RES’lere karşı değiliz, bu alanlara kurulmasına karşıyız. Dava konusu RES projesi yenilenebilir ve yaşamı sürdürebilir nitelikte değildir. Bu nedenle söz konusu RES projesi bu bölgede yapılmamalıdır."

Yöre halkıyla birlikte Bodrum’da basın toplantısı düzenleyerek kamuoyununu bilgilendiren Av. Remzi Kazmaz, halkın tepkisinin RES’lere değil, projenin gerçekleştiği alanların katledilmesine olduğunu ifade etti. Av. Kazmaz şunları söyledi:

"Hemen arkamda RES’lerin kurulmaya çalışıldığı bölgede evler var ve insanlar yaşıyor. Hem de sen kimseye sormadan, burada yaşayan insanlara danışmadan, kendi başına eşkıya gibi gelip kazmayı vurmaya çalışıyorsun. Halk ne diyor; RES’lere karşı değiliz, biz bu alanda kurulan RES’lere karşıyız. Bu proje insanların yaşam alanına tecavüz ediyor. RES projesi yanlıştır, kurulduğu yer de yanlıştır. Bu nedenle son sözümüz şu; sakın ha sakın, halkın iradesine rağmen kazma vurmaya kalkmayın. RES’lerin kurulacağı çok güzel alanlar var, oralara kurun, biz de sizi alkışlayalım" dedi.

ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE AYKIRI

RES’lerin Anayasa ve uluslararası sözleşmelere de aykırı olduğunu belirten Av. Kazmaz, "Bu proje başta imar mevzuatına uygun bir proje değildir. Anayasanın 17. ve 56. maddesine aykırıdır. Medeni Kanun, Çevre Kanunu, ÇED yönetmeliği, Elektrik Piyasası Kanunu, Kara Avcılığı Kanunu, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu, Toprak Kanunu, Arazi Kullanımı Kanunu ve mevzuatı ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özellikle 6. ve 8. maddeleri, Paris Şartı, 1972 Stockholm Birleşmiş Milletler İnsan Çevresi Konferansı, 1992 Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Üzerine Rio Zirve Sonuç Deklorasyonu, 1992 Rio Gündem 21 Sözleşmesi ve BERN Sözleşmesi’ne aykırıdır. Bütün bunların yanında Bodrum halkı bu projeyi istemiyor. Bodrum halkının iradesine rağmen bu projenin Bodrum’a yapılması için, yasal ve hukuki zemin hazırlanarak Bodrum’un idam fermanı yazılmaktadır. Bu şartlar altında proje sahibi şirket ile bu projeye lisans veren ve ÇED gerekli değildir işlemini yapan kişi ve yetkililer sorumludur”dedi.

banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535