banner464

Bu Köpek Fazladan Yaşıyor

Eskişehir Beylikova ilçesinde yaşayan Mustafa Sarıtaş, 18 yıldır yanında yaşayan çoban köpeğinin bu kadar uzun süredir hayatta kalması karşısında şaşkın olduğunu belirtirken, çevredeki vatandaşlar ise bu durumu, "Normalde köpeklerin...

Bu Köpek Fazladan Yaşıyor

Eskişehir Beylikova ilçesinde yaşayan Mustafa Sarıtaş, 18 yıldır yanında yaşayan çoban köpeğinin bu kadar uzun süredir hayatta kalması karşısında şaşkın olduğunu belirtirken, çevredeki vatandaşlar ise bu durumu, "Normalde köpeklerin...

12 Aralık 2014 Cuma 15:43
59 Okunma
Bu Köpek Fazladan Yaşıyor
Eskişehir Beylikova ilçesinde yaşayan Mustafa Sarıtaş, 18 yıldır yanında yaşayan çoban köpeğinin bu kadar uzun süredir hayatta kalması karşısında şaşkın olduğunu belirtirken, çevredeki vatandaşlar ise bu durumu, "Normalde köpeklerin ömrü 10-12 yıl arsında. Ama benim köpeğim ilerleyen yaşına rağmen dimdik ayakta ve gayet de sağlıklı olması, sahibinin bakımı ve sevgisi sayesindedir" yorumlarını yapıyorlar.

Aslen Mihallıççık ilçesinden olan Mustafa Sarıtaş, ’Lessi’ adını verdiği köpeğini 18 yıl önce daha yavruyken aldığını ve bu güne kadar kapısından bir dakika bile ayırmadığını söylüyor. Köpeklere ilgisinin çocuk yaşlarından itibaren köyde başladığını söyleyen Mustafa Sarıtaş, askerlik sonrası köyüne döndüğünü ve 5-6 yıl sonra çiftçilik ve çobancılık yaparken aslı koyun köpeği olan Lessi’yle tanışmasının o zamanlardan başladığını belirtti. Daha enikken Lessi ile başlayan macerasının hala 18 yıldır devam ettiğini de söyleyen Mustafa Sarıtaş, köpeğinin yiyecek ayırt etmediğini belirterek "Lessi bize çok sadık. Ailemizdeki herkesi çok iyi tanıyor ve sevgisini gösteriyor. Biz de aynı duygularla kendisine yaklaşıyoruz. Ev halkı olarak ne yesek, Lessi de aynısını yiyor. İlerlemiş yaşına rağmen sağlığı da gayet iyi ve bize hizmet ediyor.

İTİNALI BAKIM VE SEVGİ YAŞATIYOR

Çevredeki vatandaşlar ise, köpeğin 18 yıl yaşamasının bir istisna olduğunu belirttiler. Ortalama olarak bir köpeğin 10-12 yıl ömrü olduğunu anlatan vatandaşlar, "Bu köpeğin 18 yaşında ve hala dipdiri olması bir yerde bakıcısı Mustafa Sarıtaş ile alakalı bir durum. Bunu Sarıtaş’ın itinalı bakımına ve hayvan sevgisine bağlıyoruz.

Şanslı ve uzun ömürlü köpek Lessi hala capcanlı olarak yaşarken, sahibi ve tanıdıkları dışında koruduğu evin avlusunu yabancıları sokmuyor.

KÖPEKLERİN YAŞ ORTALAMASI

Köpeklerin ömrü ırktan ırka değişir. 20. yüzyılda beslenme ve veterinerlikteki ilerlemeler sayesinde ortalama köpek ömrü önemli oranda uzamıştır. Avrupa ve Amerika’daki köpeklerin ortalama yaşam beklentisi 12,8 yıldır.Genellikle küçük ırklar büyük ırklardan daha uzun yaşar. Örneğin Buldoğun ortalama ömrü 6,7 yılken, Mminyatür Manişinki 14,8 yıldır. Köpeklerin ömrü, kalıtsal özelliklerinin yanı sıra bakım, beslenme, egzersiz, stres ve işe bağlı yıpranma oranına bağlıdır. Guinness’e göre en fazla yaşamış olan kayıtlı köpek, 1910’da doğan ve 29 yıl 5 ay yaşayan bir Avustralya sığır çobanı köpeğidir.

Yorumlar