banner464

Çankaya'da kadınlar için 3 yıllık eylem planı

- Çankaya Belediyesi “Yerel Eşitlik Eylem Planı” kapsamında Kadın Hizmetleri Müdürlüğü kuracak, cinsel taciz-takip ve mobbing sekretaryası oluşturacak

Çankaya'da kadınlar için 3 yıllık eylem planı

- Çankaya Belediyesi “Yerel Eşitlik Eylem Planı” kapsamında Kadın Hizmetleri Müdürlüğü kuracak, cinsel taciz-takip ve mobbing sekretaryası oluşturacak

08 Mart 2016 Salı 15:40
31 Okunma
Çankaya'da kadınlar için 3 yıllık eylem planı

ANKARA (AA) - Çankaya Belediyesi, “Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı” kapsamında hazırladığı “Yerel Eşitlik Eylem Planı”nı açıkladı. Belediye bünyesinde Kadın Hizmetleri Müdürlüğü kurulacak, cinsel taciz-takip ve mobbing sekretaryası oluşturulacak.

Çankaya Belediyesi, 50'ye yakın sivil toplum kuruluşu ile birlikte hazırlanan ''Yerel Eşitlik Eylem Planı"nı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde açıkladı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, 2013 yılında imzalanan “Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı” kapsamında kadın çalışmaları ve toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili üretilen hizmetler daha da geliştirilecek. Toplumsal cinsiyet eşitliği politikasını oluşturacak harita niteliğindeki Yerel Eşitlik Eylem Planı, “eğitim”, “istihdam”, “şiddet”, “sağlık”, “katılım” ve “kentsel hizmetler” konu başlıkları altında hayata geçirilecek.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, eylem planı ile kadınların tüm hizmetlerden eşit bir biçimde yararlanmalarının hedeflediğine işaret etti. Kadınların en temel sorununun ‘şiddet’ olduğunun altını çizen Taşdelen, “Kadın Danışma Merkezimizi kurduk, şiddete uğrayan ve uğrama riski bulunan kadınlarımıza yardımcı oluyoruz. Kadın sığınmaevimizde kadınlarımıza meslek öğreterek istihdama katılmalarını hedefliyoruz. Elbette bütün amacımız şiddetin olmadığı bir düzeni yaratmak” ifadelerini kullandı.

- Karanlık noktalar ortadan kaldırılacak

Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Gülsün Bor Güner de eylem planı hakkında bilgi verdi. Planın en önemli maddesinin ‘istihdam’ olduğuna dikkati çeken Güner, “Bu kapsamda kadınların istihdama katılabilmesi için 6 yeni kreş, yaşlı bakım merkezi ve kısa süreli engelli bakım merkezleri açacağız" açıklamasını yaptı.

‘Kentsel Hizmetler’ başlığı altında mekanların toplumsal cinsiyet eşitliğine göre planlanacağını, güvensiz, riskli, karanlık noktaların ortadan kaldırılacağını vurgulayan Güner, Kadın Hizmetleri Müdürlüğü oluşturulacağını ve kadınlara Halk Kart verileceğini bildirdi.

3 yıllık plan kapsamında belediye bünyesinde cinsel taciz-takip ve mobbing sekretaryasının kurulacağını belirten Güner, kadına yönelik şiddet ve nefret suçlarına ilişkin farkındalık sağlayacak girişimlerde bulunacaklarını kaydetti.

Anahtar Kelimeler:
Çankaya Belediyesi
Yorumlar