Celalettin Can: “akil Heyet Öcalan İle Doğrudan Görüşmeli”

Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Bölgesi grubu üyesi Celalettin Can, toplantı çıkışında basın mensuplarına açıklamada bulundu. Can, Öcalan’ın mesajlarının doğrudan verilmesi konusunda, akil heyet içinde de olumlu karşılandığını...

banner491
Celalettin Can: “akil Heyet Öcalan İle Doğrudan Görüşmeli”
banner567
Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Bölgesi grubu üyesi Celalettin Can, toplantı çıkışında basın mensuplarına açıklamada bulundu. Can, Öcalan’ın mesajlarının doğrudan verilmesi konusunda, akil heyet içinde de olumlu karşılandığını söyledi.

Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Bölgesi grubu üyesi Celalettin Can, toplantı çıkışında basın mensuplarına açıklamada bulundu. Can, Öcalan’ın mesajlarının doğrudan verilmesi konusunda akil heyet içinde olumlu karşılandığını söyledi. Can, "Öcalan’ın mesajlarını aracılar üzerinden değil de doğrudan doğruya kendisiyle muhatap olunarak doğrudan doğruya Türkiye toplumuna, kamuoyuna kendisinin hiçbir süzgeçten geçirilmeden ifade etmesi konusu akillerin genel mutabık kaldığı nokta buydu. Benim görebildiğim kadarıyla hükümet yetkilileri de başta Başbakan olmak üzere dinlerken tepkiyle karşılanmadı. Hükümet bunu ne kadar yerine getirir bilmiyorum ama bu görüş heyet içine olumlu karşılanıyor. Doğrudan doğruya Öcalan’la muhatap olma ve Öcalan’ın Türkiye kamuoyuyla muhatap olması doğru olacaktır" dedi.

Öcalan ile heyet dışında kendilerinin de görüşmesi gerektiğini belirten Can, "Öcalan kiminle görüşmek istiyorsa görüşebilmelidir. Akillerin genel ortak eğilimi budur. İstisnalar olabilir ama ortak eğilim bu yönedir. Hükümet bu konuyu dinledi. Herhangi bir tepki yok. Bugün yarın bir açıklama yapılabilir. Görüşme ortamı yaratılırsa akil heyetin Öcalan ile doğrudan görüşmesi tercih edilir. Öcalan’ın sekreterya ile güçlendirilmesi ortamının da görüşmeleri sürdürecek konuma getirilmesi gerekiyor. Sadece akillerle değil, kendi arkadaşlarıyla, STK’larla hatta Kandil ile görüşebilmesi koşulları oluşturulmalıdır" diye konuştu.

banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535