banner464

Çelik-iş Sendikası Cengiz Gül İle ‘devam’ Dedi

Çelik-İş Sendikası 13. Olağan Genel Kurulu’nda sendika genel merkez yönetimine yeniden Cengiz Gül ve ekibi seçildi. Genel Başkan Cengiz Gül, “İş kazaları bizleri Ortadoğu’da yaşanan savaşlar kadar üzmektedir. İş kazalarının mutlak...

Çelik-iş Sendikası Cengiz Gül İle ‘devam’ Dedi

Çelik-İş Sendikası 13. Olağan Genel Kurulu’nda sendika genel merkez yönetimine yeniden Cengiz Gül ve ekibi seçildi. Genel Başkan Cengiz Gül, “İş kazaları bizleri Ortadoğu’da yaşanan savaşlar kadar üzmektedir. İş kazalarının mutlak...

20 Ekim 2014 Pazartesi 11:56
17 Okunma
Çelik-iş Sendikası Cengiz Gül İle ‘devam’ Dedi
Çelik-İş Sendikası 13. Olağan Genel Kurulu’nda sendika genel merkez yönetimine yeniden Cengiz Gül ve ekibi seçildi. Genel Başkan Cengiz Gül, “İş kazaları bizleri Ortadoğu’da yaşanan savaşlar kadar üzmektedir. İş kazalarının mutlak ve mutlak önlemek zorundayız. Çünkü ölen canlar bizimdir” dedi.

Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Çelik-İş Sendikası’nın 13. Olağan Genel Kurulu, Başkent Öğretmenevi’nde demokrasi şöleni havasında yapıldı. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın divan başkanlığını yaptığı genel kurula, Hak-İş Onursal Genel Başkanı olan TBMM İdare Amiri ve Çorum Milletvekili Salim Uslu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Hak-İş’e bağlı sendikaların başkanları, çok sayıda davetli ve delegasyon katıldı. Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, genel kurul salonuna alkışlar ve sloganlar eşliğinde geldi. Genel kurulda konuşan Gül, Suriye, Irak ve Filistin başta olmak üzere Ortadoğu’daki kanın durması için, kanın akmaması için, çocukların öldürülmemesi için sendika olarak büyük gayret gösterdiklerini söyledi. Cengiz Gül, “Ortadoğu’da bir iç savaş yaşanmaktadır. Bölgede silahlar ve bombalar patlatılmaktadır. İnsanlar vatanlarından kovulmakta bırakılıyor. Ortadoğu’da yaşanan bu kan gölünün nedeni ve niçini bizlere mezhep savaşları olarak gösterilmekte. Ama özüne baktığımızda emperyalizmin bu bölgeye nasıl ulaşabileceğini gösteren emareler var. Oyun aslında aynı oyun. Aktörler aynıdır. Kimse bize bu yaşananlara seyirci kalmamızı istemesin. Bu gün insanlar katlediliyorsa biz bu katliamları seyredelim demeyeceğiz” dedi.

“YASALAR İŞ GÜVENLİĞİNDE YETERLİ DEĞİL”

Çalışma hayatının en önemli konularının başında iş sağlığı ve iş güvenliğinin geldiğini vurgulayan Gül, “İş kazaları da bizleri savaşlar kadar üzmektedir. Soma ve İstanbul’da yaşanan asansör faciasıyla ülkemizde iş kazalarının ne kadar ciddi bir boyuta geldiği, gerekli önlemler alınmadığı ve cezaların caydırıcı olmadığı yüzünden bunların önlenemeyeceği çok aşikar ve gün gibi ortaya çıkmıştır. Bu iş kazalarının yaşandığı yerlerde iş güvenliği uzmanlarını görüyoruz. Soma’da da vardı, İstanbul’daki kazada da vardı. Bunlar yasalarımızda var. Ama bunların yeterli olmadığı görülmüştür. Çünkü bu uzmanlar iş yerlerinin sahipleri tarafından ücretleri ödendiği sürece iş yerindeki bu denetim eksikliğinin çözülemeyeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI BAĞIMSIZ OLMALI”

Gül, iş güvenliği ve iş sağlığı uzmanlarının işverenlerden bağımsız bir şekilde çalıştırılması gerektiğinin altını çizdi. “İşverenden ücretini almadığı sürece bu uzmanların iş durdurma kararı vereceğini düşünmüyorum” diyen Gül, “Bu uzmanların idari ve bağımsız bir kurul tarafından örgütlenmesini ve ayrı bir kadro ile çalışmasını öneriyoruz. Türkiye, iş kazalarında ön sıralarda yer alıyor. İş kazalarını mutlak ve mutlak önlemek zorundayız. Çünkü ölen canlar bizimdir” şeklinde konuştu.

CENGİZ GÜL YENİDEN GENEL BAŞKAN

Konuşmaların ardından yapılan seçimin sonuçlarına göre Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, güven tazeleyerek yeniden genel başkanlığa seçildi. Genel merkez yönetimi şu şekilde oluştu:

“Genel Başkan Cengiz Gül, Genel Sekreter Yunus Değirmenci, Genel Mali Sekreter Bayram Altun, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Recep Akyel, Genel Eğitim Sekreteri Ferhan Öner.”

Yorumlar