banner464

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Koç:

KIRIKKALE (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Siyaset farklı düşünen insanların birbirine karşı düşmanlık beslediği bir alan olmamalıdır. Siyaset insana hizmet alanı olmalıdır. Hizmet için yarış alanı...

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Koç:

KIRIKKALE (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Siyaset farklı düşünen insanların birbirine karşı düşmanlık beslediği bir alan olmamalıdır. Siyaset insana hizmet alanı olmalıdır. Hizmet için yarış alanı...

24 Nisan 2015 Cuma 20:08
58 Okunma
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Koç:

KIRIKKALE (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Siyaset farklı düşünen insanların birbirine karşı düşmanlık beslediği bir alan olmamalıdır. Siyaset insana hizmet alanı olmalıdır. Hizmet için yarış alanı olmalıdır" dedi.

Koç, Hüseyin Kahya Mahallesi'ndeki seçim bürosu açılışında yaptığı konuşmada, önemli bir seçimin arefesinde olduklarını ve siyasetin bir kavga aracı olmaması gerektiğini belirtti.

CHP'nin muhalefet olmak için değil, iktidar olmak için siyaset yapacağını ve bundan sonra kavga etmeyeceklerini ancak bazı tespitleri de yapacaklarını dile getiren Koç, "Siyaset farklı düşünen insanların birbirine karşı düşmanlık beslediği bir alan olmamalıdır. Siyaset insana hizmet alanı olmalıdır. Hizmet için yarış alanı olmalıdır. Maalesef siyaseti bazen kavga aracı olarak alıyoruz ve birbirimizin sıkça kalbini kırıyoruz. Oysa her seçimin ardından yine bu topraklarda kardeşçe, hep beraber yaşamamız gerektiğini unutuyoruz" diye konuştu.

Artık siyasetin sağının ve solunun kalmadığını söyleyen Koç, "Siyasetin millisi, halktan yana olanı, gayrı millisi ve siyasetin halktan uzaklaşanı var. Artık siyasetin helali ve harama sapanı var" dedi.

Koç, ülkenin 780 milyar liralık bütçesi olduğunu ve verdikleri sözlerin bu bütçenin yüzde 4'üne tekabül ettiğini ifade etti.

Türkiye'de oluşan servetin yüzde 54'ünün nüfusun yüzde 1'inin elinde olduğunu dile getiren Koç, "Nasreddin Hoca 'biri yer biri bakar, kıyamet ondan kopar' demiş. Bu düzenin devam etme şansı var mı? Biz yaptığımız uygulamalarla refah tabana yayılsın, emekli, ikramiyesiyle bin 500 lira taban aylığıyla yüzde 15 kesintisinin kalkmasıyla sağlıkta katkı paylarının kalkmasıyla rahatlasın istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Koç, bir ülkenin kendine yeterli gıdayı, tarım ürününü sağlaması gerektiğini belirterek, "Sağlamazsa o ülkenin istediği kadar tankı, topu, tüfeği uçağı olsun. Bir ulusal güvenlik açığıdır. Onun için Türkiye kendini besleyebilen ülke olmak zorundadır. Bunun için köylüye mazotu aynı balıkçılara, motorculara, yatçılara verildiği gibi KDV'siz, ÖTV'siz 1,5 liradan vereceğiz" dedi.

- Çözüm süreci

Çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda da bulunan Koç, şunları kaydetti:

"Bu ülkede hepimiz eşit hakka sahip, eşit hukuku paylaşan, eşit birer cumhuriyet yurttaşı olmak zorundayız. Kök, köken, inanç, fark, şu bu. Ne olursa olsun. Bu tarifte ne eksik var. Şu eksik, bu eksik. Kardeşim niye tarifeli motor tutup da İmralı'ya gidiyorsun, boyuna bunları konuşmak için. Bu milletin meclisi, meşru temsilcileri, milletin seçtiği meşru vekilleri yok mu? Niye motor tutup İmralı'ya gidip pazarlık yapıyorsun. O pazarlığın arkasında ne var. Seni biz başkan yapmayız. Acaba o pazarlığın arkasında 'seni biz başkan yaparız' mı? var. Onun için Kürt, Alevi, Sünni, Çerkez kardeşim de hepiniz bu ülkenin zenginliğisiniz."

Yorumlar