banner464

Çiftçiler sertifikalı "sürü yönetimini" sevdi

- Kırşehir'de "Sürü Yönetimi Elemanı Bemim" kurslarını tamamlayan 69 çiftçi sertifika aldı

Çiftçiler sertifikalı "sürü yönetimini" sevdi

- Kırşehir'de "Sürü Yönetimi Elemanı Bemim" kurslarını tamamlayan 69 çiftçi sertifika aldı

26 Aralık 2015 Cumartesi 17:03
15 Okunma
Çiftçiler sertifikalı

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir'de çeşitli tarihlerde "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" kurslarını tamamlayan 69 çiftçiye sertifikaları dağıtıldı.

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, verimli hayvan yetiştiriciliği için çeşitli tarihlerde "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" isimli iki ayrı kurs düzenlendi.

Kursların ilkini 50, ikincisini 19 kişi başarı ile tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı. Kursiyerlere hayvan bakımı, sürü yöneticiliğinde güvenlik, küçükbaş hayvanlarda kayıt, küçükbaş hayvanların beslenmesi ve beslenme hastalıkları, ıslah, barınak ortamı gibi konularda teorik bilgi verildi.

Sertifikalı çobanlar uygulamalı eğitimi Boztepe ilçesindeki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Malya Tarım İşletmesinde aldı. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 300 baş ve üzeri anaç küçükbaş hayvanı bulunan sertifikalı çobanlara veya sertifikalı çoban çalıştıran işletme sahiplerine 5 bin lira destek verileceğini açıklamasından sonra kurslara ilgi giderek artıyor.

Kırşehir, 178 bin büyükbaş ve 153 bin küçükbaş hayvan varlığı ve besicilik kalitesiyle bu sektörde önemli yer tutuyor.

Yorumlar