banner464

Çin'de 282 bin yetkiliye yolsuzluk cezası

Çin'de geçen yıl 282 bin yetkili yolsuzluktan disiplin cezası aldı.

Çin'de 282 bin yetkiliye yolsuzluk cezası

Çin'de geçen yıl 282 bin yetkili yolsuzluktan disiplin cezası aldı.

07 Mart 2016 Pazartesi 11:19
25 Okunma
Çin'de 282 bin yetkiliye yolsuzluk cezası

PEKİN (AA) - Çin'de, yolsuzlukla mücadele kapsamında geçen yıl 282 bin yetkiliye disiplin cezası verildi.

Şinhua ajansının Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Disiplin ve Denetleme Komisyonu'na dayandırarak verdiği haberde, geçen yıl yürütülen yolsuzluk soruşturmaları çerçevesinde 200 bin yetkilinin hafif disiplin cezası, 82 bin yetkilinin ise sert disiplin cezası aldığı belirtildi.

Sert ve hafif disiplin cezalarının yanı sıra bazı yetkililerin, ÇKP'ye karşı ciddi disiplin ihlali yaptığı gerekçesiyle bulundukları konumdan daha alt göreve getirildiği kaydedildi.

Soruşturulan ya da ceza alan yetkililere, ağırlıklı rüşvet ve görevini kötüye kullanma suçlamalarının yöneltildiği ifade edildi.

-''Kaplanlar''dan ''sinekler''e kadar herkes yolsuzluktan kaçınmalı"

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, göreve ilk geldiğinde ''kaplanlar'' olarak tanımlanan üst düzey bürokratlardan ''sinekler'' diye bilinen alt düzey bürokratlara kadar herkesin yolsuzluktan kaçınması gerektiğini ve ülkedeki yolsuzluğun "kökünü kazıyacağını" vurgulamıştı.

Şi, ÇKP liderliğini devralmasının ardından yolsuzluğa karşı mücadele programıyla tüm partinin tetikte olmasını istemiş ve yolsuzluğu, partinin hayatta kalmasına karşı bir tehdit olarak gördüğünü söylemişti.

Muhabir: Mahmut Atanur

Anahtar Kelimeler:
Dünya
Yorumlar