banner464

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kayseri'de

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gençlere seslenerek, "Milli manevi değerlerle mücehhez yeni Türkiye'nin temel taşları olacaksınız. Başı açığıyla, başı örtülüsüyle inşallah yeni Türkiye, milli manevi değerlerle...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kayseri'de

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gençlere seslenerek, "Milli manevi değerlerle mücehhez yeni Türkiye'nin temel taşları olacaksınız. Başı açığıyla, başı örtülüsüyle inşallah yeni Türkiye, milli manevi değerlerle...

17 Mayıs 2015 Pazar 18:46
57 Okunma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kayseri'de

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gençlere seslenerek, "Milli manevi değerlerle mücehhez yeni Türkiye'nin temel taşları olacaksınız. Başı açığıyla, başı örtülüsüyle inşallah yeni Türkiye, milli manevi değerlerle mücehhez bu nesil üzerinde yükselecek. Ben buna inanıyorum" dedi.

Erdoğan, Kayseri'de yapımı tamamlanan bazı eserlerin toplu açılışı için Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende konuştu.

"Bunlar bize milliyetçilik dersi veremez" diyen Erdoğan, "Biz Göktürk Anıtları'na bizzat buradan ta oralara kadar gittim, Karakurum 42 kilometre sahrada biz yol yaptık. Orayı açık hava müzesi haline dönüştürdük. Şimdi soruyorum onlar mı milli biz mi milli? Bitmedi, şimdi Moğolistan'da yapıyoruz aynı şekilde. Yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda bir tarafta Göktürk, bir tarafta Orhun. Şimdi o yolu bitirdik. Geçen gün o yolun açılışı yapıldı. Biz buyuz" diye konuştu. 

"Evladı Fatihan" diyerek Balkanlar'dan hiç kopmadıklarını kaydeden Erdoğan, Mostar Köprüsü, Fatih Camisi, Sinan Paşa Camisi'ni örnek gösterip, şöyle devam etti:

"Makedonya'ya git, bizi görürsün. Kosova'ya git, bizi görürsün. Arnavutluk'a git, bizi görürsün. İşte geçenlerde Arnavutluk'taydım. Arnavutluk'ta 130 yıl önce namazgah yıkılmıştı. Şimdi o namazgahın olduğu yere biz 5 bin kişilik bir cami yapıyoruz. İnşallah 2 yıl sonra bu caminin açılışını yapacağız. Muhteşem bir cami. Başkentin tam merkezinde. Aynı gün oradan 30 kilometre mesafede Preza'ya gittim. Yine ecdadımız Preza Kalesi'nin içine bir mescit yapmış. Ne dedelerimiz varmış be, ne ecdadımız varmış be. Yaklaşık 8-10 kilometre dağa tırmanıyorsun. Fakat havaalanından iniyorsun, Preza Kalesi'ni görüyorsun ve camide de o minareyi görüyorsun."

Preza Kalesi'nde İşkodra İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin kendilerine ilahiler ve şiirler okuduğunu belirten Erdoğan, "Mesele bu, millilik bu. Bunu yapabiliyorsan o zaman konuş" dedi. 

Türkiye'nin IMF'ye 23,5 milyar dolar borcu olduğu dönemi hatırlatan Erdoğan, "Bu 23 milyar dolarlık borcu kimden devraldık? Bizden önceki hükümetten devraldık. Bir koalisyon hükümetiydi. MHP vardı, DSP vardı, ANAP vardı. Birisi malum şu anda yine var. DSP de malum şu andaki CHP'nin yavrusu. Onlardan devraldık. 23,5 milyar doları ödedik mi? Ödedik, bitti. Şimdi IMF bizden borç istiyor. 5 milyar dolar borç istiyor. 'Olur' dedik, 'verebiliriz'. Veren el alan elden üstündür. Hesap bu" ifadelerini kullandı.  

- "Dürüst ol, bu milleti aldatmaya kalkmayın"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitimde attıkları adımları anlatarak, 79 senede Türkiye'de yapılan derslik sayısının 347 bin olduğunu, AK Parti iktidarının ise 12 senede 235 bin derslik yaptığının altını çizdi. "Yere sağlam basmayan, ekonomisi sağlam olmayan bir iktidar bunları yapabilir mi" diye soran Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak bunların takipçisi olduğunu kaydetti.

Türkiye'de AK Parti iktidara geldiğinde 76 üniversite bulunduğunu, bu sayının üzerine 117 üniversite ilave ettiklerini belirten Erdoğan, "Artık üniversite olmayan il yok. Millilik bu, milliyetçilik bu. Lafla olmuyor bu iş, icraatla oluyor" diye konuştu. 

Yükseköğretim yurt sayısının 190 iken bu sayının 533'e yükseldiğini vurgulayan Erdoğan, "Anamuhalefetin başı, 'Bir yılda bütün yurt ihtiyacını karşılayacağım' diyor. Ya dürüst ol, bu milleti aldatmaya kalkmayın. Biz hep meydanlarda şunu söyledik, ne aldatan olacağız ne aldanan olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

- "Senin SSK Genel Müdürlüğünü biliyoruz" 

"Senin biz SSK Genel Müdürlüğünü biliyoruz" diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hastanelerde çektiğimiz çileleri biliyoruz. Kendin diyorsun, 'O zamandan on yıl önce daha iyiydi' diyorsun. 'Siyasetçilerin bu işi çözmesi lazımdı' diyorsun. Sen ne işe yarıyorsun? Ne demek ya SSK'nın genel müdürüsün, bir iş yapmayacaksın, böyle bir şey var mı?" 

Türkiye'de yurtlardaki yatak kapasitesini 182 binden 382 bine çıkardıklarını, ranza sistemini ve koğuş sistemini kaldırdıklarını dile getiren Erdoğan, "Hiçbir yüksek tahsil öğrencisi kredi veya burs almamazlık yapmıyor. Hepsi alabilir. Kim müracaat ederse alır" dedi. 

Erdoğan, Kayseri'ye yaptıkları yatırım tutarının 12 katrilyon 400 trilyon olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

 "Sağlıkta attığımız adımları biliyorsunuz. 2002 yılında göreve geldiğimizde Kayseri'de bölünmüş yol ne kadardı, 83 kilometre. Biz buna 425 kilometre bölünmüş yol ilave ettik. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Biz böyle hizmet ettik. Lafla değil, hizmetle. Bunlarla anılacağız. Kayseri artık çevresindeki tüm şehirlere bölünmüş yollarla bağlı. Köprülü kavşaklarla, viyadüklerle, bölünmüş yollarla, ulaşım konusunda Kayseri'nin adeta çehresini değiştirdik. Şehrimizi Yerköy üzerinden Ankara'ya, oradan İstanbul'a uzanan hızlı tren hattına bağlamak için çalışmalar da devam ediyor. Havalimanımız yeni iç ve dış hatlar terminalleri ile maşallah yoğun bir şekilde çalışıyor. Havalimanımızın yıllık yolcu trafiği ne oldu, 324 bindi biz geldiğimizde, sonra nereye çıktı, 1 milyon 724 bine çıktı."

Meydandakilerin "Kayseri seninle gurur duyuyor" sloganları üzerine Erdoğan, "Biz sizlerle gurur duyuyoruz. 7 Haziran'da bu gururumuzu daha da artıracaksınız" diye karşılık verdi. 

- "Başörtüsü diye bir sorun kaldı mı?"

Meydandaki kalabalığa "İşte bu dertliler" diye seslenen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ben de o dertlilerin babasıydım. Dört çocuğumun dördü de imam hatipliydi. İki kızım iki oğlum imam hatip mezunuydu. Onların okul kapılarından nasıl kovulduğunu biliyorum. Üniversiteye alınmadıkları o günleri hatırlıyorum. Ben de bir imam hatip mezunuyum. Çok çile çektiler. Bu ülkede okuyamadılar. Yurtdışına gitmek zorunda kaldılar. Onda da bir hayır vardı. Dünyanın değişik yerlerine imam hatipli kızlar, erkek öğrenciler gitmek zorunda kaldı. Ama ne oldu? Orada doktor, mühendis, mimar, ekonomist oldular. Tekrar yurda döndüler. 'Öz yurdunda garipsin öz vatanında parya' dediler. Ne yaptık? Dediler ki 'Halledecek misiniz bu işi?' 'Sabır' dedik ama sabrettik zafere ulaştık. Şimdi rahat rahat istediğiniz üniversiteye gidebiliyor musunuz? Orta, lise tamam mı? Başörtüsü diye bir sorun kaldı mı? Düz liselerde bile sorun kaldı mı? Bak Danıştay geçenlerde kararını açıkladı. Nerelerden nerelere geldik. Katsayı problemi var mı? İstediğiniz üniversiteye girebiliyor musunuz?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi bizden bir hak var" diyerek, öğrencilerden başarı beklediklerini söyledi.  Erdoğan, "Milli manevi değerlerle mücehhez yeni Türkiye'nin temel taşları olacaksınız. Başı açığıyla, başı örtülüsüyle inşallah yeni Türkiye, milli manevi değerlerle mücehhez bu nesil üzerinde yükselecek. Ben buna inanıyorum" ifadesini kullandı.

(Sürecek)

Yorumlar