banner464

Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

- Cumhuriyetin 92. kuruluş yıl dönümü, Samsun, Çorum, Tokat, Kastamonu, Sinop, Amasya ve Çankırı'da kutlandı

Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

- Cumhuriyetin 92. kuruluş yıl dönümü, Samsun, Çorum, Tokat, Kastamonu, Sinop, Amasya ve Çankırı'da kutlandı

29 Ekim 2015 Perşembe 12:06
13 Okunma
Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

SAMSUN (AA) - Cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıl dönümü dolayısıyla Samsun, Çorum, Tokat, Kastamonu, Sinop, Amasya ve Çankırı'da tören düzenlendi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Batıpark Atlı Spor Tesisleri'nde düzenlenen kutlama programı, Vali İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın askeri araçla vatandaşların bayramını tebrik etmesiyle başladı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından, Samsun Sahra Sıhhiye Eğitim Merkezi Komutanlığı'na bağlı bando ekibi eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Vali Şahin, buradaki konuşmasında, 92. yıl dönümü kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın büyük önder Atatürk'ün önderliğinde yüce Meclis'in cumhuriyeti ilan ettiği, egemenliğin kaynağının kayıtsız şartsız millete ait olduğunu, tüm dünyaya haykırdığı gün olduğunu anlattı.

Cumhuriyetin gücünü milletten aldığını, Türk milletinin cumhuriyeti özümsediğini ve değerlerine sıkıca sarıldığını vurgulayan Şahin, "Cumhuriyetimizin en büyük hedeflerinden birisi, ülkesine yürekten bağlı, yurttaşlık haklarını bilen, kendine güvenen çalışkan ve üretken insanlar yetiştirmektir. Cumhuriyetimizin en büyük değeri ise ülkemizde yaşayan herkesin hür olması, yasalar önünde eşit, temel hak ve özgürlüklerini kullanabilen vatandaşlardan oluşmasıdır" diye konuştu.

Günün anlamına ilişkin konuşmaların yapıldığı, şiirlerin okunduğu programda, Emrullah Efendi Orta Okulu öğrencilerince ritm, İlkadım 19 Mayıs Anadolu Lisesi ve Maraşal Fevzi Çakmak Meslek Teknik Anadolu Lisesi halk oyunları ekibi de gösteri yaptı.

Kutlama programı geçit töreniyle sona erdi.

- Çorum

Valilikte başlayan kutlamalar kapsamında, Çorum Valisi Ahmet Kara, Garnizon Komutanı Vekili Jandarma Albay Metin Özbek ve Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, tebrikleri kabul etti. 

Hürriyet Meydanı'nda devam eden törende saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. 

Vali Kara, Albay Özbek ve Başkan Külcü, araç üzerinden meydanda toplanan vatandaşlar ve öğrencilerin bayramını kutladı. Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla gönderdiği kutlama mesajı da okundu.

Törende konuşan Vali Kara, cumhuriyetin 92'nci yılını coşkuyla kutladıklarını belirterek, insan onuruna ve yaradılışına yakışır rejimin cumhuriyet olduğunu belirtti. 

Milleti ve iradesini ön plana çıkarması noktasının cumhuriyeti ideal rejim kıldığını ifade eden Vali Kara, şöyle konuştu:

"Bu coğrafyayı vatan yapan, yıkılan imparatorluğun küllerinden yeni devletin doğmasını sağlayan Gazi Mustafa Kemal ve tüm şehitlerimize şükran borçluyuz. Cumhuriyet bir değerler manzumesidir. Bir bütün olarak algılanmalı, tüm niteliklerine eşit değerler atfedilmelidir. Cumhuriyeti tüm değerleriyle yaşatmak için hepimize düşen görev, birlik ve beraberlikten, kardeşlikten, çok çalışmaktan asla vazgeçmeyeceğimiz gerekliliğidir." 

Tören alanında bazı öğrencilerin taşıdıkları Türk bayraklarına sarılmaları da dikkati çekti.

Tören, okunan şiirlerin ardından tören geçişiyle sona erdi.

Törene TBMM İdare Amiri Salim Uslu ve AK Parti Çorum Milletvekili da katıldı.

- Tokat

Tokat Valisi Cevdet Can, makamında tebrikleri kabul etti. Kutlamalar, daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda devam etti. Vali Can, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Adnan Arslan ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, araçla geçiş yapak halkın bayramını kutladı. Can ve beraberindekiler, vatandaşlara Türk bayrağı da dağıttı.

Can, buradaki konuşmasında, cumhuriyetin Türk tarihi açısından çok önemli bir aşama olduğunu belirterek, "Cumhuriyetin temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürüdür" dedi.

Törende şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi. Program, geçit töreninin ardından sona erdi.

- Kastamonu

Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, valilik makamında tebrikleri kabul etti. Daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda devam eden törende saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Vali Günaydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve Kastamonu Jandarma Garnizon Komutanı Vekili Kurmay Albay Mehmet Özer Güneş, tören aracından vatandaşları selamlayarak bayramlarını kutladı. 

Günaydın, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak başlattığı milli mücadele sırasında milletin büyük azim ve kahramanlık gösterdiğini belirterek, bu fedakarlığın dünyanın takdirini kazandığını, tarihte emsali olmayan bu mücadele sonucunda bağımsız yaşama isteğinin ifadesi olarak Cumhuriyetin ilan edildiğini kaydetti.

Bugün millet olarak Cumhuriyetin 92. yıl dönümünü sevinç ve gururla kutlamanın coşkusunun yaşadıklarını anlatan Günaydın, "Herkesin aynı haklara sahip olarak yaşadığı bu güzel ve eşsiz vatan toprağında bize düşen görev, atalarımızın bize bıraktığı mirasa ve cumhuriyete sahip çıkmaktır" dedi. 

Günaydın, büyük Türk milletinin bütün zorlukların üstesinden gelerek kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'ni huzur ve refaha ulaştırmanın herkesin asli görevi olduğunu vurguladı. 

Konuşmanın ardından, bando eşliğinde geçit töreni yapıldı. 

Törene, AK Parti Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, kamu kurumlarının müdürleri, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı. 

- Sinop

İskele Meydanı'ndaki törene, Vali Yasemin Özata Çekinkaya, AK Parti Sinop Milletvekili Cengiz Tokmak, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Belediye Başkanı Baki Ergül, Garnizon Komutan Jandarma Albay Şefahattin Sertel, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vali Çetinkaya,  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı büyük bir coşkuyla kutlamanın onur ve kıvancını yaşadıklarını belirterek, Kurtuluş Savaşı'nın milletin her ferdinin fedakarlıkları sonucu kazanılan büyük bir zafer olduğunu kaydetti.

Vali Çetinkaya, "Tüm bu gayretlerin sonucunda kahramanlarımız tarafından bize, geçmişimize gururla geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayacak bir ülke ve Cumhuriyet armağan edilmiştir. Tarihte eşine az rastlanır büyük bir zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşı'mızı yeni, güçlü bir devletle ve Cumhuriyet yönetimi ile taçlandırılışımızın üzerinden 92 yıl geçti. Bu çok önemli ve büyük günü bizlere armağan edenleri bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum" diye konuştu. 

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Tören, Sinop Belediyesi Bandosu eşliğinde yapılan geçit töreniyle sona erdi.

- Amasya

Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin'in valilikte protokol üyelerini kabulüyle başlayan tören, daha sonra Yavuz Selim Meydanı'nda devam etti. Vali Çomaktekin, Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz ve Belediye Başkanı Cafer Özdemir, vatandaşları selamladı. 

15. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı bando ekibi eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.

Vali Çomaktekin, Cumhuriyetin 92. yılını gurur ve sevinç içinde milletçe kutladıklarını, milli mücadelenin vizyon belgesi olarak nitelendirilen Amasya Tamimi'nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilan edildiği şehirde olduklarını anımsatarak, Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarken ayrı bir mutluluk, onur ve heyecan duyduklarını anlattı.

Törende yıl içinde çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeler verildi. Günün anlamını belirten şiirlerin okunması ve konuşmaların ardından kutlama, geçit töreniyle sona erdi.

- Çankırı

Çankırı Belediye Meydanı'nda düzenlenen tören Vali Vahdettin Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç ve Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Yusuf Bayazıt'ın vatandaşları selamlamasıyla başladı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu. 

Vali Özcan, Cumhuriyetin milli mücadelenin önemli bir kazanımı olduğunu belirttiği konuşmasında milli mücadelenin dağılmış bir coğrafyada yeniden dirilişin destansı bir örneği olduğunu vurgulayarak, "Ne mutlu bize ki bugün bir asra yakındır yaşattığımız cumhuriyetin değer ve kazanımlarına sahip çıkıyoruz. Cumhuriyetin 92. yılını büyük bir sevinç ve gururla kutluyor, milletçe bu ortak heyecanı paylaşıyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından İsmet İnönü Ortaokulu öğrencisi Hüseyin Batuhan Yeniköse "Bayrak ve Cumhuriyet" şiirini, Çankırı Lisesi Öğrencisi Ezgi Açıkgözoğlu "Atatürk ve Cumhuriyet" şiirini okudu.

Çankırı Belediyesi Mehteran Takımı'nın gösterisi de katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Program, tören geçişi ile sona erdi.

Yorumlar