banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

CV Hazırlarken Yazılması - Yazılmaması Gereken Şeyler!

GENEL 28.03.2022, 13:39
45
CV Hazırlarken Yazılması - Yazılmaması Gereken Şeyler!
banner762

 Bir işe alınmak için ilk olarak o işin yayınlandığı ilana başvuru da bulunmanız gerekiyor. Başvuru yapmanız için gerekli olan şeylerin başında da cv yani özgeçmiş geliyor. Eğer bir işte çalışmak istiyorsanız iş ilanına bu işe talip olduğunuzu belirtmek üzere cv yollamanız gerekiyor. Artık hem iş ilanlarının internet sitelerinde bulunması hem de özgeçmişlere daha kolay ulaşılmasına bağlı olarak pek çok kişi ve kurum elektronik ortamda iş ilanı açıp başvuru kabul ediyor. Bu nedenle bir işe alınmak için elektronik ortamda da cvniz olması gerekiyor. Bu şekilde pek çok iş ilanına aynı anda başvuru yapma şansınız oluyor.

 CV Hazırlarken Yazılması Gerekenler

 Cv hazırlamanın artık son derece kolay olduğu pek çok kişi tarafından biliniyor. Ancak cv hazırlama konusunda yeterli bilgi ve donanıma sahip olmayan kişiler içinde bu konuda yardımcı olan hazır cvler bulunuyor. Sizin için en uygun olan hazır cv modeli seçip boşlukları bilgilerinizle doldurmanız gerekiyor. Ancak cv hazırlarken yazılması gereken şeylerin neler olduğunu iyi bilmenizde fayda bulunuyor. Cv hazırlamak kadar önemli olan bir diğer kısımda cv de belirtilmesi gereken şeylerin neler olduğunu bilmek oluyor. Bu nedenle cv hazırlarken öncesinde ufak çaplı bir araştırma yapmanız sizin için yeterli olur. Cv de belirtilmesi gereken şeyler daha çok kişisel bilgiler, iletişim bilgileri ve donanımlar oluyor. Bu bilgilere yer vermeniz bile cvinizin büyük ölçüde dolu olmasını sağlıyor.

 CV Hazırlarken Yazılmaması Gerekenler

 Cv yani özgeçmişi doğru bir şekilde oluşturmak oldukça önemli oluyor. Çünkü iş verenler sizinle doğrudan iletişim kurmadan önce işle ilgili uygunluk durumunuzu cvinize bakarak belirliyor. Bu nedenle cvde yazılması gereken şeyler kadar yazılmaması gereken şeylerde bir hayli önemli oluyor. Cvde yazılmaması gereken şeylerden bazıları şunlardır:

 -İşten ayrılma nedenini detaylandırmak

 -Eski çalışma ortamı hakkında bilgi vermek

 -Eski patron ve çalışma arkadaşlarınız hakkında bilgi vermek

 -Okuduğunuz kitaplar

 -Uçuk maaş beklentisi

 -İlana uygun olmayan özellikler

 Bu maddelerde belirtilen ve bunlara benzer şeylere cvnizde yer vermeniz gerekmiyor. Cv daha çok sizin kişisel bilgileriniz ve çalışma hayatınızla ilgili olduğu için net ve kısa bilgilere yer vermeniz yeterli oluyor. Diğer türlü verilen uzun cevaplar, cvyi değerlendirmeye alan kişinin dikkatinden kaçabilecek durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

 CV de Mutlaka Bulunması Gerekenler

 Her insanın biricik olması gibi her cvde biricik oluyor. Her ne kadar benzerlik oranları yüksek olan cv örnekleri bulunsa da herkesin cvsi birbirinden farklı oluyor. Cv hazırlarken bazı bilgilerin bulunup bulunmaması önemli olmazken bazı bilgiler ise cvnin kendisini oluşturuyor. Cv de bulunması gereken şeylerin başın kişisel bilgiler ve iletişim bilgileri geliyor. Bu bilgilerin yanlış ya da güncel olmaması beraberinde birçok sıkıntıya yol açacağından bu bilgileri cvnizde bulundurmaya özen göstermeniz gerekiyor. Bunun dışında iş deneyimlerinizin de bulunması gerekiyor. Pek çok iş ilanında deneyim en önemli kıstas olduğundan doğru bilgilerin yazılması gerekiyor. Ayrıca son zamanlarda fotoğraflı olmayan cvlerin iş verenler tarafından dikkate alınmadığını bilerek mutlaka güncel fotoğrafınızı cvnize eklemeniz gerekiyor.

 İşe Alımda Belirleyici Olan Şeyler

 İşe alımda belirleyici olan şeylerin neler olduğu az çok biliniyor. Pek çok işverenin cvlerde dikkat ettiği birkaç detay bulunuyor. Elbette bunların başında eğitim durumu ve iş deneyimi geliyor. Nitelikli iş gücüne olan ihtiyacın artması bu durumda etkili oluyor. Bunun dışında yabancı dil bilgisi ve bilgisayar kullanımı da birçok iş verenin cvde dikkat ettiği detaylardan oluyor. Dikkat çekecek en iyi cv örnekleri için https://cvhazirlama.cool/ozgecmis-ornekleri/ adresini inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@