banner464

Danıştay Yırca’ya Santral İçin Alınan Kamulaştırma Kararını İptal Etti

Manisa’nın Soma ilçesinin Yırca mahallesinde kurulması planlanan kömürlü termik santral için Bakanlar Kurulu Kararı ile alınan ’Acele kamulaştırma kararı’, Danıştay tarafından esastan iptal edildi. Haberi gece alan Yırcalılar, köyü...

Danıştay Yırca’ya Santral İçin Alınan Kamulaştırma Kararını İptal Etti

Manisa’nın Soma ilçesinin Yırca mahallesinde kurulması planlanan kömürlü termik santral için Bakanlar Kurulu Kararı ile alınan ’Acele kamulaştırma kararı’, Danıştay tarafından esastan iptal edildi. Haberi gece alan Yırcalılar, köyü...

26 Aralık 2014 Cuma 15:29
34 Okunma
Danıştay Yırca’ya Santral İçin Alınan Kamulaştırma Kararını İptal Etti
Manisa’nın Soma ilçesinin Yırca mahallesinde kurulması planlanan kömürlü termik santral için Bakanlar Kurulu Kararı ile alınan ’Acele kamulaştırma kararı’, Danıştay tarafından esastan iptal edildi. Haberi gece alan Yırcalılar, köyü bayram yerine çevirdi.

Danıştay 6. Dairesi, Yırca köylüleri ve Greenpeace’in birlikte açtığı davada, Yırca köyü yakınlarında kurulması planlanan Soma Kolin Termik Santrali için verilen acele kamulaştırma kararını esastan iptal etti. Danıştay, 7 Kasım tarihinde acele kamulaştırma için yürütmeyi durdurma kararı vermiş, ancak bir gün önce şirket kararı beklemeden 6000 zeytin ağacı kesilmişti. Dün akşam saatlerinde açıklanan kararın gerekçesi de bugün avukatların eline ulaştı. Kararın gerekçesinde, acele kamulaştırma kararının ancak yurt savunması için ve Bakanlar Kurulu tarafından verilecek olağanüstü hallerde verilebileceği ifade edilirken, var olan zeytinlik yasası uyarınca zeytinliklere 3 km mesafede kimyevi atık bırakan toz ve duman çıkaran tesis yapılamayacağı ve işletilemeyeceği ifade ediliyor. Kararda, zeytinliklerin Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altında olduğuna da değiniliyor.

"ORAYI ÖRNEK ZEYTİNLİK HALİNE GETİRECEĞİZ"

Yırca Muhtarı Mustafa Akın iptal kararını gece öğrendiklerini belirterek, "Köy meydanında toplandık. Ateş yaktık. Herkes çok sevindi. Üç ay süren mücadelenin tam karşılığını almış olduk. ÇED raporu zaten durduruldu, bu da iptal ederse ilgili şirket buradan çekip gider mi, başka bir yer mi arar sürecin bundan sonrasını bilemiyoruz ama bizim açımızdan biz amacımıza ulaştık diyebiliriz. Bundan sonraki süreçte bu arazilerimizin geri alınması lazım. Kesilen ve katledilen ağaçların yerine Mart ayı itibari ile orayı yeniden zeytinlik alanına çevireceğiz. Bir miktar fidanımız var. 7-8 bin fidanımız var bir o kadar daha lazım. Orayı örnek bir zeytinlik haline getireceğiz" dedi.

"BİR AVUÇ KÖYLÜNÜN NE OLDUĞUNU GÖRDÜLER"

Köy sakini Zeynep Çoban, mutlu haberi akşam duyduklarını belirterek "Köy meydanında toplandık. Kazandığımız mücadeleye çok sevindik. Biz istemiyoruz dedikçe üzerimize gelindi, ağaçlarımızı katlettiler, kötü hakaretlerde bulundular. Bayan olmamıza rağmen içeri gireni hırpaladılar, copladılar, dövdüler. Ama mücadelemizi kazandık, biz kazandığımız için mutluyuz. Bir avuç köylünün ne olduğunu gördüler. Danıştay’a sizler yoluyla çok teşekkür ediyoruz. Bizlerden yana oldular."

Köylülerden Hamide Uyar ise destek çıkan herkese teşekkür ederek şunları söyledi: "Mücadelemizi kazandık, 3 ay burada durduk. Evimizi unuttuk. Sıcak yemek yüzü görmedik. Burada darp edildik. Ama mücadelemizi kazandık. Çok mutluyuz. Bundan sonra en uygun zamanda köylümüzle dayanışma içerisinde tekrar ağaçlarımızı dikeceğiz."

"O EYLEMLERİ YAPANLAR DAHA ÖNCE SANTRAL GELECEK İŞE GİRECEĞİZ DİYE SEVİNEN İNSANLARDI"

Santral yapılmasını isteyerek arazilerinin kamulaştırılmasına razı olan diğer köylüler de karara tepki göstererek ’Bu santral Soma’ya yapılmalı’ dediler. Egerens Otel’de bir araya gelen köy sakinleri basın mensuplarına konuştu.

Yaklaşık 160 ağacın kesildiğini söyleyen köy sakini İbrahim Ethem Balcı, "Santral buraya yapılmalı, gençlere iş fırsatı oluşturulmalı. Soma’da bu kömür olduğu müddetçe bu yatırım yapılarak işsizliğin önüne geçilebilir. Bu yatırımın buraya yapılması şart. Bizim burada ağaçlarımız kesildi. O eylem yapanlar da daha önce santral yapılacak işe gireceğiz diyerek sevinen insanlardı. Hepsi dışarıdan gelenlerin kışkırtması ile olay bu safhaya geldi. Orada arazisi olan eylem yapan saysan 10 kişi ancak var.

Bu olay daha henüz yeni yeni konuşulurken, Soma Mal Müdürlüğü bizim arazilerimize dönüm başına 7 bin lira değer biçti. Santrali yapacak şirket iyi niyetinden bu bedeli yüzde 60 artırdı. Benim üzüldüğüm nokta orada bir televizyon program yapıyor. Köyde dikili ağacı olmayan biri, zeytinler için benim evlatlarım gitti diyor. Ömründe ağaç yetiştirmeyen kişi. Bu bizi üzüyor" dedi.

Yırca köyüne bazı kişiler tarafından yardım yapıldığına dikkat çeken Balcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu yardımları almak için Yırca köyü ne felakete uğradı. Yardımların nereden geldiğini bilmiyorum. Koli koli erzaklar giyim malzemeleri köy meydanında dağıtılıyor.Niye yani afat mı oldu da o yardımlar dağıtılıyor. Kim dağıtıyor. Bu yardımları hak edecek ne mağduriyetiniz var. Ben çözemedim. Yardımlar gelecekse bize gelecek, biz mağduruz, bizim ağacımız kesildi."

Santral yapılmasını isteyen bir diğer köy sakini Özgür Çelikkaya da, sözlerini şöyle tamamladı: "Santral yapılsın, Somalılara iş imkanı doğar. Üç bin kişi şu an işsiz. Bu santral olursa herkese bir iş imkanı doğacağına eminim. Tabi zeytinlere ihtiyacımız var. Bu şirkette buraya 6 bin yerine 60 bin ağaç dikeceği sözünü verdi."

Yorumlar