banner464

Destici’nin ’muharrem Ayı Ve Aşure Günü’ Mesajı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Muharrem ayının sevinçlerin ve hüzünlerin birlikte yaşandığı bir ay olduğunu kaydetti.BBP Genel Başkanı Destici, Muharrem Ayı ve Aşure günü ile ilgili yayımladığı mesajda, “Allah’a ve Resul’üne...

Destici’nin ’muharrem Ayı Ve Aşure Günü’ Mesajı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Muharrem ayının sevinçlerin ve hüzünlerin birlikte yaşandığı bir ay olduğunu kaydetti.BBP Genel Başkanı Destici, Muharrem Ayı ve Aşure günü ile ilgili yayımladığı mesajda, “Allah’a ve Resul’üne...

24 Ekim 2014 Cuma 17:30
40 Okunma
Destici’nin ’muharrem Ayı Ve Aşure Günü’ Mesajı
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Muharrem ayının sevinçlerin ve hüzünlerin birlikte yaşandığı bir ay olduğunu kaydetti.

BBP Genel Başkanı Destici, Muharrem Ayı ve Aşure günü ile ilgili yayımladığı mesajda, “Allah’a ve Resul’üne sadakati, hakka ve hakikate yapılan nebevi duruşu ifade eden Muharrem ayının tüm İslam âlemine barış, huzur ve mutluluk getirmesini niyaz ediyorum” diye konuştu.

Aşure gününe 10 Muharrem 61, 1 Ekim 680 tarihinde meydana gelen menfur hadisenin bugüne ayrı bir boyut kattığını hatırlatan Destici, “Efendimizin, ’Hasan ve Hüseyin cennet halkı çocuklarının efendileridir’ dediği Hz. Hasan’ın şehadetinden sonra Resulullah’ın; mübarek ve mutena ailesinin en önemli temsilcisi olan Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edildiği günün adıdır. 10 Muharrem. Hz. Hüseyin, Kerbelâ’da Emevi ordusu tarafından kuşatılmış ve on gün kadar süren baskı ve şiddetten sonra bütün aile efradıyla birlikte katledilmiştir” ifadelerini kullandı.

“BİZ ALLAH (CC) ELÇİSİNE BÜYÜK SAYGI VE SEVGİ BESLERİZ”

Müslümanların hafızasında asırlardır silinmez izler bırakan bu menfur olayın sıradan bir katliam değil, orada şehit edilenlerin evlâd-ı Resul olduğuna dikkat çeken Destici, şunları kaydetti:

“Unutulmaması gerekir ki, İslamiyet Hz. Peygamber’in bize getirdiği vahiyle kaimdir. Biz, Allah elçisine büyük bir sevgi ve saygı besleriz. Bu, imanımızın bir gereğidir. Onu sevmeden Müslüman olunamayacağını biliriz. Bu muhabbetimiz, -Hz. Peygamber’in yolundan gittiği müddetçe- onun ailesini, çocuklarını ve torunlarını da sevmemizi, onları dost kabul etmemizi gerektirir. Ehl-i Beyt’e düşmanlık gösteren ve onlara zarar veren kim olursa olsun bütün Müslümanların düşmanıdır. Acı olan şudur ki, Hz. Peygamber’in vefatının üzerinden henüz kırk yıl geçmeden dünyevi çıkarlar, siyasi beklentiler ve benzeri gerekçelerle baş tacı ettiğimiz Hz. Peygamber’in torunlarının hunharca öldürülmesidir. Hiçbir mazeret bu katliamı mazur gösteremez. Vuku bulduğu ilk andan itibaren aklıselim sahibi bütün Müslümanlar, bu menfur hadiseye sebep olanları kınamıştır. Bu itibarla hicri 61 tarihinden itibaren 10 Muharrem, Müslümanların gönül dünyasında farklı bir anlam kazanmış; aşure günüyle alakalı olarak Kerbela faciasından önceki sevinç ve mutluluk günü olmasına dair rivayetler anlamını kaybetmiştir.”

“ONLARIN DİNİ VE TARİHİ ŞAHSİYETLERİ ÇOK İYİ ÖĞRENİLMELİDİR”

Müslümanların, her yönüyle Allah Elçisi’ni ve onun sünnetini rehber edindiğini kaydeden Destici “Bugünlerde Hz. Hüseyin ve Ehl-i Beyt’i anlatan kıymetli eserler okunmalı; onların dinî ve tarihî şahsiyetleri çok iyi öğrenilmelidir. Sünni, Alevisiyle bütün Müslümanların Hz. Peygamber’i, Hz. Ali’yi, Hz. Hüseyin’i ve Ehl-i Beyt’i daha iyi anlamaya, öğrenmeye ve örnek almaya ekmek su kadar ihtiyacı vardır. Son söz olarak, hakkın üstün gelmesi için kendisini feda eden hakikat âşıklarına selam olsun. Asırlardır Müslümanlar dünyanın dört bir tarafında zulüm ve haksızlığa maruz kalıyorlar. Bunun sebebi Müslümanların sahipsizliği, zalimlere karşı top yekûn karşı çıkamayışı, maddeye, paraya, makama sahip olunca birbirlerinden ayrışmalarıdır. Kavga etmeleridir. Hz. Adem’in tövbesinin bugün kabul edildiği; Nuh tufanının Muharrem ayında sona erdiği ve Hz. Nuh’un, kendisine inananlarla birlikte bugünde kurtulduğu; Hz. Musa’nın önderliğinde İsrailoğulları’nın Firavun ‘un zulmünden yine bugün kurtulduğu gibi onlarca mühim hadisenin 10 Muharrem’de gerçekleştiğinden yola çıkarak; idrak etmekte olduğumuz Muharremin ‘in Büyük Türk Milletine, tüm İslam alemine barış, mutluluk ve huzur getirmesini niyaz ediyorum. Allah’a ve Resul’üne sadakati, hakka ve hakikate yapılan nebevi duruşu ifade eden (Hicri 1436) Muharrem ayının bütün insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum” dedi.

Yorumlar