banner464

Devletin verdiği çeyiz desteğinde artış

Devletin verdiği çeyiz desteğinde artış

Devletin verdiği çeyiz desteğinde artış

Devletin verdiği çeyiz desteğinde artış

17 Mayıs 2016 Salı 13:32
735 Okunma
Devletin verdiği çeyiz desteğinde artış
5 bin liraya varan çeyiz desteği arttı. Hesap açıp, birikim yapanlar 5 bin 279 liraya varan devlet katkısı alabilecek. Üstelik bu tutar her yıl yükselecek..

Devlet, evlenenlere artık maddi destek sağlayacak. Evlilik tarihinden önce en az 3 yıl çeyiz hesabına düzenli para yatıran ve 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapanlar, devletten para alacak.

16 Aralık’ta yayımlanan çeyiz hesabı uygulamasına ilişkin yönetmelik, 16 Nisan’da yürürlüğe girdi. Düzenlemede, çeyiz hesabına ilişkin tutarların her yıl yeniden değerleme oranı kadar artacağı ifadesi yer aldı. Bu nedenle çeyiz hesabı uygulaması da tutarlar değişerek başladı.

2016 yılı için belirlenen yüzde 5.58 yeniden değerleme oranının uygulanmasıyla, hesaba yatırılacak paralarda alt ve üst sınır ile devletin vereceği katkı yükseldi. Devletin vereceği çeyiz desteğinde üst sınır 5 bin liradan 5 bin 279 liraya çıktı.

Yani çeyiz hesabında para biriktirenler 5 bin 279 liraya varan devlet katkısı alabilecek. Bu tutar, yıldan yıla hep artacak. İşte çeyiz hesabı ile ilgili detaylar:

TUTARLAR DEĞİŞTİ

* Bankada açılan çeyiz hesabına katılımcının düzenli ödeme yapması gerekiyor. Bu yıl boyunca hesaba aylık 105,58-1.055,8 lira arasında ödemeler yapılabilecek.

* Katılımcı, hesabın açılış tarihinde bir defaya mahsus 15 bin 837 lirayı aşmayacak bir tutar yatırabilecek. Bu tutar yönetmelikte 15 bin lira olarak yer alıyordu.

* Devlet katkısının hesaplanmasında evlilik tarihindeki birikim esas alınacak. Yönetmelikte belirlenen devlet katkısında üst sınır tutarları, 2016 için belirlenen yeniden değerleme oranı kadar artırıldı. Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar hesaptaki birikim tutarının yüzde 10’u (ödenecek tutar 4 bin 223 lirayı geçmeyecek); 48-59 ay arası olanlar yüzde 15’i (ödenecek tutar 4 bin 751 lirayı geçemeyecek); 60 ay ve üzeri olanlar yüzde 20’si (ödenecek tutar 5 bin 279 lirayı geçemeyecek) kadar devlet katkısı alacak. Üst sınır her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacak.

Çeyiz hesabı nasıl açılır? Çeyiz hesabından kimler nasıl faydalanacak?

NASIL ALINACAK?

* Devlet katkısı çeyiz hesabının bulunduğu banka aracılığıyla verilecek. Bunun için katılımcının, evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair belge ile müracaat etmesi gerekiyor.

* Katılımcılara sadece tek çeyiz hesabı için devlet katkısı ödenecek.

ÖDEMELERE DİKKAT!

* Aylık ödeme planında 1 dönem içinde 3 defadan fazla düzenli ödeme aksatılmamalı.

* Bir dönem içinde çeyiz hesabından en fazla 2 defa çekim hakkı var. Ancak kalan bakiyenin, hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması gerekiyor.
Yorumlar