banner464

Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin düne kadar ithal üretimlere gıpta ile bakarken artık yeryüzünde üretilen tüm kumaşların en kalitelisini üretebilir hale geldiğini belirterek "Artık farklı olmak lazım, en önde olmak lazım. Türkiye...

Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin düne kadar ithal üretimlere gıpta ile bakarken artık yeryüzünde üretilen tüm kumaşların en kalitelisini üretebilir hale geldiğini belirterek "Artık farklı olmak lazım, en önde olmak lazım. Türkiye...

26 Aralık 2014 Cuma 23:11
24 Okunma
Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin düne kadar ithal üretimlere gıpta ile bakarken artık yeryüzünde üretilen tüm kumaşların en kalitelisini üretebilir hale geldiğini belirterek "Artık farklı olmak lazım, en önde olmak lazım. Türkiye için artık tasarım, moda ve marka zamanı" dedi.

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği tarafından üçüncüsü düzenlenen Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması görkemli bir tören ve defileye sahne oldu. Adana Sheraton Otel’de gerçekleşen ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katıldığı Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği tarafından dokuma kumaş üretiminde tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olacak tasarımcı adayları ve tasarımcılara kendilerini ifade etme şansı vermek amacıyla üçüncüsü düzenlenen ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nın kazananları belli oldu.

Kumaş tasarımı alanında ilerlemek isteyen genç yeteneklerin sektöre kazandırılmasına fırsat veren yarışmada Öğrenci ve Genel kategorilerinde yarışan tasarımcılardan birinciye 10 bin TL, ikinciye 7 bin TL ve üçüncüye 4 bin TL para ödülü verilirken, öğrenci kategorisi kazananlarına yurtdışında eğitim imkanı sağlandı.

Öğrenci kategorisinde Çukurova Üniversitesi’nden Hacer Durmaz birinci, Çukurova Üniversitesi’nden Hale Yılmaz ikinci ve Marmara Üniversitesi’nden Büşra Balota’nın üçüncü olarak dereceye girdiği yarışmada genel kategoride ise Seher Süleymanoğlu birinci, Şenay Aslan ikinci, Hulusi Buluş ise üçüncü oldu. Ayrıca finale kalan tüm tasarımcılar, Uluslararası Paris Premiere Vision Tekstil Fuarı’na ziyaret etme imkanı verilerek ödüllendirildi.

Etkinliğe ev sahipliği yapan ATHİB Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç yarışmayla ilgili olarak; “Yarınlar teknolojiyi, inovasyonu ve tasarımı ön planda tutanların, yani fark yaratabilenlerin günü olacaktır. Küresel markalar yaratmak, trend belirleyici olmak, hatta ve hatta ülke olarak marka haline gelmek ancak yaratılan bu farkla mümkündür” ifadelerini kullandı.

Tasarımcıların giysi, koltuk, minder gibi ürünlerle vücut bulduğu kumaşları Ünlü manken Özge Ulusoy’un da aralarında bulunduğu Irmak Atuk, Elif Ece Uzun, Tuğba Karaca gibi profesyonel mankenler Uğurkan Erez koreografisi ile podyumda sergiledi.

Türkiye’nin önceki zamanlarda başka ülkelerin çalışmalarına gıpta ile bakarken artık kendi markalarını, tasarımlarını üretebilir seviyeye geldiğine dikkat çeken Bakan Zeybekci, Bakanlık olarak ’Zaman bu zamandır’ diyerek Türkiye’de tasarım desteklerini istedikleri seviyeye getirdiklerini ifade etti. ’Türkiye artık o Türkiye değil’ diyen Zeybekci, şöyle devam etti:

"Tasarım yarışmalarına katılan hevesli gençlerimizi sakın ’Kaynak yok, imkan yok’ deyip de ülkelerden engellemeyin. 2 yıl eğitime gönderseniz çok yoğun bir şekilde bu çalışmaları dünyaya ulaştırabiliriz. Artık başka ülkeler Türk stantlarını dolaşıyorlar gizli kapaklı fotoğraf çekmeye çalışıyorlar. Doğru yoldayız. Tüm dostlara, sanayici, tekstilcilere diyorum ki ’Durmak yok, modaya, markaya, dizayna, üretmeye devam’ çünkü ancak böyle yaparız."

Yorumlar