banner464

Dünya Böbrek Günü

- Yenimahalle Belediyesi ve Anadolu Böbrek Vakfı tarafından “Çocuklarda Böbrek Hastalıkları-Erken Hareket Et ve Önle” konulu seminer düzenlendi

Dünya Böbrek Günü

- Yenimahalle Belediyesi ve Anadolu Böbrek Vakfı tarafından “Çocuklarda Böbrek Hastalıkları-Erken Hareket Et ve Önle” konulu seminer düzenlendi

11 Mart 2016 Cuma 13:57
12 Okunma
Dünya Böbrek Günü

ANKARA (AA) - Yenimahalle Belediyesi ve Anadolu Böbrek Vakfı, Dünya Böbrek Günü’nde halkı bilinçlendirmek amacıyla ''Çocuklarda Böbrek Hastalıkları-Erken Hareket Et ve Önle" konulu seminer düzenledi.

Yenimahalle Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda düzenlenen seminere Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Anadolu Böbrek Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ayla San, Nefroloji Derneği yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

“Sağlıklı nesiller yetiştirmek eğitimden geçer” sloganıyla düzenlenen seminerde konuşan Yaşar, üniversiteler ve Sağlık Bakanlığı ile çok ciddi çalışmalar yaptıklarına vurgu yaptı. Yaşar, ''Her mahallede aile hekimliği merkezleri yaparak bakanlığımıza teslim ettik. Gazi Üniversitesine güzel bir hastane yaptık ve teslim ettik. İlçemizde bulunan bütün sağlık kurumlarının ve üniversitelerin ihtiyaçlarına bütçemiz ölçeğinde destek veriyoruz. Eğitim programlarının tamamına ortak olduk" ifadelerini kullandı.

Erken teşhisin hayat kurtardığına işaret eden Yaşar, organ bağışı konusundaki duyarsızlığa dikkat çekerek halk arasında bugün hala organ naklinin yanlış olduğunu düşünenler bulunduğunu ifade etti. Yaşar, ''İnsan yaşamı her dinde mübarek, her dinde kutsaldır. Bir insanı ne kadar yaşatabilirseniz inancınıza da insanlığınıza da o kadar güç katarsınız. Tüm vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Anadolu Böbrek Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ayla San ise Türkiye'de 7 milyon böbrek hastası olmasına rağmen kayıtlı sadece 77 bin hastanın görüldüğüne işaret etti. San, böbrek hastalarının sayısını aşağı çekebilmek için 13 yıldır mücadele verdiklerini kaydetti. Böbrek hastalığına yönelik önleyici tedbirlerin alınabileceğini ifade eden San, yüksek riskteki kişilerin erkenden saptanabilmesi halinde hasta sayısının azaltılabileceğini ve her yıl binlerce hasta için kalıcı çözümler bulabileceklerini bildirdi.

Anahtar Kelimeler:
Yenimahalle Belediyesi
Yorumlar