banner464

Emekli Orgeneral İlker Başbuğ SÜ'de konferans verdi

Emekli Orgeneral İlker Başbuğ SÜ'de konferans verdi

08 Mart 2016 Salı 14:55
22 Okunma
Emekli Orgeneral İlker Başbuğ SÜ'de konferans verdi

KONYA (AA) - Selçuk Üniversitesi (SÜ) Türk Hukuk Topluluğu ve Türk Hukuk Enstitüsü Konya Şubesi'nce düzenlenen "Atatürk’ün Dış Politika Uygulamaları ve Bugünün Ortadoğusu" konulu konferansa emekli Orgeneral İlker Başbuğ katıldı.

Başbuğ, Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlenen konferansta Konya'nın buram buram Anadolu koktuğunu söyledi.

Selçuk Üniversitesi'nde olmaktan mutlu olduğunu ifade eden Başbuğ, "Burası çok ayrıcalıklı bir yer. Ben de Makedonya göçmeniyim ama dedeme sorduğumda hep 'Karamanlıyız' derdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün de memleketi Karaman'dır. Bu şehrin bir ayrıcalığı da Hz. Mevlana gibi büyük bir bilgine ev sahipliği yapmasıdır" dedi.

Milli siyasetin milli menfaatlere dayalı olması gerektiğini dile getiren Başbuğ, "Menfaatlerimiz, bağımsız toprak bütünlüğümüzü korumak ve halkımızın güvenliğini sağlamaktır. Mustafa Kemal Atatürk de milli menfaatlerimizi korumak için milli gücümüzü kullanmamız gerektiğini savunmuştur" diye konuştu.

Dış politikaya da değinen Başbuğ, şöyle devam etti:

"Dış politikada Atatürk hayalci değil gerçekçiydi. Atatürk, dış politikada gerçekçi bir tavır takınmıştır. Milli güce göre hareket etmiştir. Hayalci olsaydı baba toprakları Selanik’i de alırdı zamanında. Ama gerçekçi politika uygulamaları buna izin vermemiştir. Çünkü dış politikada yapılan hataların telafisi çok zordur."

Konuşmanın ardından Başbuğ, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Programa, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Jandarma Komutanı Albay İsmet Cansaran, Merkez Komutanı Alparslan Yücesoy, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Yorumlar