banner464

Emeklilikte yeni dönem!

Kıdem tazminatı ileriye dönük birikim yapmak için oldukça önemli bir rol oynayabiliyor. İşte tam da bu nedenle emeklilik şirketleri kıdem tazminatını yönetmek için harekete geçti.

Emeklilikte yeni dönem!

Kıdem tazminatı ileriye dönük birikim yapmak için oldukça önemli bir rol oynayabiliyor. İşte tam da bu nedenle emeklilik şirketleri kıdem tazminatını yönetmek için harekete geçti.

03 Mayıs 2016 Salı 14:57
404 Okunma
Emeklilikte yeni dönem!

Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan kıdem tazminatı ile bireysel emeklilik sistemini yazdı. İşte o yazı:
Yeni düzenleme ile kıdem tazminatları, bireysel emeklilik benzeri fonlu sistemde değerlendirilecek. Emeklilik şirketleri, kıdem tazminatındaki birikimleri yönetmeye talip.
Emeklilik şirketleri, kıdem tazminatı fonlarını yönetmeye talip. Yeni düzenlemeye gidilecek kıdem tazminatında, tazminatların fonlu sistemde değerlendirilmesi planlanırken, masadaki seçeneklerden biri de kurulacak fonların Bireysel EmeklilikSisteminde (BES) olduğu gibi emeklilik şirketleri tarafından yönetilmesi. Bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve emeklilik şirketleri arasında temaslar sürüyor. Şirketleri ise kıdemde fon uygulamasına geçilmesi halinde yeni sistemde etkin rol oynamak istiyor.
Süleyman Soylu’dan emekli olacaklara müjdeli haber
BANKALARDAN FARKLIYIZ
AvivaSa CEO’su Meral Eredenk Kurdaş, kıdem tazminatının da tıpkı BES gibi uzun vadeli ve emekliliğe yönelik bir tasarruf unsuru olduğunu belirterek, sektör olarak kıdem tazminatındaki birikimlerin BES benzeri bir yapı içerisinde yönetilmesine talip olduklarını söyledi. Emeklilik şirketlerinin, mevcut durumda altyapı olarak kıdem tazminatı fonlarını yönetebileceklerini, kişi bazında takibi mümkün kılan ve kullanıma hazır platformu sağlayabileceklerini ifade ederek, “Her türlü ihtiyaca en hızlı şekilde cevap verebiliriz” dedi.
Meral Eredenk Kurdaş, BES’in, hali hazırda kıdem tazminatı fonlarını yönetebilecek en uygun altyapı olduğuna değinerek, şunları söyledi: “BES, uzun vadeli birikimlerin yatırıma yönlendirildiği bir yapı olduğundan kıdem tazminatı fonlarının uzun vadeli yapısına da uygun. Bankacılık sektörü birikimleri daha çok mevduat benzeri, nispeten kısa vadeli ürünlerde değerlendirirken, bizler uzun vade perspektifi ile ön plana çıkıyor.”
Bireysel emeklilikte devlet katkısı
Her yıl 15 bin emekli ev sahibi olacak
FONLARI SORUNSUZ YÖNETİRİZ
Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, kıdem tazminatının fonlu sisteme dönüştürülmesi konusunda kamu otoritesi nezdinde yürütülen çalışmaların devam ettiğini belirterek, kıdem tazminatının fon esaslı yapıda olmaması nedeniyle tazminat tutarlarının yurt içi tasarrufların artırılmasına doğrudan katkıda bulunamadığını belirtti. BES’in hem altyapısı hem katılımcı sayısı hem de fon büyüklüğü açısından ulaşılacak büyüklüklerden bağımsız olarak, sektörün yeni oluşacak sistemi sorunsuz şekilde yönetmeye aday olduğunu vurgulayan Erkan, “Mevcut organizasyonel ve operasyonel altyapısı, profesyonel portföy yönetim hizmetleri ve düzenleme, gözetim, denetim fonksiyonlarına ilişkin kurumsal teşkilatlanması; BES’i fon esaslı kıdem tazminatı uygulaması için hem etkin hem de maliyet verimliliği yüksek bir platform haline getiriyor” dedi.
EN UYGUN ÇÖZÜM: BES
Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, kıdem tazminatının uzun vadeli yapısı ve kişisel hesapların takip edileceği fon esaslı kurgusu için BES’in, en uygun çözüm olacağını belirterek, şunları söyledi: “Kıdem tazminatının fon esaslı bir sisteme dönüştürülmesi; hem emekliliğin finansmandaki işveren katkısının sistematik ve hukuki ihtilaflara yol açmayacak bir yapıda tasarlanmasını sağlayacak hem de ülkemizin kronik sorunu olan yurt içi tasarruf oranının artırılmasına katkıda bulunacak. Bu perspektifle, kıdem tazminatı uygulamasının fon esaslı bir yapıya dönüştürülmesi en uygun çözüm olacaktır.”
6 yıl daha erken emekli olabilirsiniz
ALTYAPIMIZ HAZIR
Avivasa CEO’su Meral Eredenk Kurdaş, emeklilik şirketlerinin altyapısının, kıdem tazminatlarının bireysel hesaplarda takip edilmesi için uygun altyapı platformu sunduğunu belirterek, şunları söyledi: “BES, sistemde toplanan fonların büyüklüğü ve uzun vadeli olması dolayısıyla daha avantajlı. Kıdem tazminatlarının öngörüldüğü şekilde emeklilik şirketleri üzerinden çalışması durumunda, istihdam edilen tüm kitlenin sisteme kazandırılması ve bu yolla gelecek ek fonlarla, fonların hızla büyümesi ve yurtiçi tasarrufların artması sağlanacak. Bu açıdan emeklilik şirketleri olarak, söz konusu uygulamanın sektörü büyütecek ve hareketlendirecek bir adım olacağına inanıyoruz.”
EMEKLİLİK İŞLEMLERİ BİR GÜNDE TAMAMLANACAK!
Hükümet, verdiği sözleri sıra sıra yerine getirmeye devam ediyor. Emeklilerin refah seviyesini yükseltme çalışmaları da bu kapsamda yürütülüyor. Ekstra zamlar, destek primi kesintisinin kaldırılması gibi adımlarla emeklilerin gelirinde artışlar sağlandı. Yeni dönemde yapılan düzenlemelere yenileri eklenirken en dikkat çekici olanlardan biri ise emeklilik işlemlerinin kısaltılması.
Emekli olmak isteyenlerin bir ayda tamamlayabildiği emeklilik işlemlerinin yeni düzenlemelerle bir güne düşürülmesi planlanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu; Bağ-Kur, Emekli Sandığı, SSK’nın birbiriyle ilişkilendirildiği yeni bir sistem kuracaklarını belirterek, bir ayda yapılan emeklilik işlemlerinin bir güne düşürüleceğini belirtti.
Takvim’in haberine göre, halen Bağ-Kur kapsamında çalışan emeklilerden yüzde 10’luk kesintinin kalkması ile beraber aylıklarda reel olarak yüzde 11’in üzerinde artış sağlandığını kaydeden Bakan Soylu: “Gelirlerde aylık 63 ile 345 lira arasında değişen artış oldu” dedi. Bakan Soylu, şunları söyledi: “2002-2016 yılları arasında Emekli Sandığı kapsamındaki aylıklarda nominal olarak yüzde 329.7, reel olarak yüzde 35.2 artış yaşandı. SKK emeklilerinde 2002-2016 nominal artış oranı yüzde 402.6, reel artış oranı yüzde 58.1 oldu.”.
Yenimeram

Yorumlar