banner464

Engelli Şevval Dilara Kurt’a Devlet Sahip Çıktı

Bursa’da okula gidemeyen engelli Şevval Dilara Kurt’un yaşadığı sıkıntıların basında yer alması üzerine Cumhurbaşkanı ve Milli Eğitim Bakanının talimatı ile okul ve öğrencinin yaşadığı ev bölgesinde Bursa Vali Vekili ile il Milli...

Engelli Şevval Dilara Kurt’a Devlet Sahip Çıktı

Bursa’da okula gidemeyen engelli Şevval Dilara Kurt’un yaşadığı sıkıntıların basında yer alması üzerine Cumhurbaşkanı ve Milli Eğitim Bakanının talimatı ile okul ve öğrencinin yaşadığı ev bölgesinde Bursa Vali Vekili ile il Milli...

21 Kasım 2014 Cuma 16:38
31 Okunma
Engelli Şevval Dilara Kurt’a Devlet Sahip Çıktı
Bursa’da okula gidemeyen engelli Şevval Dilara Kurt’un yaşadığı sıkıntıların basında yer alması üzerine Cumhurbaşkanı ve Milli Eğitim Bakanının talimatı ile okul ve öğrencinin yaşadığı ev bölgesinde Bursa Vali Vekili ile il Milli Eğitim Müdürü inceleme yaptı.

Bazı yerel ve ulusal basın yayın organlarında 20 Kasım 2014 tarihinde öğrenci Şevval Dilara Kurt’un ulaşım sıkıntısı çektiği ile ilgili çıkan haberlere ilgili olarak Bursa Valiliği inceleme yaptığını açıkladı. Valilikten yapılan açıklamada, "Öğrenci Şevval Dilara Kurt’un, Mustafa Münevver Olağaner İlkokulu’nda okurken Başöğretmen Ortaokulu’na okul dönüşümleri kapsamında kaydedil. Bu okulun, öğrencinin evine uzaklığının haberde belirtildiği gibi 6 kilometre olmadığı, yapılan ölçüm sonucu 700 metre uzaklıkta olduğu. Başöğretmen Ortaokulu’nda giriş ve çıkış olmak üzere iki adet engelli rampasının bulunduğu, öğrencinin engelinden dolayı sınıfının giriş katında olduğu, okulda engelli tuvaletinin bulunduğu. Öğrencinin ailesine evde özel eğitim teklif edilmesine rağmen, velinin bu teklifi kabul etmediği. Yine öğrencinin velisine, Bursa Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Başöğretmen Ortaokulu Müdürlüğü tarafından gerekli bilgilerin verildiği ve açıklamaların yapıldığı. Öğrencimizin öğrenim gördüğü Mustafa Münevver Olağaner İlkokulu’nun öğretmenlerinin duyarlı davranarak, öğrenimine devam edebilmesi için kendisine akülü engelli arabası satın aldıkları. Annenin maddi yönden sıkıntı içinde olmayıp okulun yakınında bir sağlık ocağında hemşire olarak çalıştığı anlaşılmıştır" denildi.

Haberin basında yer alması üzerine çalışmaların başlatıldığı belirtilen açıklamada, "Başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Milli Eğitim Bakanımız olmak üzere valimizin talimatı ile bahse konu okul ve öğrencimizin yaşadığı ev bölgesinde Vali Vekilimiz ile İl Milli Eğitim Müdürümüzün yapmış olduğu incelemede basında yer aldığı gibi öğrencinin eğitim ve öğretim hakkının engellenmediği, sorunun okula ulaşım için istenen servis hizmetinden kaynaklandığı. Sorunun çözümü açısından aileye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında yardım yapılması düşünülmüşse de velisi olan annesinin devlet memuru olması nedeniyle yardımcı olunamamış, öğrencinin okula devamı konusunda aile ve öğrenciye destek olmak için rehber öğretmenler görevlendirilmiştir. Sonuç olarak ulaşım servisi dışında öğrencinin eğitim ve öğretim görmesine engel olacak bir durum söz konusu değildir" açıklaması yapıldı.

Ayrıca Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün öğrenci için taksi tutacağı ve Şevval Dilara’nın okula rahat rahat gideceği bilgisine ulaşıldı.

Yorumlar