banner464

Eroğlu: "tüyü Bitmemiş Yetimin Hakkını Koruyan En İyi Hükümetiz"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde düzenlenen Devlet Su İşleri Dilderesi Islah Çalışması ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Atık Su Artıma Tesisi temel...

Eroğlu: "tüyü Bitmemiş Yetimin Hakkını Koruyan En İyi Hükümetiz"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde düzenlenen Devlet Su İşleri Dilderesi Islah Çalışması ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Atık Su Artıma Tesisi temel...

21 Kasım 2014 Cuma 16:58
46 Okunma
Eroğlu:
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde düzenlenen Devlet Su İşleri Dilderesi Islah Çalışması ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Atık Su Artıma Tesisi temel atma törenine katıldı.

Dilovası İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, Gebze Kuzey Bölgesi ve Dilovası Atık Sularını Dilovası Arıtma Tesisi’ne Aktarma Projesi, Dilovası Dilderesi Islahı, Gölcük Hisardere Islahı ve Karamürsel Tepeköy Göleti oluşturulması projelerinin toplu temelinin atıldığı törene, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile birlikte Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker, Mehmet Ali Okur, Zeki Aygün, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar ile çok sayıda davetli katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, “Hükümetimiz, Büyükşehir Belediyesi ve çevreye duyarlı belediyecilik anlayışımız ile birlikte Dilderesi’nin ıslahının yakın zamanda yapılacağını söylemiştik. Çevremizi, denizimizi, derelerimizin ve doğamızın tahrip olmasını engellemek için önleyici ve düzenleyici tedbir alıyoruz. Dilovası sanayinin yoğun olduğu bir şehirdir. Bundan dolayı sanayicilerimizin ve vatandaşlarımızın çevreye duyarlı olmasını önemsiyoruz” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da, “Yaşadığımız kentleri, bölgeleri, mahallelerin sağlıklı yaşanabilir kentler olması hepimizin görevi. Başta cumhurbaşkanımız, başbakanımız, hükümetimiz olmak üzere yıllar önce hep birlikte bu hedefi koyduk biz. 2023 yılına geldiğimizde Türkiye’nin bütün kentleri hatta köyleri bile Almanya’nın bütün köylerinden daha güzel hale gelecek. Ben inanıyorum. Burada eski parayla 100 trilyonluk bir yatırımın açılışını yapıyoruz. Bu çok önemli bir adım. DSİ ile birlikte Kocaeli’de çok uyumlu çok ileriye bakan çalışmalar yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da, “İnsanımıza hizmeti daha güzele ve daha öteye taşımak, beklentilerini karşılamak en temel görevimizdir. Özellikle altyapıda taşkın ve heyelanlara karşı yapılacak ıslah çalışmaları hayati bir önem taşıyor. O yüzden bugün yapılacak ıslah çalışmaları insanımızın yaşam kalitesini artırmak açısından çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da, bugün burada birkaç temelin atıldığı tören vesilesiyle bir arada olduklarını belirterek şunları söyledi: "Geçen yıl bu aylarda kurulan şirket sayısı 4325 artmış. Aynı zamanda kapanan şirket sayısı 825 olarak bulunuyor. Bu ekonomimizin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Türkiye 12 yıldır küresel ekonomik kriz olan 1 yıl hariç sürekli büyüdü. Türkiye’nin büyümesi demek, ekonominin büyümesi demek. Bugün burada 86 milyon TL’lik 5 tesisin temel atma töreni için buradayız. Bu konunun detaylarını Orman ve Su İşleri Bakanımız verecek. Değerli Bakanım sizin Kocaeli’yi ne kadar sevdiğinizi bilen birisiyim. Dilovası ile ne kadar yakından ilgilendiğinizi de biliyorum. Ak Parti iktidara geldiğinde Dilovası Kocaeli’nin en sorunlu ilçesiydi. Şu an Dilovası Kocaeli’nin nüfus başına en fazla yatırım alan ilçesi. En çok su kayıp kaçak oranına Dilovası sahipti. Şu an en az kayıp kaçak oranına sahip ilçe konumunda. Bu, Dilovası’na yaptığımız yatırımların bir göstergesi. Bugün farklı bir kıvancı yaşıyoruz. Sadece büyükşehir belediyesi 60 milyon TL tutarında atık su arıtma tesisi ile Dilovası’na tek kalemlik bir yatırım yapıyor. Ben bu tesislerin kazasız, belasız, iş güvenliği noktasında azami hassasiyetle tamamlanmasını niyaz ediyorum”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da, SEKA buradayken üniversitede öğretim görevlisi olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "SEKA’nın başmüşaviriydim. O yüzden burayla ilgili bir gönül bağım var. Kocaeli’ye hizmet etmek o yüzden benim için çok önemli. 5 büyük tesisin temeli atılacak. Bu gerçekten hasretle beklediğimiz bir yatırım. Çevre açısından çok büyük ölçüde kendisini iyileştirecek muazzam yatırımlar. Burada çok muhteşem bir ileri biyolojik atık su arıtma tesisinin temelini atıyoruz. Bütün Gebze ve Dilovası’nın atık suları burada toplanacak. Arıtılacak. Hatta arıtılmış sular bir derece daha arıtılmak suretiyle gri su dediğimiz şekilde sanayi kuruluşlarına verilecek. Ben emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum. Sadece büyükşehir belediyemizin bu tesise yaptığı yatırım 60 milyon TL. Düşünebiliyor musunuz? Geçmişte İzmit Belediyesi memur maaşlarını ödeyemezken, şimdi tek seferde 60 milyon TL yatırım yapabilen bir Kocaeli Büyükşehir Belediyesi var. Geçmişi ben biliyorum. Biliyorsunuz bir Yuvacık Barajı skandalı yaşadı bu şehir. Şu anda Yuvacık Barajı’nın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne büyük bir külfeti var. Şimdi biz aynı standartlarda bir barajı 4.5 milyar dolar yerine, 140 milyon TL’ye bitirebiliyoruz."

Tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyan en iyi hükümet olduklarını anlatan Eroğlu, şöyle konuştu: "Burada da muazzam 5 tesisin temel atma törenini yapıyoruz. Birazdan müteahhidi çağıracağız ve bitiş tarihini ilan edeceğiz. Bizim farkımız bu. Biz bir işe başlamadan bitiş tarihini söylüyoruz. Burada 86 milyon TL’lik bir yatırımın temelini atıyoruz. Buraya eli boş gelmedik. Bugün buraya 7 müjdeyle geldik. Bunların da maliyeti 23 milyon TL, daha öncede müjdeler vermiştik. Bunlarla birlikte 20 ayda Kocaeli’mize 20 milyon TL’lik 15 müjde verdik. Ben Kocaeli’nin neler çektiğini en iyi bilenlerden birisiyim. İzmit Körfezi’nin, kirliliğini biliyoruz. Şimdi nereden nereye geldik. Susuzluk dönemini biliyoruz. Gebze’de bu bölgelere su verilemezdi. İzmit’in durumu böyleydi. Son 12 yılda Kocaeli’ye 13 milyar TL, eski parayla 13 kat trilyonluk yatırım yapıldı. Ben burada emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Burada çok büyük bir arıtma tesisinin temelini atıyoruz. Belki günde 40 bin metreküp su arıtacak, 60 bin kişinin su ihtiyacını giderecek bir tesis yapıyoruz. Bu tesisleri önceden yurt dışından mühendis getirip yaptırırdık. Şimdi biz yapıyoruz. İşte çağ atlamak budur. İşte muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak budur. Sanayide, teknolojide çok ilerledik. Altay tanklarımızı biz yapıyoruz. Artık uzayda Türkiye’de var. İnsansız hava araçlarını imal eden ve kullanan 7 ülkeden biriyiz. Bunlar işte şevk ve heyecanla çalışmanın, baki kalan şu dünyada hoş bir seda bırakmak için yapılan çalışmaların neticesidir. Bakın Türkiye nereden nereye. Dünyada 26. sırada olan Türkiye şu anda dünya ekonomi sıralamasında 16. sıraya yükseldi. Biz kendimize büyük hedefler biçtik ve bu yolda yelken açıyoruz. Hedefimizi bize Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gösterdi. Bizde hedef 2023, biz hazırız diyoruz. Şu an Sapanca Gölü’nde yaklaşık 1 milyar 260 milyon metreküp su var. Yuvacık Barajı’ndaki fazla suyu da günde 100 bin metreküp olarak Sapanca Gölü’ne aktarıyoruz.”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, konuşmasının ardından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile birlikte Dilderesi Islah Çalışması’nın müteahhidi olan Gökten İnşaat firmasının sahibi Kenan Gökten’i yanına çağırarak ıslah çalışmasının 1 Mayıs 2016 tarihinde biteceğine dair söz aldı. Müteahhit Gökten’in 1 Mayıs 2016 tarihine kadar çalışmaları bitireceği sözünü vermesinin ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık temel atma işlemini gerçekleştirdi. Temel atma töreninin ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık günün anısına alanda ağaç dikti.

Yorumlar