banner464

ERÜ "siber savaşçılar" yetiştiriyor

- Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde düzenlenen Siber Güvenlik Yaz Kampı'nda öğrencilere siber savaş ve saldırı teknikleri, savunma yöntemleri gibi konularda eğitim veriliyor

ERÜ "siber savaşçılar" yetiştiriyor

- Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde düzenlenen Siber Güvenlik Yaz Kampı'nda öğrencilere siber savaş ve saldırı teknikleri, savunma yöntemleri gibi konularda eğitim veriliyor

02 Eylül 2015 Çarşamba 11:38
21 Okunma
ERÜ

KAYSERİ (AA) - Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Bilgi Güvenliği Kulübü tarafından düzenlenen Siber Güvenlik Yaz Kampı başladı. 

ERÜ Mühendislik Fakültesi'nde verilen eğitimlere, üniversitelerin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim gören 30 öğrenci katılıyor. Kampta, deneyim sahibi akademisyenlerle kamu ve özel sektör siber güvenlik uzmanları tarafından çeşitli konularda bilgiler veriliyor. 

Bilgi Güvenliği Kulübü Başkanı Sena Nur Yiğit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şubat ayında düzenledikleri Siber Güvenlik Kış Kampı'nda aldıkları olumlu tepkiler ve istekler üzerine yaz kampı düzenlediklerini söyledi. 

Katılımcıların internet üzerinden yapılan sınavla belirlendiğini ifade eden Yiğit, şöyle devam etti:

"Eğitmenlerimizi de alanında uzman hocalar arasından seçtik. Amacımız siber güvenlik alanındaki eksikliklerin giderilmesine katkıda bulunmak. Zaten katılımcılar sınavla belirlendiği için bu konuda bilgisi ve ilgisi olan arkadaşlar kampa katılabiliyor. Burada etik 'hacker'lar yetişiyor. Bilgi Güvenliği Kulübü'nün vizyonu ve misyonu da bu. Bu alanda ciddi, amacına ulaşacak organizasyonlar düzenlemeyi hedefliyoruz."

Siber Güvenlik Uzmanı Alper Başaran, eğitimde siber savaş, güvenlik teknolojileri, "hacking" döngüsü, internet üzerinden bilgi toplama, siber istihbarata giriş, güvenlik zafiyetleri ve zafiyet tespit yöntemleri, sistemlere sanal saldırı, zararlı yazılımlar, hizmet dışı bırakma saldırıları, kablosuz ağlara giriş ve sosyal mühendislik saldırıları gibi konularda bilgiler verdi.

Başaran, sorduğu sorulara doğru cevap verenlere de kitap hediye etti. 

5 Eylül'e kadar sürecek kampta eğitimler, siber güvenlik uzmanları Barkın Kılıç, Onur Alanbel, Alper Başaran ve Engür Pişirici tarafından verilecek. 

Yorumlar