banner464

Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 93. Yılı

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yılı etkinliklerle kutlanmaya başlandı.Demokrasi Meydanı’nda başlayan törene, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Garnizon Komutanı...

Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 93. Yılı

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yılı etkinliklerle kutlanmaya başlandı.Demokrasi Meydanı’nda başlayan törene, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Garnizon Komutanı...

25 Aralık 2014 Perşembe 13:34
28 Okunma
Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 93. Yılı
Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yılı etkinliklerle kutlanmaya başlandı.

Demokrasi Meydanı’nda başlayan törene, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Garnizon Komutanı Kurmay Albay Cemalettin Doğan, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Halil Mazıcıoğlu, Mehmet Sarı, Derya Bakbak, CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Ali Serindağ ve çok sayıda vatandaş ile davetli katıldı.

Sabah saatlerinde başlayan törende Vali Erdal Ata, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Garnizon Komutanı Kurmay Albay Cemalettin Doğan, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Çelenk bırakılmasının ardından Vali Ata ve Başkan Şahin, ‘Gazilik Madalyası’nı bayrağa tokaladı. Ardından, protokol üyeleri ve davetliler, topluca Şehitler Abidesi’ne hareket etti. Gaziantep Garnizon Komutanlığı’na bağlı Garnizon Komutanlığı Saygı Mangası, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yılı için ‘saygı atışı’ yaptı. Törene katılan İl Müftüsü Ahmet Çelik, vatanı uğruna hayatlarını kaybeden şehitler için dua etti. Şehitler Abidesi’ni ziyaret eden Vali Ata, Belediye Başkanı Şahin ve Garnizon Komutanı Kurmay Albay Doğan, şehitliğe buket koyarak dua etti.

Tören, Dokurcum Meydanı’nda devam etti. Tören alanına gelen Vali Erdal Ata ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, etkinliğe katılan vatandaşların ve öğrencilerin Kurtuluş Günü’nü kutladı.

Törende konuşma yapan Fatma Şahin, "Bugün şehrimiz için çok önemli bir gündür. 93 yıl önce bugün bir destan yazıldı. Bu kale, bu destana şahitlik etti. Çocuk Kamil, Şehitkamil oldu. Ben cesedimi çiğnetmeden Gaziantep’e girdirtmem diyen Şahinbey, şehit oldu. Antep ’gazi’ oldu ve ondan sonra Gaziantep oldu. 1915 yılında 1. Dünya Savaşı’ndan sonra İtilaf Devletleri, Anadolu’yu işgal etti. Onların hesabına göre cephane, top, tüfek yoktu, işleri çok kolaydı. Ama milletimizin, hemşehrilerimizin, atalarımızın ve dedelerimizin, Allah, bayrak, vatan aşkını hesaplayamadılar. ’Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğruna ölen varsa vatandır’ hesabını yapamadılar. Büyük zafer ve destan kanla yazıldı. Büyük zafer, büyük destan imanla ve aşkla yazıldı. Bize Antepli dedirten şehitlerimizi, atalarımızı, gazilerimizi şükranla ve minnetle anıyoruz" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, günün anlam ve önlemini belirten şiirler okundu. Daha sonra, Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşu nedeniyle düzenlenen yarışmalarda birinci olan öğrencilere hediyeler verildi. Ödül töreninden sonra, Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibi ve Mehteran takımı sahne aldı. Davetliler ve protokol üyeleri mehteran ekibini ilgiyle izledi. Törene, silah ve kılıcını kuşanarak katılan gaziler, protokol üyelerini selamlayarak ve tören alanında oyun oynayarak etkinliğe renk kattı.

Mehteran ekibinin gösterisinin ardından tören sona erdi.

Yorumlar