banner464

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker:

MERSİN (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Türkiye'de bakliyatın eksilmesine de azalmasına da gönlümüz razı olmaz. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağız ve yüzde yüz primini artırıyoruz" dedi.Eker, Mersin Ticaret Borsası...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker:

MERSİN (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Türkiye'de bakliyatın eksilmesine de azalmasına da gönlümüz razı olmaz. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağız ve yüzde yüz primini artırıyoruz" dedi.Eker, Mersin Ticaret Borsası...

26 Aralık 2014 Cuma 18:14
44 Okunma
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker:

MERSİN (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Türkiye'de bakliyatın eksilmesine de azalmasına da gönlümüz razı olmaz. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağız ve yüzde yüz primini artırıyoruz" dedi.

Eker, Mersin Ticaret Borsası ve Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nde (AKİB) düzenlenen "Mersin İli 2013 Yılı Tarım Ürünleri İhracatı Yıldızları Ödül Töreni"ne katıldı.

Eker, burada yaptığı konuşmada, Mersin'in tarım ürünleri ihracatı açısından çok önemli bir kent olduğunu söyledi.

Hükümet olarak göreve geldikleri günden bu yana tarımda daha aktif olabilmek ve sorunları çözmek için yasal düzenlemeleri yaptıklarını hatırlatan Eker, bu alanda yapılan değişiklikleri ve iyileştirmeleri anlattı.

Eker, üretimi ve verimliliği artırmaya yönelik tedbirler aldıklarını, sertifikalı tohuma özel önem verdiklerini belirterek, bu tohumların kullanım ve üretimini destekleme kapsamına aldıklarını anımsattı.

Toplamda 117 bin çeşit tohumun, tohum gen bankasında muhafaza edildiğini bildiren Eker, "Bunlar Türkiye'nin geleceğinin garantisi. Dünya için de çok önemli" dedi.

Eker, kendisinden önce yapılan konuşmalarda bakliyat sektörünün beklentilerinin dile getirildiğini belirterek, hükumetin bakliyatı cumhuriyet tarihinde ilk kez destekleme kapsamına aldığını hatırlattı.

Prim desteğini artıracaklarını bildiren Eker, şöyle devam etti:

"Türkiye'de bakliyatın eksilmesine de azalmasına da gönlümüz razı olmaz. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağız ve yüzde yüz primini artırıyoruz. Kilogram başına verdiğimiz primi yüzde yüz artırıyoruz. Hiçbir üründe yok bu. Ayrıca, bakliyat tohumunun tohumluk kullanım desteğini de yüzde 20 oranında artırıyoruz. 10 lira dekarı onu da 12 lira dekara çıkartıyoruz."

Eker, bugüne kadar uygulamaya koydukları desteklemelerin Türk tarımına çok büyük katkı sağladığının altını çizerek, "Yılın ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,6 tarım ürünü ihracatında artış var. 10 aylık tarım ürünü ihracatımız 15 milyar dolar. İnşallah bu daha da iyi bir noktaya gelir" diye konuştu.

Mersin'in tarımdaki durumu ve kente yapılacak yatırımları anlatan Eker, konuşmasının ardından "Mersin İli 2013 Yılı Tarım Ürünleri İhracatı Yıldızları Ödülü"nü almaya hak kazananlara ödüllerini verdi.

Etkinlikte ayrıca, Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahmut Arslan bakliyat sektörünün sorunları hakkında bilgi verdi.

Mersin Valisi Özdemir Çakacak da kentin tarım potansiyelini anlattı.

Yorumlar