banner464

Harabe Binalarda Kalan Suriyelilere Devlet Eli

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan ve Şanlıurfa’da harabe ev ve depolarda kalan Suriyelilere, devlet eli uzandı.Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesi Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri ile birlikte,...

Harabe Binalarda Kalan Suriyelilere Devlet Eli

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan ve Şanlıurfa’da harabe ev ve depolarda kalan Suriyelilere, devlet eli uzandı.Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesi Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri ile birlikte,...

23 Ekim 2014 Perşembe 17:10
31 Okunma
Harabe Binalarda Kalan Suriyelilere Devlet Eli
Ülkelerindeki iç savaştan kaçan ve Şanlıurfa’da harabe ev ve depolarda kalan Suriyelilere, devlet eli uzandı.

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesi Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri ile birlikte, Suriye’deki iç savaştan kaçan ve Türkiye’ye sığınan ailelere yardım malzemesi dağıttı. Evren Sanayi Sitesi yakınlarındaki harabe evlerde ve özel bir soğuk hava deposunda yaşam mücadelesi veren Suriyeli ailelere; gıda, battaniye, halı, ev eşyası, mutfak malzemesi ve çocuk bezi gibi yardımlar dağıtıldı. Çocuklarla da yakından ilgilenen Başkan Ekinci, toplamda 172 kişiden oluşan 25 ailenin temel ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıklarını ifade etti. Dağıtımlarda Başkan Ekinci’ye, başkan yardımcıları Necmeddin Sağlam, Aziz Aslan ve bazı meclis üyeleri de eşlik etti.

Bu ailelerin dışında belediye olarak ihtiyaç sahiplerini tespit etmeye çalıştıklarını ve benzer yardımların devam edeceği belirtildi. Yapılan yardımlarla ilgili bir açıklama yapan Ekinci, “Yaklaşık 4 yıldır Suriye’deki olaylardan dolayı insanlık dramı yaşanıyor, yaşanmaya da devam ediyor. 4 yıldan bu yana gerek hükümetimiz, gerekse sivil toplum kuruluşlarımız, bütün unsurları, fertleri ve idarecileri bu insanlık dramını gidermek adına her türlü yardımda bulunuyorlar. Bizler de Eyyübiye Belediyesi olarak bizim sınırlarımız içerisinde misafir diye kabul ettiğimiz bu kardeşlerimizin sıkıntılarını gidermek adına pansuman tedbirler de olsa sürekli yanlarında olmaya çalışıyoruz. Evren Sanayi Sitesi’nde 72 aile buradaki boş evlere yerleşmişler. Yardım konusunda arkadaşlar bizlere ilettiler, bizler de gördüğünüz gibi gıda paketi şeklinde ve buradaki kardeşlerimize, barınmaları noktasında yardımcı oluyoruz” dedi.

Yapılan yardımların gölgelenmek istendiğine dikkat çeken Başkan Ekinci, şöyle devam etti:

“Rabbim kimseyi bu duruma düşürmesin. Ama böyle bir durum varsa, bu durumu gidermek adına bizlerin her türlü faaliyette bulunması gerekiyor. Son olaylarda dikkat ettiğiniz gibi bu tarz yardımları birileri gölgelemeye çalışıyor. Gölgelemek adına da her türlü faaliyetlerde bulunuyorlar, ama yardım etmek doğruysa, mazlumun yanında durmak doğruysa, biz bunu devam ettireceğiz. Hükümet olarak, biz yerel yönetimler olarak hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz. Bu insanlar şu anda muhtaç, bu insanlar mağdur ve mağduriyetlerini gidermek adına da elimizde çok büyük güç var ve bu gücümüzü de bu insanlarımız için kullanacağız. Çünkü eşrefi mahlukat insana hizmet etmek asıl düsturumuzdur. Ve bu insan kim olursa olsun, Arap, Kürt, Türk başka bir dinden de olsa, bizden yardım talep ediyorsa, bizler onların yanında her zaman olacağız.”

Yorumlar