banner464

Hasankeyf Turizm Çalıştayı Sona Erdi

Batman’ın Hasankeyf ilçesinin turizminden ekonomisine, eğitiminden sağlığına kadar geleceğini masaya yatırmak üzere Hasankeyf Kaymakamlığı’nca düzenlenen ’GAP entegre kırsal kalkınma programı Hasankeyf kırsal turizm çalıştayı’...

Hasankeyf Turizm Çalıştayı Sona Erdi

Batman’ın Hasankeyf ilçesinin turizminden ekonomisine, eğitiminden sağlığına kadar geleceğini masaya yatırmak üzere Hasankeyf Kaymakamlığı’nca düzenlenen ’GAP entegre kırsal kalkınma programı Hasankeyf kırsal turizm çalıştayı’...

22 Aralık 2014 Pazartesi 13:29
15 Okunma
Hasankeyf Turizm Çalıştayı Sona Erdi
Batman’ın Hasankeyf ilçesinin turizminden ekonomisine, eğitiminden sağlığına kadar geleceğini masaya yatırmak üzere Hasankeyf Kaymakamlığı’nca düzenlenen ’GAP entegre kırsal kalkınma programı Hasankeyf kırsal turizm çalıştayı’ sona erdi.

Batman’da bir otelin konferans salonunda 3 gün boyunca devam eden çalıştay yoğun ilgi gördü. Çalıştaya ülke genelinden çok sayıda sanatçı, yazar ve akademisyen katıldı. Çalıştay sonrası açıklama yapan Hasankeyf Kaymakamı Temel Ayca ilk çalıştayları olmasına rağmen yoğun ilgi gördüklerini söyledi. Çalıştaya, alanında uzman kişileri çağırdıklarını, onların deneyimlerinden faydalandıklarını ve bunun sonucunda kendi modellerini oluşturmak istediklerini ifade eden Kaymakam Ayca, "Turizm çalıştayımızın sonuna geldik. Öncelikle bu çalıştayımızın Hasankeyf GAP entegre kırsal kalkınma planını hazırlamak amacıyla düzenledik. Alanında uzman kişileri çağırdık ve onların deneyimlerini, tecrübelerini bizlerle paylaşmalarını istedik. Türkiye’de Nallahan gibi bu işte başarılı olmuş örnekleri inceledik. Oralardan gelen arkadaşlar, bizlere nasıl başardıklarını anlattılar. Tabi bu bire bir aynı uygulamalar olacağı anlamına gelmiyor sadece deneyimlerinden faydalandık. Biz tabi ki kendi modelimizi oluşturmak istiyoruz" dedi.

Hasankeyf Kaymakamlığı GAP Proje Koordinatörü Emel Demirel ise çaşıştayın, GAP entegre kalkınma programı çerçevesinde planın hazırlanması için yapıldığını, alanında uzman yaklaşık 30 davetlinin Hasankeyf’te neler yapılabilirlik konularının anlatıldığını söyledi. Sonuç bildirgesinin Şubat ayından sonra yapı projelerini sunmaya başlayacaklarını ifade eden Demirel, planlar kapsamında GAP’la sınırlı kalmayacaklarını, Avrupa birliği programları, kalkınma ajansları gibi birçok programa başvurmayı düşündüklerini söyledi.

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Batman Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Eyüp Bulut ise, "Üç gün süren çalıştayımız Hasankeyf Kaymakamlığımız, GAP entegre kırsal kalkınma programına dahil olmasının bir süreci oldu. Biz bu süreci iki ayak üzerinde yürüteceğiz. Turizm çalıştayı olarak yaptık, Ocak ayı içerisinde de tarım çalıştayı yapacağız. Hasankeyf’te Kalkınma Ajansı olarak zaten ekolojik köyü inşa etmeye çalışıyoruz. Ekolojik köy ile entegre kırsal kalkınma programı aslında bir birini içeren programlar. GAP entegre kırsal kalkınmanın içerisinde temel konular ise turizm, organik tarım ve ilçenin entegre olması kalkınma seviyesinin yükseltilmesini amaç etmeliyiz. Biz ajans olarak ta aslında bölgemizde meydana gelen her türlü gelişimi kalkınmaya ön ayak olan çalışmaları destekliyoruz. Batman Yatırım Destek Ofisi olarak biz başından beri bu sürecin içerisindeyiz. Yani kendimizi dışarıdan biri olarak görmüyoruz. Sürecin hem yürütülmesinden, tasarlanmasından ve sonucuna kadar bu programda yer almak istiyoruz" diye konuştu.

Yorumlar