banner464

İşten Çıkarılan İşçiler Büyükşehir Belediyesi’ne Yürüdü

Mersin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde taşeron firmada çalışan ancak sözleşmeleri bittiği için işten çıkarılan DİSK Genel-İş Mersin Şubesi’ne bağlı işçiler, işten çıkarılmalarını protesto etmek amacıyla...

İşten Çıkarılan İşçiler Büyükşehir Belediyesi’ne Yürüdü

Mersin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde taşeron firmada çalışan ancak sözleşmeleri bittiği için işten çıkarılan DİSK Genel-İş Mersin Şubesi’ne bağlı işçiler, işten çıkarılmalarını protesto etmek amacıyla...

20 Ekim 2014 Pazartesi 14:10
32 Okunma
İşten Çıkarılan İşçiler Büyükşehir Belediyesi’ne Yürüdü
Mersin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde taşeron firmada çalışan ancak sözleşmeleri bittiği için işten çıkarılan DİSK Genel-İş Mersin Şubesi’ne bağlı işçiler, işten çıkarılmalarını protesto etmek amacıyla belediyeye yürüdü. Belediye önünde toplanan işçiler basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı.

Öğle saatlerinde İstiklal Caddesi üzerinde bulunan DİSK Genel-İş Sendikası Mersin Şubesi önünde bir araya gelen işçiler, buradan sloganlar atarak Büyükşehir Belediyesi’ne doğru yürüdü. Burada işçiler adına açıklama yapan DİSK Genel-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, burada çalışan işçilerin alın terleriyle ekmeklerinin, emeklerinin, işlerinin peşinde olduğunu vurgulayarak, "Bildiğiniz gibi taşeron sistemi bu ülkede illet bir sistem. Bu ülkenin kanayan bir yarası. Taşeron sistemden kaynaklı işçilerimiz kurallı, güvenceli bir işi olmadığı gibi iş hakları da işverenlerin iki dudağında, git dedikleri zaman gideceksin, gelme dedikleri zaman gelmeyeceksin gibi bir ortamı beraberinde yaşatıyor. Biz DİSK olarak bu sisteme, bu özelleştirme sistemine tamamen karşıyız, bununla ilgili de genel merkezimiz Anayasa Mahkemesine başvurusunu yapmış bulunmaktadır. Biz atılan işçilerin geri alınmasını istiyoruz. İki kesilen ücretler ödensin. Taşeron firmaları keyfi bir uygulama yapıyor. Toplu iş sözleşme hakkını kazanmış olduğumuz firmada, bu firmadan kazanmış olduğumuz haklarımızı, 13 aydır ödenmesi gereken paraları ödemediği halde, birde işçilerin maaşlarından para kesti. İşçilerin kesintilerini sendika yapmamıştır. İşçilerin kesintilerini yetkili firma keyfi bir şekilde yapmıştır. Buradan da belediyeye sesleniyor. Son yasal düzenlemeler ile beraber işçilerin bütün alacakları, hakkı ve hukukundan birinci derecede sorumlu belediyeler olmuştur. Biz belediye yetkilerine sesleniyoruz. Yetkili firma, işten atılan işçilerin parasını kesmiştir. Firmanın kestiği paraları bir an önce işçilerimiz maaşına, hesabına aktarılması gerekir. Burada ana sorumlu, ana muhatap belediyedir. Bununla ilgili hukuk mücadelemizi veriyoruz" diye konuştu.

İşçilerin ekmeklerine sahip çıkmak için mücadelelerini sürdürdüklerini belirten Göksoy, "İşçilerimizin işten çıkarılmasına yönelik bir furya başlatıldı. Bu furya halen devam ediyoruz. Çıkarılan işçilerimiz halen işlerine geri dönemediler. Sayın Kocamaz’a sesleniyoruz. Siz işçileri işten çıkardığınız zaman iş yerlerinde küçülme yapmadınız, işçi sayısında azalma yapmadınız. Buna rağmen işçileri çıkardınız. Bu çıkarılan işçilerimizi bir an önce işçilere geri döndürün, işe geri alın. Sizin yapmış olduğunuz uygulama doğru bir uygulama, doğru bir yöntem değildir. Burada çalışan, emeğini veren, alın terini döken işçilerimiz sizden bir şey istemiyorlar. Kurban Bayramı’nda kurbanlık seçtiğiniz bu işçiler işlerini, aşlarını, ekmeklerini geri istiyorlar. Siyasi yandaşlarınızın işsiz kalmasının sorumlusu burada çalışan işçi arkadaşlarımız değildir. Bir işçiyi işten atıp yerine işçi alarak boşluğu dolduramazsınız, istihdam yaratamazsınız. İstihdam yaratmak genişleme ile olur. Yenice’den Anamur’a koca bir alan var artık. Bu alanlara daha çok işçi ile başa çıkabilirsiniz. Her yer hizmet bekliyor. Bu hizmeti de işçiler ile yapmak zorundasınız" şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından işçiler oturma eylemi yaptı.

Yorumlar