banner464

Kadınlar Sandık Kurdu

Adana’da, kadına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 80. yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte kadın ve erkekler, kadınların siyasetteki rolünün artırılmasına yönelik dilekleriyle birlikte sembolik olarak oy kullandı.Çeşitli...

Kadınlar Sandık Kurdu

Adana’da, kadına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 80. yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte kadın ve erkekler, kadınların siyasetteki rolünün artırılmasına yönelik dilekleriyle birlikte sembolik olarak oy kullandı.Çeşitli...

05 Aralık 2014 Cuma 14:04
54 Okunma
Kadınlar Sandık Kurdu
Adana’da, kadına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 80. yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte kadın ve erkekler, kadınların siyasetteki rolünün artırılmasına yönelik dilekleriyle birlikte sembolik olarak oy kullandı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşu ve partilerin öncülüğünde Atatürk Parkı’nda toplanan kadınlar, Büyükşehir Belediye Bandosu’nun müzik dinletisinin ardından basın açıklaması yaptı. Kadının siyasetteki rolünün daha fazla artırılmasına yönelik dövizler taşıyan grup adına basın açıklamasını okuyan Cumhuriyet Kadınları Derneği Seyhan Şube Başkanı Nazlı Akbulut, kadınlar için bugün varolan hakların 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasayla sağlandığını söyledi.

"KADINLAR HALA YETERLİ DÜZEYDE TEMSİL EDİLMİYOR"

TBMM kurulduğu zaman mecliste 18 kadın varken bugün 550 milletvekilinin içinde sadece 78 milletvekili bulunduğuna dikkat çeken Nazlı Akbulut, "Veriler gösteriyor ki pek fazla bir değişiklik olmamış. Türkiye’de kadın haklarının evrensel standartlara ulaştırılması çabaları, siyasette kadın temsili açısından düşünüldüğünde toplumsal cinsiyet farklılıklarının yol açtığı eşitsizliği gidermemektedir. Kadının siyasetteki temsili konusundaki sınırlılıklar, cinsiyet hiyerarşilerinin farklı görünümlerinden sadece birisidir. Kadın kotası ve pozitif ayrımcılık gibi söylemlere rağmen kadınlar hala yeterli düzeyde temsil edilememektedir" diye konuştu.

"BİZLER EVİMİZİ DE YÖNETİR ÜLKEMİZİ DE YÖNETİRİZ"

Türkiye’deki siyasi partilerin kadın kollarının güçsüzlüğünün kadınların siyasi süreçlere katılımını önleyen önemli bir etken olduğunu savunan Nazlı Akbulut, konuşmasına şöyle devam etti: "Kadının siyasi katılımına engel olan etkenler, kadının diğer kamusal faaliyetlere katılmasına veya orada yükselmesine engel olanlar da farklı değildir. Bunların en önemlisi toplumsal rol ve yansımasıdır. Kadın siyasette yer alsa bile kadınsı işlere yönlendirilmektedirler. Cinsiyete dayalı iş bölümü, kadınların önünde en büyük engeli oluşturmaktadır. Adalet önünde kanunlara göre suç işlediğinde eşit ceza gören kadınlar, kürsüye çıkmada ve siyasette de eşit olmalıdır. Kadın siyasette erkeğin yardımcısı değil, siyasi bir rakiptir. Biz kadınlar sanıldığı gibi zayıf ve güçsüz değiliz. Biz kadınlar, evimizi de yönetir, ülkemizi de yönetiriz."

Basın açıklamasının ardından, 2 adet seçim sandığının başına toplanan kadın ve erkekler, kadınların siyasetteki rolünün daha fazla artırılması için dileklerde bulunarak oy kullandılar.

Yorumlar