banner464

Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası yeni hizmet binası açılışı

KIRIKKALE (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, "Bu dönemde TOBB ilk defa kısır tartışmaların dışına çıkarak Türkiye'nin kalkınmasına katkı veren büyük bir kuruluş haline geldi. Hepimiz bunun şahidiyiz" dedi.Atalay,...

Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası yeni hizmet binası açılışı

KIRIKKALE (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, "Bu dönemde TOBB ilk defa kısır tartışmaların dışına çıkarak Türkiye'nin kalkınmasına katkı veren büyük bir kuruluş haline geldi. Hepimiz bunun şahidiyiz" dedi.Atalay,...

23 Mayıs 2015 Cumartesi 21:47
68 Okunma
Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası yeni hizmet binası açılışı

KIRIKKALE (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, "Bu dönemde TOBB ilk defa kısır tartışmaların dışına çıkarak Türkiye'nin kalkınmasına katkı veren büyük bir kuruluş haline geldi. Hepimiz bunun şahidiyiz" dedi.

Atalay, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odasının yeni hizmet binasının açılışında, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Türkiye için önemli bir profil olduğunu belirtti.

Türkiye'ye katkılarının bilindiğini ifade eden Atalay, "Bu dönemde TOBB ilk defa kısır tartışmaların dışına çıkarak Türkiye'nin kalkınmasına katkı veren büyük bir kuruluş haline geldi. Hepimiz bunun şahidiyiz" diye konuştu.

Bu durumun uluslararası alanda da geçerli olduğunu dile getiren Atalay, "Eski yılları hatırlayın. TOBB'un her kongresi bir siyasi manevra alanıydı. TOBB'u da hiçbir zaman büyütmedi. Şimdi G20 geldi. Dönem Başkanıyız ama B20, G20'nin önünde seyrediyor. Çünkü bunu TOBB Başkanı yürütüyor. Bunun uluslararası alanda ne kadar önemli olduğunu görün. TOBB ETÜ de bu dönemin eseridir. Bunların hepsi büyük düşüncelerle oluyor" ifadelerini kullandı.

- "Allah bize toprağı, yanı başına da suyu vermiş"

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da farklı düşünülmesi ve bunların istişareyle ortak akla çevrilmesi gerektiğini söyledi.

Kırıkkale'nin bunu yaparak kazandığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, zengin toprağa sahip kentin yüzde 66'sının tarım alanı olduğuna işaret etti. 

Türkiye'nin her yerini gezdiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Allah bize toprağı, yanı başına da suyu vermiş. Su büyük nimet. Su olmadan istediğin kadar toprak olsun. Hiçbir hükmü yok. Allah bize hem Kızılırmak'ı hem de yüzde 66 ekilebilir tarım alanı vermiş" diye konuştu.

İlk sanayileşmenin Kırıkkale'den başladığını anlatan Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'de ilk Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ni buraya kazandırdık. 65 parselin 35 parseli satılmış durumda. Bu Türkiye'de ilk. Doğrusu da buydu. Türkiye'deki 81 il içinde yaşanılabilir şehirler sıralamasında Kırıkkale 11'inci. Bu Kırıkkale'de huzur, güven ve insanların birbirine saygısının olduğunu gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Kayseri'nin 3 saatte 77 milyar liralık pazara ulaşabildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, Kırıkkale'nin ise 3 saatte ulaşabildiği 181 milyar liralık pazarın bulunduğunu, bu kapsamda müthiş bir avantajı olduğunu vurguladı.

Teknolojide dünyada en üst segmentin silah sanayisi olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Hata kabul etmez. Şekerde hata kabul eder de silahta hata kabul etmez. En üst segmentte yetişen ustalar, Makine Kimya Endüstrisi Kurumunda yetişen ustalarımızdır. Bu potansiyeli iyi değerlendirmek lazım. 2013-2014 arası değerlendirmeye baktığımız zaman Türkiye'de açılan şirket sayısı artışı yüzde 16. Bu oran Kırıkkale'de tam yüzde 69 olmuş. Neredeyse Türkiye ortalamasının 5 misli üstünde bir canlılık var. İhracatta da 2013-2014 yıllarını mukayese ettiğimizde, Türkiye'de yüzde 4 artış varken, Kırıkkale'de yüzde 16 artış olmuş. 2014-2015 ocak ayları arasında sigortalı çalışan sayısındaki artış Türkiye'de yüzde 5, Kırıkkale'de ise yüzde 14. İşte bunlar Kırıkkale'nin dinamizmini ve aktivitesini gösteriyor."

 TOBB ETÜ'nün, ülkedeki tercih sıralamasında ilk üçte bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, burada söz verdikleri fakülteyi açmak için YÖK'e müracaat ettiklerini de bildirdi.

Açılışa, Vali Ali Kolat, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, partilerin milletvekili adayları ile çok sayıda davetli katıldı.

Yorumlar