banner464

Kırıkkale'de öğrencilere bisiklet dağıtıldı

Kırıkkale'de öğrencilere bisiklet dağıtıldı

10 Mart 2016 Perşembe 15:51
19 Okunma
Kırıkkale'de öğrencilere bisiklet dağıtıldı

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürlüğü, "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat" programı kapsamında öğrencilere bisiklet dağıttı.

Bahçelievler İmam Hatip Ortaokulu'nda düzenlenen törende konuşan Kırıkkale Valisi Ali Kolat, hareketsiz bir yaşamla sağlıksız toplumların meydana gelebileceğini söyledi.

Vatandaşların beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Kolat, "Hükümetimiz ve Sağlık Bakanlığımız hareketsiz yaşamı çok ciddi bir problem olarak görüyor. Bu tür tedbirleri almaya yöneldi. Geçen yıl Kırıkkale Üniversitesine 350 bisiklet dağıtmıştık. Şimdide öğrencilerimize dağıtıyoruz. Sadece öğrencilere değil velilerimizin de hareket etmesini istiyoruz" dedi.

İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş de son yıllarda dengesiz ve bilinçsiz beslenme yoluyla oluşan obeziteye karşı Sağlık Bakanlığının harekete geçtiğini belirtti.

Çalışmalar kapsamında kent genelinde 10 okula 117 bisiklet dağıtıldığını vurgulayan Güngüneş, şunları kaydetti:

"Gelecek neslin sağlıklı bir toplum olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu gün için bu 177 adet bisikleti öğrencilerimize dağıtıyoruz. Hareketsiz yaşam modern toplum için en önemli halk sağlığı problemi durumundadır. Teknolojik gelişmeler yaşamı kolaylaştırsa da uzun vadede hareketsiz bireylerin sayısı artırmakta ve sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Bulaşıcı olmayan hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan hareketsiz hayat tarzı, dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında en önlerde yer almaktadır. Meme ve kolon kanserlerinin yüzde 25'inin, diyabetin yüzde 27'sinin, kalp hastalıklarının yüzde 30'unun ana nedeni fiziksel hareketsizlik olduğu tahmin edilmektedir."

Konuşmaların ardından bisikletler öğrencilere dağıtıldı.

Yorumlar