Kırşehir'de yeni bir böcek türü bulundu

KIRŞEHİR (AA) - Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahmut Erbey tarafından Kırşehir'de yeni bir böcek türü bulundu.Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, Mahmut Erbey'in, Bağbaşı Yerleşkesi...

banner491
Kırşehir'de yeni bir böcek türü bulundu
banner567

KIRŞEHİR (AA) - Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahmut Erbey tarafından Kırşehir'de yeni bir böcek türü bulundu.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, Mahmut Erbey'in, Bağbaşı Yerleşkesi içerisinde yeni bir böcek türü bularak, bilim dünyasına katkı sağladığı belirtildi. 

Ahi Evran Üniversitesi yerleşkesinde bulunduğu için Kırşehir’in önemli değerlerinden Ahi Evran’ın adı verilen böceğin "rhytideres evrani" şeklinde bilimsel olarak isimlendirildiği bildirilen açıklamada, yeni türle ilgili yapılan çalışmanın "Zoology in Middle East" adlı uluslararası dergide de yayımlandığı kaydedildi.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: 

"Rhytideres cinsinin dünyada tek türü (rhytideres plicatus) bulunduğu ifade ediliyor. Yeni türün (rhytideres evrani) bulunması ile cinsin ikinci türü de tespit edilmiş oldu. Yeni türe ait örnekler Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Entomoloji Laboratuvarında muhafaza ediliyor. Rhytideres cinsi, curculionidae (coleoptera) familyasına ait bir grupken curculionidae familyası bireyleri, burunlarının ileri doğru uzaması ile oluşan hortumdan dolayı 'hortumlu kınkanatlılar' olarak biliniyor. Bu gruba ait bireyler bitkilerle beslendikleri, orman ve meyve ağaçlarında, zirai ve tarımsal alanlarda önemli zararlar meydana getirdikleri için bu familya ekonomik önemi olan bir grup olarak düşünülüyor."

banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535