banner464

Kongrede Protesto Edilen Hak-iş Başkanı Arslan’a Alkışlı Destek

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet-İş Sendikası İstanbul 2 Nolu İETT Şube Başkanlığı Genel Kurulu Toplantısına katıldı. Arslan, “Bu kongre aslında demokratik bir sürecin bugün son aşamasındayız. 19 gün süren delege seçiminden...

Kongrede Protesto Edilen Hak-iş Başkanı Arslan’a Alkışlı Destek

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet-İş Sendikası İstanbul 2 Nolu İETT Şube Başkanlığı Genel Kurulu Toplantısına katıldı. Arslan, “Bu kongre aslında demokratik bir sürecin bugün son aşamasındayız. 19 gün süren delege seçiminden...

20 Aralık 2014 Cumartesi 13:54
53 Okunma
Kongrede Protesto Edilen Hak-iş Başkanı Arslan’a Alkışlı Destek
HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet-İş Sendikası İstanbul 2 Nolu İETT Şube Başkanlığı Genel Kurulu Toplantısına katıldı. Arslan, “Bu kongre aslında demokratik bir sürecin bugün son aşamasındayız. 19 gün süren delege seçiminden sonra arkadaşlarımızın özgür iradesiyle bugün burada bir kongre yapılacak” dedi.

Hizmet-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu İETT Şube Başkanlığı Genel Kurulu Toplantısı Fatih ilçesinde bulunan Mihrimah Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, sendika üyeleri ve davetliler katıldı. Burada katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Başkan Arslan, “Hizmet-İş Sendikasının İstanbul’da 8 tane şubesi, bir tane de bölge başkanlığı var. Bu 8 şube içerisinde üye sayısı en büyük şubelerimizden bir tanesi İETT 2 No’lu şubemiz, bugün 5’inci Olağan Genel Kurulu yapılıyor. Gerçekten bu kongre aslında demokratik bir sürecin bugün son aşamasındayız. 19 gün süren delege seçiminden sonra arkadaşlarımızın özgür iradesiyle bugün burada bir kongre yapılacak. Birden fazla aday olduğunu biliyorum. Hak-İş’e yakışan bir şekilde, Hizmet-İş Sendikasına yakışan bir şekilde bu anlamda bizim içindi bir milat olacak. Umuyorum ki bu kongrede seçilen arkadaşlarımız aynız zamanda Hak-İş’in il temsilciliği de bu şubede Hak-İş’i de İstanbul’da en iyi şekilde temsil edecek, ona da inanıyorum” dedi.

Kongrede asgari ücret komisyonunun yapısı, iş güvenliği ve sağlığı konularının ele alındığını ifade eden Arslan, “Bu kongrede bizim için iki tane temel konu var. Birincisi asgari ücretle ilgili bir komisyona yönelik Hak-İş’in Hizmet-İş Sendikasının önerileri ve tespitleri var. İkincisi de iş sağlığı, iş güvenliği ile ilgili yasa meclise geldi. Onunla ilgilide arkadaşlarımızın özellikle ağır ve tehlikeli işlerde çalışan arkadaşlarımızın bu konudaki alınması gereken tedbirler ile ilgili bazı önerilerimiz oldu. Asgari ücret komisyonunun yapısının antidemokratik darbe dönemi ürünü olduğunu, bu nedenle asgari ücret komisyonunun yapısının değiştirilmesi, daha katılımcı yapılmasını özellikle istiyoruz” diye konuştu.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda hükümeti ve işverenleri daha çok inisiyatif almaya davet eden Başkan Arslan, “İş sağlığı ve güvenliği konusunda başta hükümet ve işverenlerin bu konuda daha çok inisiyatif almasını istiyoruz. Maalesef ölümlü kazaların yüzde 95’i önlenebilir. Ölümlü kazaları bir şekilde tedbirlerle en aşağı çekmeye çalışmalıyız. Çekmemiz gerekiyor çünkü buralarda sorunlarımız var. Ama yeni yasayla çalışanlara yeni hükümlülükler getiriliyor. Bu hükümlerden daha çok görevini tedbirsiz şekilde gerçekleştirenlere iş hakkının feshine kadar gidecek düzenleme var. Bunun için önümüzdeki günlerde arkadaşlarımızla konuşacağız. Asgari ücret komisyonunun yapısını değiştirme mücadelemizle iş sağlığı, iş güvenliği konusuna alınması gereken tedbirleri birlikte çalışacağız” dedi.

Öte yandan, kongreye katılan bazı muhalif sendika üyeleri, Başkan Arslan’ı çok uzun konuştuğu gerekçesiyle protesto etti. Yapılan protestoya Başkan Arslan sert tepki gösterdi. Arslan’ın tepkisine salonda bulunan sendika üyeleri de alkışlarla destekledi.

Yorumlar