banner464

Konya'da "Şehir Kimliği Çalıştayı"

KONYA (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesinin "Gelecek Vizyonumuzu Birlikte Belirleyelim" sloganıyla başlattığı "Konya Şehir Kimliği Çalıştayı"nın tanıtım toplantısı yapıldı.Büyükşehir Belediye...

Konya'da "Şehir Kimliği Çalıştayı"

KONYA (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesinin "Gelecek Vizyonumuzu Birlikte Belirleyelim" sloganıyla başlattığı "Konya Şehir Kimliği Çalıştayı"nın tanıtım toplantısı yapıldı.Büyükşehir Belediye...

27 Aralık 2014 Cumartesi 12:23
48 Okunma
Konya'da

KONYA (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesinin "Gelecek Vizyonumuzu Birlikte Belirleyelim" sloganıyla başlattığı "Konya Şehir Kimliği Çalıştayı"nın tanıtım toplantısı yapıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda, Konya'nın şehir kimliği çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirterek, bu kapsamda Bedesten bölgesinde 3 bin iş yerinin restorasyonunu yaptıklarını, bunlardan 2 bin 700'ünü tamamladıklarını söyledi.

Geçmişteki yüksek katlı binalar, gökdelenler, caddelerin apartmanlarla donatılması modası yüzünden bir çok kentteki kültürel değerlerin yok olduğunu belirten Akyürek, şöyle konuştu:

"Zamanı tersine çevirebilsek, 14 metrenin üstünde hiçbir binanın yapılmamasını sağlamalıydık. Fakat, 1968'li yıllarda başlayan planlama çalışmasıyla apartmanlar bölgesi, gökdelenler bölgesi düşüncesi vardı. Belli bölgelerde yükseklik sınırsızdı. Biz bunu bir miktar sınırlandırdık. Böyle bir süreç yaşandı. O zamanlar Nalçacı Caddesi'ni oluşturmak çok önemli görülüyordu. İlk apartmanlar o bölgede oluştu. Konya gibi yerlerde bu yapılmamalıydı. Geçmişe dönüp baktığımızda onu görüyoruz. Şehir kimliğinden bahsediyoruz. Bugün gözümüzü Konya'nın Nalçacı Caddesi'nde kapatıp Samsun'un o sahildeki caddesinde açsanız, tekrar kapatıp Kayseri'nin Sivas Caddesi'nde, tekrar Gaziantep'ın o ana caddesinde, Ankara'nın bir caddesinde açsanız ve neredeyiz diye sorsanız, nerede olduğunu kimse bilemez. Şehirlerimiz belli bölgelerinde maalesef kimliklerini kaybetmiş durumda."

Akyürek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının başlattığı çalıştayları bu anlamda çok önemsediğini belirterek, yeni planlamalarda bilinçlendirme imkanı sağlayabileceğini kaydetti.

Belediye başkanları ile ABD'ye yapılan bir gezideki anısını anlatan Akyürek, şehirlerin tanıtımında kültürel değerlerin çok önemli olduğuna işaret ederek, "Amerika'da, Konya'dan değil de Mevlana Celaleddi-i Rumi'nin memleketinden geldim deyince tanıdılar. Hazreti Mevlana daha hala bizi ağırlıyor, tanıtıyor, takdim ediyor. Böyle değere sahip olan bir şehir, şehir kimliği ve kültürü açısından avantajlıdır" diye konuştu.

- 81 ilde yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Danışmanı İbrarhim Acar da Ordu'da başlayan çalıştayların 8'incisini Konya'da düzenlediklerini belirterek, 81 ilde ve İstanbul'un tüm ilçelerinde yapılacağını dile getirdi.

Acar, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve şehir ile ilgili sözü olan herkesi dinleyerek kayıt altına alacaklarını ifade ederek, çalıştay sonunda bir kitapçık hazırlanacağını, belediyeler ve ilgili kurumlara gönderileceğini belirtti.

Yorumlar